Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 13-14/2007

Informacje | 4

Nie wypalaj – nie śmieć; Nagrody dla młodych tropicieli; Lesko wraca!; VIII zlot internautów; Obelisk pamięci Hubala; W Szczecinie behapowcy już z dyplomami

Poniechać kurzli | 8

Piękne drzewa to w rozumieniu leśników okazy wysokie i gonne. Nadmiernie rozrośnięte, ugałęzione, krzywe i mające kilka pni wycina się począwszy od stadium uprawy. Gdzie niegdzie takie okazy jednak przetrwały i nieraz sami leśnicy przyznają, że też są piękne.

Święto lasu i leśników | 9

Kilkuset leśników, naukowców, sympatyków lasu oraz grono polityków świętowało 15 czerwca w Gołuchowie doroczne Dni Lasu. Z tej okazji odbyła się krajowa narada leśników, będąca jednocześnie okazją do wręczenia nagród i odznaczeń, a także prezentacji planów DGLP na najbliższe lata.

XIX Ogólnopolski Rajd Leśników | 10

Rajd z roku na rok się rozrasta, co z jednej strony z pewnością cieszy organizatorów, z drugiej zaczyna być coraz większym wyzwaniem organizacyjnym. Zaplanowanie tras i atrakcji dla ponad dwóch tysięcy osób to naprawdę niezłe przedsięwzięcie.

Składka na ochronę Puszczy | 15

Dlaczego głoszącym potrzebę ochrony Puszczy Białowieskiej odmawia się realnego udziału w tej ochronie, tylko leśnikom dając taką szansę? Każdy powinien mieć taką możliwość, np. poprzez wpłaty na rzecz celowo utworzonej fundacji.

Niemiec idzie! | 16

Leśniczówka w Nartach przez kilka dni stała się najsłynniejszym miejscem w kraju. Czy Nowe Westerplatte, jak obwołał Narty poseł Mirosław Orzechowski z LPR, rozpoczęło kolejną kampanię wrześniową i teraz czekać tylko na Mławę, Bzurę, Modlin i wreszcie Kock?

Liderzy edukacji leśnej | 19

II edycja programu edukacyjno-warsztatowego Zielony Rower (przeprowadzona w maju w Nadleśnictwie Świeradów) była doskonałą okazją, by spotkać najlepszych w Polsce leśników – nauczycieli przyrody. Ludzi, od których wiele można się dowiedzieć i nauczyć.

Z zagranicy | 19

Zamiast obniżać, zwiększamy; Więcej energii z biomasy; Skanowanie fińskich lasów; Twardo przy swoim

Zachęcające efekty metody Sobańskiego | 20

Coraz większą uwagę zwraca się w Lasach Państwowych na gospodarowanie drzewostanami dębowymi. Przyjrzyjmy się praktycznym doświadczeniom z dębem w tzw. metodzie Sobańskiego.

Poszukiwacz zgnilizny | 23

Szwedzi, którzy znaczną część lasów sprzedają już na pniu, są zawczasu zainteresowani, ile wart jest ich las. Na rzeczywistą wartość drewna mają wpływ wady, których występowanie trudno stwierdzić gołym okiem. Jest to informacja niezwykle cenna, przede wszystkim dla nabywców.

Na ile proekologiczna hodowla? | 24

Czy proekologiczny model gospodarowania jest właściwie realizowany w praktyce leśnej? Mimo deklaracji w większości przypadków celem hodowlanym jest drzewostan o stosunkowo prostej, jedno- lub okresowo dwupiętrowej postaci.

Postępy techniki w leśnictwie | 26

Poruszany w tym zeszycie problem jest bardzo stary, lecz obecnie w świetle najnowszych badań, staje się bardzo aktualny i bezpośrednio związany ze zmianami klimatu, który jest jednym z najważniejszych czynników środowiska decydujących o funkcjonowaniu zbiorowisk leśnych i całej szaty roślinnej.

