Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 13-14/2020

Informacje | 4

Polskie Towarzystwo Leśne - Przede wszystkim etos leśnika, Kadry - Leśnik doradcą ministra, Natura 2000 - TSUE o siedliskach, Targi EKO-LAS - Spotkamy się we wrześniu, Ochrona przyrody - Barszcz nieposkromiony, ZLP w RP - Rajd leśników mimo wszystko;

Leśniczy radzi | 7

Mariusz Trzciński, leśniczy leśnictwa Niewachlów (Nadleśnictwo Kielce), wspólnie z policją odnalazł zagubione w lesie dwie nastolatki. Co radzi ludziom, zwłaszcza młodym, korzystającym z terenów leśnych?

Nigdy nie zapominam o dialogu | 8

O lasach, polityce i tym, z czym przyjdzie się w przyszłości borykać, a także co kolejne lata przyniosą Lasom i leśnikom, rozmawiamy z Józefem Kubicą, nowym dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Jak prawidłowo zmierzyć wysokość drzewa | 12

Umiejętność wykonania pomiaru wysokości drzewa to nieodłączny element pracy zawodowej leśnika. Jak się do tego zabrać i, co najważniejsze, zrobić to właściwie?

Terenowe odbiory prac urządzeniowych w nadleśnictwie – jak wygląda dobra praktyka? | 16

Czy odbiory prac urządzeniowych muszą się odbywać bez aktywnego i szerokiego udziału pracowników nadleśnictwa? Wieloletnie doświadczenie pokazuje, że to wspólna praca urządzeniowców i załogi nadleśnictwa przynosi najlepsze efekty.

Wirtualnie o realnych problemach ochrony przyrody | 18

Ile w ciągu wieku może się zmienić w ochronie środowiska? Sto lat temu pionierskim rozwiązaniem były parki narodowe. Propagatorzy ochrony przyrody wskazywali na potrzebę zachowania gatunków, a w międzyczasie przemysł odbijał coraz większe piętno na ekosystemach.

Endofity – dobro konieczne złem podszyte | 20

Uważny spacerowicz, wchodząc do lasu, spostrzeże owocniki hub porastających zamierające lub obumarłe drzewa, białawy nalot na liściach dębów chorujących na mączniaka prawdziwego czy kapelusze opieniek ścielące się u nasady pni. Gdy wiatr wyrwie drzewa, zauważy on mikoryzy na najdrobniejszych korzeniach. Ale czy zastanowi się nad tym, co żyje wewnątrz drzew, w ich komórkach i tkankach, które na pierwszy rzut oka wydają się być zdrowe?

Kamioneczkowy eliksir miłosny | 22

W poprzednim odcinku „Smacznych opowieści o lesie” pisałyśmy, że borówka posiada wspaniałe właściwości lecznicze i prozdrowotne, ale to nie wszystko. Brusznica ma jeszcze inne przymioty, o których dziewczyny dowiadywały się z szeptu swoich babć. One zaś tajemniczą wiedzę o tym, że jagodami borówki brusznicy można robić niezłe czary, pozyskały z kolei z szeptu swoich babć. My przekazujemy ją dalej, niech wieść idzie w świat.

Alert! Klęska posuszu w Europie (XI) | 24

Na ogólnoniemieckim szczycie leśnym, który 25 września 2019 r. zgromadził w Berlinie blisko 200 reprezentantów przeszło 170 organizacji i grup interesariuszy leśnictwa, przedstawiciele resortów odpowiedzialnych za lasy w rządzie federalnym Niemiec przedstawili projekt przeznaczenia w ciągu najbliższych czterech lat 800 mln euro na ratowanie niemieckich lasów dotkniętych skutkami zmiany klimatu.

Kornikowe eldorado | 26

Gradacje kornika dziesiątkują drzewostany świerkowe całej Europy. W Polsce problem narasta z każdym rokiem przynajmniej od kilkunastu lat. Naukowcy (specjaliści od ochrony lasu) ciągle zastanawiają się nad jego rozwiązaniem.

