Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 18/2020

Informacje | 4

ASF - Rady naukowców; Ochrona przyrody - Nowoczesna rekultywacja; Urządzanie lasu - Rusza wielkoobszarówka; Światowe rekomendacje - Lasy dla zdrowia, Raporty NIK - Kolejarze zawodzą; „Sekretne życie zwierząt” - Kto najszybszy?; Ochrona przyrody - Troska o Krzywy las; Raporty NIK - Szacowanie wciąż niesprawne.

Dla bioróżnorodności | 7

Gospodarka leśna wymaga podejścia obejmującego wszystkie komponenty przyrodnicze współtworzące las. W RDLP w Radomiu realizowany jest taki wieloaspektowy model gospodarki leśnej, a mówi o tym Jacek Koba, starszy specjalista w Wydziale Ochrony Lasu RDLP.

W poszukiwaniu wspólnych rozwiązań | 8

Pilską dyrekcją od maja kieruje Andrzej Brusiło. Ten leśnik, z wieloletnim stażem i sporym doświadczeniem zawodowym, ma zamiar prowadzić podległą mu jednostkę, nie burząc wszystkiego, ale kontynuując dotychczasowe działania i wzbogacając je o własne pomysły.

Wyzwania hodowli lasu w kontekście zmian środowiska | 12

Już dzisiaj proces decyzyjny w leśnictwie i planowanie hodowlane wymagają uwzględnienia istotnych zmian w środowisku na skutek globalnych przekształceń klimatycznych.

Stworzone z myślą o leśnikach | 15

Urządzenia elektroniczne w lesie to powoli nasza codzienność. Muszą być nie tylko funkcjonalne, ale i wytrzymałe na każde warunki pracy. Tak jak tablety Panasonic TOUGHBOOK, które przetestowali już leśnicy w zachodniej Europie. Teraz pora na polskich gospodarzy lasów.

Jak linie elektroenergetyczne wpływają na lasy? | 16

Zakładanie napowietrznych linii elektroenergetycznych na terenach leśnych w większości przypadków związane jest z wyłączeniem z produkcji określonych obszarów oraz z powstającymi z tego tytułu stratami. Czy w dobie osiągnięć dzisiejszej technologii możliwe jest zminimalizowanie tych strat do koniecznego minimum?

Uwarunkowania prawne funkcjonowania linii energetycznych w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa | 18

Drzewa rosnące w bezpośredniej styczności z napowietrzną linią energetyczną stanowią duży problem zarówno dla właścicieli działek leśnych niestanowiących własności Skarbu Państwa, jak i przedsiębiorców przesyłowych. Ewentualna awaria może spowodować pożar lub uszkodzenie infrastruktury. Powstają w tym zakresie liczne pytania dotyczące sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, przez które przebiegają linie energetyczne.

Leśne jutro dostępne już dziś | 22

W dobie szybkiego rozwoju firmy powstają i znikają. W warunkach wysokiego ryzyka wyklarowała się pozycja liderów nowoczesnych technologii, młodych zespołów liczących na szybki rozwój i maksymalizację zysków dzięki działalności w niezagospodarowanej niszy. Tymi słowami można scharakteryzować startupy, które coraz częściej wkraczają także na arenę leśnictwa.

Operacja „szlak & pul” – czy to możliwe? | 23

Należy porzucić nawyki i pozwolić, aby plany urządzania lasu, których szlaki operacyjne powinny stać się składową, mogły ewoluować w sposób naturalny i być modyfikowane w zależności od potrzeb.

Wyniki Austriackich Lasów Związkowych w 2019 roku | 26

Przychody zmniejszyły się o niemal 11%, a zysk operacyjny – aż o przeszło 52%. Udział użytków przygodnych w całości pozyskania sięgnął 79%. W okresie 2014–19 średnia cena kubika drewna obniżyła się z 78,99 do 59,31 euro.

Dąb „Jagiellon” – zapomniany olbrzym | 30

Na terenie Polski znajduje się ponad 36,5 tys. pomników przyrody, z których zdecydowaną większość (94%) stanowią drzewa i krzewy. Łącznie tą formą ochrony objętych jest ponad 120 tys. okazów roślin drzewiastych rosnących jako pojedyncze drzewa, w grupach oraz w alejach. Wśród nich wyróżniają się egzemplarze o nieprzeciętnych obwodach pni – takich jest zdecydowanie mniej. Do jednych z nich należy opisywany przez nas dąb.

Alchemiczne ziele | 32

Charakterystyczne żółto-złote zabarwienie soku, który wypływa po odłamaniu łodyżki, już w średniowieczu intrygowało alchemików i skłaniało do poszukiwań złota w tej roślinie. Korzeń zaś traktowany był jako „kamień mądrości” – talizman otwierający umysł na informacje i wiedzę. W magii ludowej często stosowano go jako roślinę zapewniającą ochronę.

Więcej niż budownictwo drewniane | 34

Wielu ludzi marzy o domku w lesie, co ma bezpośrednie przełożenie na tereny leśne skrzętnie pokryte domkami letniskowymi. Tymczasem nadzieją na życie w zdrowszych, nieprzegrzanych miastach jest odwrócenie tej zależności, czyli zamiast domku w lesie – las w domu.

Kim jest przewodnik-interpretator? | 35

Chciałabym podzielić się z Czytelnikami wrażeniami z mojej tegorocznej przygody, którą był dla mnie udział w kursie „Certyfikowany przewodnik-interpretator dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego”.

Z zagranicy | 36

Finlandia - Rozwój energetyki wiatrowej na terenach państwowych; Bawaria, Niemcy - Pozostawianie ubitej zwierzyny w łowisku; Austria - Leśne 2020 piwem barrique; Szwecja - Certyfikacja i wyłączanie lasów z użytkowania; Czechy - Wyższe subsydia dla właścicieli lasów.

Rynek drzewny | 37

Polskie Domy Drewniane - W oczekiwaniu na pierwsze projekty.

Moloch do bicia | 38

Historia świata tak się układa, że w przypadku konfliktu wojennego, meczu piłkarskiego czy zwykłej bójki pomiędzy dwoma chłopcami sympatią darzy się słabszego, który w takim starciu szanse na wygraną ma dużo mniejsze.