Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 11/2020

Informacje | 4

Nauka - Pod okapem coraz cieplej; Użytki uboczne - Wartość w skali Europy; Klimat - Nawet światowa pandemia to za mało; Ochrona przyrody - NIK o zwierzętach w mieście; Ochrona przyrody - Nowe strategie UE.

Pozostaną słowa | 7

Z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II ożyły wspomnienia o polskim papieżu. Refleksją dzieli się dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu:

Ppoż. w parkach narodowych – góra problemów | 8

Ochrona przeciwpożarowa w Lasach Państwowych należy do jednych ze skuteczniejszych w Europie, niektórzy mówią, że jest nawet w czołówce światowej. W porównaniu do LP, które nie szczędzą środków na zabezpieczenie lasów w swoim zarządzie, a także tych innych form własności, parki narodowe znowu wypadają blado.

Namiotnik czeremszaczek kontra czeremcha amerykańska | 11

Poszerzanie bazy pokarmowej o nowe gatunki roślin przez polifagiczne owady roślinożerne to zjawisko powszechne. Podobne obserwacje dotyczące owadów oligofagicznych i monofagicznych należą jednak do rzadkości. Namiotnik czeremszaczek, do niedawna uznawany za ścisłego monofaga (żerującego wyłącznie na jednym gatunku rośliny), rozszerzył preferencje pokarmowe i do swojego menu dopisał czeremchę amerykańską.

Holenderska choroba wiązów w warunkach górskich Dolnego Śląska | 14

Ophiostoma novo-ulmi – grzyb występujący na wiązie górskim m.in. na terenie Nadleśnictwa Lwówek Śląski – to jeden z ważniejszych czynników chorobotwórczych wpływających na jego śmiertelność. Jak diagnozować obecność patogenu i jak z nim walczyć?

Spełnione sny o pierwszej lidze | 15

Słowo „tenis” nie dotyczy wyłącznie rozgrywek wielkoszlemowych na kortach, ale też kameralnej, co nie znaczy, że mniej pasjonującej, gry na stołach. Tenis stołowy, zwany również ping-pongiem, to dyscyplina, która cieszy się wśród leśników sporą popularnością. O tej pasji rozmawiamy ze Zbigniewem Kuszlewiczem, wieloletnim zawodnikiem, trenerem i wielkim propagatorem tego sportu.

Wyniki Bawarskich Lasów Państwowych w roku gospodarczym 2019 | 17

Zysk operacyjny zmalał przeszło 44-krotnie wskutek spadku cen drewna oraz zmniejszenia się jego sprzedaży. Udział użytków przygodnych w całości pozyskania przekroczył 52%.

Lasy prywatne na Słowacji i w Czechach | 21

Procesy prywatyzacji zachodzące w krajach dawnego bloku wschodniego we wczesnych latach 90. nie ominęły Słowacji i Czech, tworzących przez długie lata (1918–92) jeden organizm państwowy. Przemiana z rządów komunistycznych i gospodarki centralnie planowanej w rynkową i ustrój demokratyczny odcisnęły u naszych południowych sąsiadów swoje piętno na gospodarce leśnej i całym sektorze leśno-drzewnym. Wynikiem tych zmian jest zróżnicowana struktura własności lasów i duża liczba ich właścicieli.

Terra wciąż incognita | 23

Jest jeszcze wiele rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom. Myśl z Shakespeare’a, przytoczona przez przyrodnika i ojca kryptozoologii Bernarda Heuvelmansa, towarzyszyła człowiekowi, odkąd zainteresował się otaczającym go światem, i pozostaje aktualna.

Lasy w Bieszczadach coraz bardziej otwarte na turystów | 24

W Nadleśnictwie Stuposiany powstaną nowe ścieżki edukacyjne oraz wieża widokowa z panoramą na polskie i ukraińskie Bieszczady. Jedna z tras historycznych poprowadzi śladami przedwojennej kolejki wąskotorowej. To jeden z elementów działań Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”.

Zabójczy mikroplastik | 26

Za sprawą lekkomyślności człowieka rozpoczęła się era nowego ekosystemu – plastikowego świata przyrody i zwierząt, na górze którego niepodzielnie panuje człowiek.

Zmysły roślin. Zapach | 28

To, że rośliny pachną, jest rzeczą powszechnie znaną. Ale fakt, że one również są w stanie wyczuwać zapachy, może się już wydawać dziwny.

Lasy Państwowe nie takie społeczne jako się zowią? | 30

Zarządcy Lasów Państwowych dostali od losu szansę na odbudowę wizerunku leśnika. Jednak po raz kolejny włodarze leśnej firmy z niej nie skorzystali.

Snorkel – gadżet czy przydatna rzecz? | 32

Snorkel, czyli podwyższony dolot powietrza, często widzimy zamontowany w autach terenowych, zdarza się go również spotkać w samochodach ciężarowych. Dla jednych to wizualny gadżet, dla innych niezbędne urządzenie. Czy zamontowanie go w aucie nieużywanym w rajdach terenowych jest zasadne?

Droga, czyli o uważności edukatora | 34

Do leśnego ośrodka, gdzie pracuję, wiedzie brukowana droga z zakazem wjazdu (ze względu na bezpieczeństwo i komfort uczestników zajęć oraz turystów).

Szyszka w roli głównej | 35

Szyszka to kwiatostan żeński, który po zapłodnieniu przekształca się w strukturę składającą się z osi i gęsto osadzonych na niej sztywnych łusek nasiennych z nasionami lub owockami. Nie wiem, jak Wy, ale ja uwielbiam je wykorzystywać podczas pracy z dziećmi.

Z zagranicy | 36

Słowacja - Lasy państwowe jeszcze na plusie; Litwa - Przewidują znaczny spadek obrotów; Dolna Saksonia, Niemcy - Mniej doradztwa, więcej pieniędzy; Czechy - Lasy państwowe ze stratą w 2019 roku.

Rynek drzewny | 37

Kryzys - Tarcza dla drzewiarzy; Budownictwo drewniane - Na rzecz zielonego ładu; USA - Drzewnictwo kluczową siłą.

Leśny rzeczy porządek | 38

Nadleśniczy Rajmund Jelonek przywitał podleśniczego Bolesława Kolano niezwykle uroczyście.