Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 3/2021

Informacje | 4

Ochrona przyrody - Polska ponownie przed Trybunałem; Fundacja „Pomoc Leśnikom” - Wsparcie z dobrego serca; Niecodzienne zjawiska - Mamut w lesie!; Opinie społeczne - Jak ważna jest zieleń dla Polaków?; Polskie Towarzystwo Leśne - Rzeczowa konferencja; Opinie społeczne - Polacy a zmiany klimatu.

Pożytek i szkodliwość | 7

Duże zmiany klimatyczne spowodowały, że śnieg w lasach jest dziś postrzegany jako kaprys aury. Mówi o tym Dominika Nadolna, specjalista Służby Leśnej w RDLP w Pile:

Pod klimatycznym pręgierzem! | 8

Nadleśnictwa, dla których sporządzane są plany urządzania lasu, to zbyt małe obszary dla zrównoważenia potrzeb w zakresie intensywności pozyskania i przebudowy drzewostanów. Plany strategiczne powinny być robione dla znacznie większych obszarów niż nadleśnictwo, co pozwoliłoby na mniej intensywne użytkowanie w drzewostanach mniej zagrożonych i odwrotnie – mówi prof. dr hab. Jarosław Socha, kierownik Katedry Zarządzania Zasobami Leśnymi w Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Metoda Sobańskiego – szansa dla naszych lasów? | 12

Świat zmienia się na naszych oczach. Być może nie zdajemy sobie sprawy z tempa i rozmiaru tych przemian, nieporównywalnych z dotychczas znanymi z historii. Wpływ obserwowanych zmian będzie widoczny w zasadzie w każdej dziedzinie naszego życia, także w gospodarce leśnej.

Reforma parków narodowych? | 14

Pogłoski o planach nowelizacji prawa ochrony przyrody w Polsce rozbrzmiewają od pewnego czasu. Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny konserwator przyrody, potwierdziła je 14 grudnia ub. roku podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (OSZ). Wiceminister uchyliła wtedy rąbka tajemnicy odnośnie reformy parków narodowych.

Impresje zimowe | 16

Właśnie spadł pierwszy większy śnieg. Wielu z naszych młodszych kolegów nie bardzo pamięta, co tak naprawdę to oznacza. Prognozy synoptyków straszą „Bestią ze Wschodu” – zimnym i śnieżnym wyżem znad Syberii, który ma już za chwilę pojawić się u nas. Śnieg w lesie? Tęgi mróz? Kiedy zawitały do nas ostatnio?

Konferencja z kuchni | 18

Wiosnę oglądaliśmy zza kuchennej szyby, lato przeminęło jak zwykle za szybko, a jesienią ponownie przyszło nam zabunkrować się w domach i to bynajmniej nie przez aurę. O zaletach i wadach wykonywania obowiązków służbowych zza domowego biurka czy kuchennego stołu już pisaliśmy, jednak wokół leśnictwa działa też cała otoczka naukowców i pasjonatów, którzy potrzebują okazjonalnego kontaktu w celu wymiany poglądów i doświadczeń.

Zintensyfikowanie działań UE na rzecz ochrony i odtwarzania światowych lasów | 20

W ostatnim czasie, dokładnie 2 lipca 2020 roku, Europejski Komitet Regionów przyjął opinię mającą na celu podjęcie przez Unię Europejską kroków w zakresie zintensyfikowania działań na rzecz ochrony i odtwarzania światowych lasów.

Problemy białowieskich lasów i nie tylko… | 22

W pierwszych dniach września 2020 roku odbyło się posiedzenie Komisji Łowieckiej przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Leśnego. Zasadniczym celem było zapoznanie się z aktualnymi problemami nadleśnictw tzw. „puszczańskich” w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej, w tym łowieckiej.

Leśnik, fotograf i konspirator | 24

Przedstawiam sylwetkę człowieka niezwykłego, o wielu talentach i pasjach. Postać nieznaną, a szkoda, bo zasługuje ona na to, aby na trwale wpisać się do historii polskiego leśnictwa. Kiedy usłyszymy nazwisko Szafer, to od razu mamy przed oczami obraz profesora Władysława Szafera. Jednakże ród Szaferów posiada w swym gronie jeszcze jedną nieprzeciętną osobę.

Uczta dla królowej | 26

Obecne czasy nie sprzyjają spotkaniom ani kulinarnym eksperymentom, bo co to za frajda gotować ciągle dla siebie. Dla chcącego jednak nic trudnego, przecież wiara w szamanizm, trochę wiedzy historycznej, a do tego sporo fantazji może sprawić, że posiłek stanie się wyjątkowy. Dziś będziemy gościć Jej Królewską Mość Jadwigę, która, jak się okazuje, była wielbicielką leśnych smaków.

Kto zarządzał czasopismem? (cz. III) Redaktorzy naczelni „Lasu Polskiego” w latach 1946–1991 | 28

W okresie 1946–91, wiodącym nasz kraj od czasów stalinizmu poprzez „realny socjalizm” aż po transformację ustrojową, funkcję redaktora naczelnego „Lasu Polskiego” pełniło łącznie sześć osób.

Motocyklista – podróż w czasie | 30

Jak wytłumaczyć to, że po całym dniu spędzonym w pracy, gdy organizm odczuwa zmęczenie, przychodzi jeszcze ochota na kilka godzin „dłubania” przy jednej czy drugiej maszynie albo na jazdę testową już odrestaurowanym motocyklem? To musi być pasja! O swojej miłości do motoryzacji opowiedział nam Jakub Kocoń, podleśniczy leśnictwa Olza w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach).

Liny holownicze – rodzaje i zastosowanie | 32

Istnieje wiele lin, które ułatwiają wydostanie się z opresji i jazdę poza asfaltem. Można je podzielić na różne rodzaje, dlatego przybliżę je w dzisiejszym artykule. Ułatwi to wybór przy zakupie tego ważnego dla terenowca „drobiazgu”, tak pomocnego w sytuacjach kryzysowych.

Więcej światła | 34

Podczas długich jesiennych wieczorów i szarych dni szczególnie tęsknimy za światłem i ciepłem. Pracę w terenie często zaczynamy jeszcze przed świtem, a do domu wracamy, pokonując po ciemku leśne drogi. Pogrążeni w jesiennej chandrze nie przypuszczamy, że drogą ku światłości może stać się zwykły pieniek.

Nowa brama do lasu | 35

Nigdy nie czytałam pisma „Fantastyka”, nie ponumerowałam Bajtka, nie marzyłam o komputerze Atari. Wolałam beztrosko hasać wśród zieleni, łowić owady lub zapuszczać się w zakazane podmokłe rewiry...

Z zagranicy | 36

Austria - Krytykują projekt strategii ochrony bioróżnorodności; Indonezja - Nowe prawo zagraża lasom; Niemcy - Ile lasów pozostawiono do naturalnego rozwoju?; Litwa - Zezwolenie na odstrzał 175 wilków.

Rynek drzewny | 37

Budownictwo drewniane - Raport o polskim rynku; Produkcja mebli - Pożegnanie z katalogiem IKEA;

Leśna szkółka | 38

Komendant Straży Leśnej wpadł do gabinetu nadleśniczego Rajmunda Jelonka jak bomba:

Leśnik, fotograf i konspirator | 39

Kazimierz Szafer przy pniu ściętej – potężnej, jodły