Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 17/2020

Informacje | 4

Nauka - Leśna apteczka dla pszczół; Puszcza Białowieska - Nowy obiekt turystyczny;  Ochrona przyrody - Zagrożone europejskie gatunki; Ochrona przyrody - Więcej uwagi dla lęgów;  Edukacja - Wirtualny las.

Leśnicy dla klimatu | 7

Pracownicy LP z regionu szczecińskiego realizują projekt „Dla klimatu z lokalnymi samorządami. Zakładanie łąk kwietnych”. Mówi o tym Jolanta Sojka, naczelnik Wydziału Promocji i Mediów RDLP w Szczecinie:

Nie uznaję słowa „poczekaj” | 8

Stery dyrekcji w Szczecinku od połowy maja przejął Łukasz Maciejunas, leśnik będący synonimem młodości na tym stanowisku. To, jak można się domyślać, oznacza zmiany, choć niekoniecznie kadrowe. Dyrekcję czeka jednak pewna rewolucja.

Prowadzić gospodarkę trwale zrównoważoną | 12

Zmiany kadrowe nie ominęły także stanowiska dyrektora RDLP w Poznaniu. Jan Banacki, obejmując to stanowisko, musi się zmierzyć nie tylko z problemami związanymi ze sprzedażą surowca, ale także z sytuacją na wielkopolskim rynku pracy.

Burza wokół OZE | 16

W otoczce licznych, podnoszonych przez organizacje ekologiczne kontrowersji 14 sierpnia Sejm oddalił uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Tym samym akt prawny trafił na biurko prezydenta.

Energia z biomasy leśnej to dobre rozwiązanie | 18

Prezentujemy polemikę ze stanowiskiem Greenpeace Polska pt. „Czy spalanie polskich lasów to recepta na kryzys wywołany pandemią, czy próba zwiększenia zysków koncernu Lasy Państwowe?” (2 lipca 2020 r.) i z komentarzem pt. „Walka o martwe drewno i polskie lasy” do projektu zmiany ustawy o OZE, autorstwa Marty Grundland, koordynatorki kampanii przyrodniczej w Greenpeace Polska.

Zezwolenie starosty na pozyskanie drewna w lesie niestanowiącym własności Skarbu Państwa | 22

Co do zasady, zgodnie z przepisami ustawy o lasach, pozyskiwanie drewna w lesie „prywatnym” następuje zgodnie z ustaleniami przyjętymi w uproszczonym planie urządzenia lasu lub wg decyzji o zadaniach z zakresu gospodarki leśnej. Wyjątkowo, co ustawodawca określa mianem przypadków losowych, na pozyskanie drewna poza planem uproszczonym, względnie decyzją o zadaniach z zakresu gospodarki leśnej, może zezwolić starosta. Jaki charakter ma owo zezwolenie i jak rozumieć przypadki losowe?

„Kobyla stopa”, czyli podbiał leczący kaszel | 24

Suszone liście podbiału stosowano w chorobach górnych dróg oddechowych i płuc, przewlekłym kaszlu, gruźlicy i dusznościach już pięć wieków temu. Dziś oprócz preparatów dostępnych w aptekach możemy również wykorzystać jego właściwości kosmetyczne.

Wyniki Łotewskich Lasów Państwowych w 2019 roku | 26

Przychody osiągnęły rekordową wysokość pomimo spadku popytu na drewno, obniżki jego cen i pierwszych poważnych oznak kryzysu klimatycznego w lasach Łotwy. Sprostanie wyzwaniom było możliwe dzięki odpowiedniemu zmodyfikowaniu planów i wcześniejszym inwestycjom w sieć logistyczną.

Spragniona dżdżu | 30

Przez lata pokutowała teza, że grzyby nie posiadają żadnych wartości odżywczych, a jedyną ich zaletą jest to, że doskonale smakują. Na szczęście coraz częściej mówi się nie tylko o ich walorach smakowych, ale też prozdrowotnych. Ba, namawia się do podawania grzybów dzieciom. Ten odcinek dedykujemy grzybowej królowej – kani, którą można spotkać nie tylko w lasach (zwłaszcza na jego obrzeżach), ale też na polanach, łąkach czy leśnych zrębach.

Tata Xenon – hinduska alternatywa | 32

Tata Xenon – samochód osobowy typu pick-up koncernu Tata Motors – zadebiutował na Bologna Auto Show 2006. Jego produkcję rozpoczęto w 2007 r. w indyjskim Pune. Model zastąpił TL, który był produkowany przez 20 lat.

PR a edukacja | 34

W ramach obchodów „Święta drzewa” dzieci ze szkoły podstawowej w Biadkach sadziły las w leśnictwie Smoszew, wspomagając tym sposobem naturalne odnowienie lasu, a przy okazji poznając siewki sosny, modrzewia, brzozy, dębu i daglezji.

Test prawdę Ci powie! | 35

Wakacje. Leży edukator na kocyku/hamaku/leżaku (właściwe wybrać) i czyta/ogląda coś lekkiego. Po tygodniu nudzą się jednak tego typu treści, poczytałabym coś poważnego i zazwyczaj to czynię. Pewnie wielu z Was ma podobne doświadczenie. Dziś chciałabym zachęcić do trochę innej, samorozwojowej aktywności. Do robienia testów psychologicznych.

Z zagranicy | 36

Finlandia - Lasy państwowe i ekolodzy szukają porozumienia; Niemcy - Większe wsparcie dla lasów niepaństwowych; Szwajcaria - Bogatsza struktura szwajcarskich lasów; Niemcy - Cyfrowa inwentaryzacja lasu; Szwecja - Praktyczna promocja systemu przerębowego.

Rynek drzewny | 37

Kryzys - Apele do rządu; Budownictwo drewniane - Bez gwoździ i kleju; Transport drewna - Kontrabanda w paletach.

Leśnik nie Tesla! | 38

– Jak tam po urlopie, panie Bolesławie? – zapytał nadleśniczy Rajmund Jelonek.