O złych leśnikach, którzy wycięli piękny las w parku krajobrazowym | 28

Rzeczywistość medialna często rozmija się z faktyczną. Bywa, że ta pierwsza łatwiej trafia do społecznej świadomości, kształtując nie w pełni prawdziwy obraz. „Bohaterem” mediów zostać stosunkowo łatwo. Taka sytuacja dotknęła niedawno leśników w woj. dolnośląskim.

Nocując w lesie… | 30

Czy leśnicy podczas rutynowych porannych obchodów lub organizacji prac leśnych zetkną się
z nowym zjawiskiem? Czy z drzew będą do nich machać zaspani, ziewający i przeciągający się
turyści? Kto wie?

Wizjoner nasiennictwa roślin drzewiastych | 32

31 stycznia 2020 r. w Kórniku, w wieku 94 lat, zmarł Bolesław Suszka, profesor zwyczajny Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, doskonale znany w świecie nauki, ale też ogromnie zasłużony dla praktyki leśnej w dziedzinie biologii nasion, nowoczesnego nasiennictwa i szkółkarstwa leśnego.

O Średniej Szkole Leśnej w Warszawie | 34

Średnia Szkoła Leśna, utworzona w 1916 r. w Warszawie, odegrała ważną rolę w tworzeniu podstaw szkolnictwa leśnego w Polsce w okresie międzywojennym. Jak dotąd nie ukazała się żadna publikacja na jej temat. Mało wiemy o samej szkole, nieco więcej o profesorach i absolwentach. Mój ojciec, inż. leśnik Józef Moszczyński, ukończył tę uczelnię, a z jego opowiadań, zachowanych dokumentów rodzinnych i notatek z prasy przedwojennej wyłania się obraz tej niezwykłej szkoły.

Opel Mokka – mniejsza siostra Antary | 38

Debiut Mokki odbył się w 2012 r. podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Wkrótce po prezentacji ruszyła produkcja, najpierw w koreańskim zakładzie GM, a następnie w hiszpańskiej fabryce Opla w Saragossie. Czy model ten sprawdza się w leśnym terenie?

Edukator – fajny gość | 40

To zdanie usłyszałam od dziecka kilkanaście lat temu, na jednych z pierwszych zajęć edukacyjnych.

Z małych strumyków powstają wielkie rzeki | 41

Jakiś czas temu Agnieszka Macura pisała na łamach tej rubryki o wolontariacie. Zarządzenie na ten temat umożliwia m.in. realizację studenckich projektów w ośrodku edukacyjnym. Taki projekt z… filozofii zrealizowała zimą w Łysym Młynie studentka pedagogiki Wioleta Rjoboków.

Nowatorski sposób promocji nadleśnictwa | 42

Jak dotrzeć z informacją o swojej historii i działalności do jak najszerszego grona? Takie pytanie często staje przed różnego rodzaju instytucjami czy podmiotami komercyjnymi. Na odważny i nowatorski sposób promocji Nadleśnictwa Jabłonna wpadł nadleśniczy Stefan Traczyk, który porozumiał się z lokalną gazetą i w odcinkach publikuje monografię nadleśnictwa w prasie i portalu internetowym.

Rynek drzewny | 43

Transport - Palety drewniane lepsze od plastikowych; Światowy handel drewnem - Lepsze wyniki Białorusi, Drewno egzotyczne - Szmuglerzy w Europie, Technologie - Drewno z odzysku jak z tropików.

Z zagranicy | 44

Finlandia - Wytwarzanie drewna martwego; Niemcy - Antywylesieniowe łańcuchy dostaw, Stany Zjednoczone - Lasy federalne dofinansowały szkoły, Szwecja - Lasy państwowe inwestują w szkółki, Słowacja - Szybka zmiana na szczycie lasów państwowych, Litwa - Likwidacja państwowych obwodów łowieckich.

Zgubne skutki racjonalizacji | 46

– I na cóż mi to było?! – biadolił przez słuchawkę telefonu podleśniczy Bolesław Kolano.