Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 15-16/2020

Drewno dla sportowców | 2

Uprawiać sport najlepiej w lesie, wiadomo! Ale nie zawsze jest taka możliwość. Wtedy skazani jesteśmy na różnego rodzaju sprzęt treningowy i korzystanie z siłowni, które z relaksem w naturze niewiele mają wspólnego. Czy wobec tego istnieje jakaś alternatywa dla mieszkających daleko od lasu?

Informacje | 4

Wydarzenia - Politycy wśród leśników; Inicjatywy - Nietypowa infrastruktura; DGLP - Znów protest pod biurowcem; Nagroda Loreta - Barwni laureaci; Ochrona lasu - Burzliwy czerwiec.

Obrazy na deskach | 7

Julia Nicer, leśniczy szkółkarz z Nadleśnictwa Dobieszyn, jest jednym z ośmiu laureatów XIII edycji Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta. Otrzymała ją za działalność artystyczną.

Mam wizję, stawiam na merytorykę | 8

Są sytuacje, gdy zmiana stanowiska może być odbierana w sposób dwojaki – jako oznaka łaski lub niełaski. W przypadku Arkadiusza Wojciechowicza, któremu powierzono pełnienie obowiązków dyrektora RDLP we Wrocławiu, możemy jednak mówić o wyzwaniu.

Czego uczy nas klęska? | 12

Likwidacja skutków huraganu wymaga dokładnego wyważenia racji gospodarczych i przyrodniczych; pięć lat na założenie upraw to za mało w przypadku klęskowisk; konieczny jest ramowy program postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych; ochrona odnowień na wielkich powierzchniach wymaga nowych, odważnych pomysłów – to niektóre przemyślenia leśników z nadleśnictw dotkniętych klęską.

Jak drzewa odpowiadają na stres? | 18

Wokół nas pojawia się coraz więcej informacji nt. zmieniającego się klimatu. Nadmierne ocieplenie i susze odbijają się niekorzystnie na kondycji drzew. Osłabione osobniki są łatwym łupem dla szkodników, które powodują, że drzewa jeszcze bardziej słabną i… są mniej odporne na niekorzystne zmiany abiotyczne.

Wyrzeźbieni wiatrem | 21

Nawałnica z sierpnia 2017 r. zostawiła ogromne spustoszenia w polskich drzewostanach. Sprawiła też jednak, niespodziewanie, wiele dobrego. Nie tylko obudziła w społeczeństwie świadomość, solidarność i chęć niesienia konkretnej pomocy, ale stała się również natchnieniem dla artystów. Od listopada 2019 r. w holu RDLP w Gdańsku stoją trzy rzeźby upamiętniające nawałnicę, wykonane przez Jakuba Ostoję-Lniskiego, noszące wspólną nazwę PO-WIETRZE.

Jak radzić sobie z kornikiem drukarzem | 22

Kornik drukarz – Ips typographus L. jest najgroźniejszym szkodnikiem wtórnym świerka, mogącym spowodować szybkie obumarcie całych drzewostanów. Niniejszy tekst stanowi zbiór wieloletnich spostrzeżeń dotyczących tego owada, dokonanych na terenie gdańskich nadleśnictw.

Szast-prast i... co dalej, leśniku? | 26

W ostatnich latach obserwuje się coraz częstsze i bardziej intensywne nawałnice penetrujące kontynentalną część Europy, co zwiększa ryzyko niszczenia lasów jej wschodniej części.

Wyniki litewskiego Państwowego Gospodarstwa Leśnego w 2019 roku | 28

Przychody litewskich lasów państwowych zmniejszyły się o blisko 13%. Główną tego przyczyną był spadek zarówno ilości, jak i cen sprzedanego drewna. Litwy nie ominęła klęska suszy i korników związana ze zmianą klimatu.