Unijne pieniądze dla Lasów (6) | 27

Jako ostatnie prezentujemy Regionalne Programy Operacyjne na lata 2007–2013 dla województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Fytoftoroza nie oszczędza buków | 28

Stan zdrowotny drzewostanów liściastych w Polsce uległ ostatnio ponownemu pogorszeniu. Zjawisko obumierania pędów oraz pojedynczych drzew dotyczy szczególnie dębów i buków. Celem artykułu jest ocena stanu zdrowotnego drzewostanów bukowych w okresie ostatnich 3 lat oraz prognoza na następne lata.

Po znakach ich poznacie | 30

Logo to herb i znak towarowy w jednym. Warto przyjrzeć się symbolom lasów państwowych w rożnych krajach Europy. A może nawet pokusić się o ich ocenę.

Natura 2000 – szwedzkie doświadczenia | 32

Natura 2000 to nie tylko polski problem, mierzą się z nim wszystkie kraje Unii Europejskiej. Jak wygląda waloryzacja obszarów naturowych w Szwecji, dowiadujemy się z relacji uczestników projektu Las Bałtycki.

Typy siedliskowe lasu (23) – Lasy górskie (LG) | 34

Las górski obejmuje najżyźniejsze siedliska świeże i wilgotne w regionach górskich. Siedliska te, występujące w niskim reglu dolnym do ok. 600 m n.p.m. (wyjątkowo do 800 m), wyróżnia dorodny, wysokiej bonitacji drzewostan utworzony głównie z buka i jodły.

Szkodniki nasion i owoców drzew i krzewów leśnych | 37

Barwne atlasy ułatwiające rozpoznawanie gatunków nie są co prawda dobrodziejstwem naszych czasów, bo ukazują się od kilku dziesięcioleci, jednak współczesna technika sprawia, że są one coraz doskonalsze, a więc i bardziej przydatne.

Kupujemy używany | 38

Zakup samochodu z drugiej (a niekiedy entej ręki) wymaga od kupującego zdecydowanie więcej zastanowienia. Prócz wszystkich analiz, o których już pisałem w nr 2/2007, stoi przed nami wiele czynności sprawdzających, niekiedy z pogranicza profesji detektywa.

Skręcenia i zwichnięcia | 39

Podczas pracy w terenie skręcenia i zwichnięcia w stawach nie należą do rzadkości. Czym się różnią te dwa stany i jak do nich dochodzi?

Kwoty i wskaźniki ZUS | 39

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłosił nowe kwoty i wskaźniki obowiązujące w rozliczeniach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Poniżej przedstawiamy ich pełną listę.

Porady prawne | 40

Kontynuujemy temat odszkodowań za kolizje z udziałem zwierzyny. Po lekturze ostatnich Porad Prawnych dotyczących kolizji ze zwierzętami chciałbym zapytać, czy mogę zaskarżyć koło łowieckie nie z ustawy Prawie łowieckie, ale np. na podstawie kodeksu cywilnego, na ogólnych zasadach tam zawartych?

Rynek drzewny | 41

65 procent; Czy taka inwestycja to wyjątek?; Emisja CO2 zagraża naszemu PKB; Będą zmiany w zasadach sprzedaży drewna; Drewno tylko z pewnego źródła; Konik na biegunach

Krótka historia ze znakiem w tle | 42

Będzie to historia powstania dobrze nam znanego logotypu – znaku firmowego Lasów Państwowych i wyjaśnienie, jaki wpływ na tożsamość wizualną Lasów mają... leśnicy jugosłowiańscy.

Józef Kaczor (1927–1997) | 43

Niewielu leśników doczekało się takich honorów jak zmarły przed dziesięcioma laty Józef Kaczor, nadleśniczy nadleśnictw Dłużek i Jedwabno (RDLP w Olsztynie). 12 czerwca przy kościele św. Huberta w Zimnej Wodzie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Jego pamięci.