Sekretne życie zwierząt | 32

W poprzednim numerze przy okazji krzyżówki, w której do zdobycia były książki „Sekretne życie zwierząt” Andrzeja G. Kruszewicza (z autografem autora), zapowiedzieliśmy publikację jej urywków. Poniżej prezentujemy więc wybrane fragmenty, zaczynając od wstępu.

Feromonem w kępę i nie tylko | 34

Z analizy audytów certyfikacyjnych wynika, że biogrupy (kępy ekologiczne) stanowią istotny element oceny gospodarki leśnej w nadleśnictwach. Ich powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 6 arów każda i łącznie nie większa niż 5% powierzchni działki zrębowej.

Modliszki pokochały polskie lasy | 36

Długotrwałe susze i wzrost temperatury konsekwentnie utrzymujący się od kilku lat na tym samym poziomie zaowocował tym, że modliszki zwyczajne, które do tej pory zamieszkiwały najcieplejsze rejony południowo-zachodniej Polski, zaczęto masowo obserwować w centralnej i północno-wschodniej części kraju.

Drewniany symbol Białowieży | 37

W krajobrazie Polany Białowieskiej pojawiła się 90 lat temu. Z czasem stała się jednym z symboli turystycznej Białowieży. Mowa o drewnianej bramie wejściowej do obecnego Obrębu Ochronnego Rezerwat Białowieskiego Parku Narodowego, dawniej nazywanego Ścisłym Rezerwatem Przyrody BPN.

Dwumasa – fakty i mity | 38

Pierwsze dwumasowe koła zamachowe (DKZ) zaczęto montować w autach osobowych już w latach 80. Naprawdę popularne stały się jednak dopiero kilkanaście lat później. Jakie są ich zalety oraz wady i jak dbać o tzw. dwumasę?

60 lat minęło… | 39

Jakoś tak się składa, że po studiach najbardziej zostają w głowie anegdoty.

Statyka drzew. Analiza zawodności. Poradnik profesjonalisty nr 3 (seria Arborystyka) | 40

Arborystyka lub arboricultura to złożona dziedzina uprawy drzew poza lasami i sadami.

Almanach leśników wielkopolskich | 41

Tytaniczna praca, jaką trzeba włożyć, aby przygotować almanach (zwłaszcza poświęcony dziejom pokoleń leśników), nie zniechęciła autorów „Almanachu leśników wielkopolskich”. I dobrze, bo dzięki temu powstał nietypowy spis nie tylko osób zarządzających wielkopolskimi lasami, ale także zbiór ich niezwykłych biogramów.

Im głębiej w las, tym więcej drzew | 42

Wwielu starych porównaniach iprzysłowiach, często już zapomnianych, uwidacznia się przemożny wpływ środowiska życia ludzi na ich działalność, kulturę, atakże na kształtowanie się tak ważnej dziedziny, jaką jest język.

Edukacja etnograficzna i leśna – jak je połączyć? | 43

Miałam kiedyś grupę nastolatków na ścieżce edukacyjnej na torfowisku. Dotychczas miejsce broniło się samo – rosiczki, torfowce, wąskie kładki na potorfiach, mokre buty zachwyconych dzieci. Tym razem jednak nic nie robiło wrażenia, a ja czułam, że zajęcia skończą się porażką. Co zrobiłam? Postanowiłam sięgnąć do korzeni.

Z zagranicy | 44

Austria - Pozyskanie drewna w 2019 roku; Nadrenia-Palatynat, Niemcy - Służbowe samochody elektryczne; Finlandia - Zbiorczy wskaźnik leśny; Łotwa - Redukują emisję CO2; Szwecja - Ostatni numer pisma „Forum Sveaskog”; Czechy - Lasy państwowe zaciągają kredyty.

Pyrrusowa edukacja | 46

Nic dziwnego, że edukacja przyrodnicza, a zarazem leśna, odnosi umiarkowane zwycięstwa na polu walki o pełniejsze zrozumienie i akceptację wcielania wżycie dziesięcioletnich planów urządzeniowych przez Służbę Leśną.