Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 9/2020

Informacje | 4

Ochrona przyrody - Bioróżnorodność w walce z chorobami; Sprzedaż drewna - Spadający popyt; Łowiectwo - Czy dzieci wrócą na polowania?; Ochrona ppoż. - Tragiczny tydzień dla Biebrzy;

W walce z Covid-19 | 7

Leśnicy z całej Polski wspierają wysiłki służb w walce z koronawirusem. O działaniach w regionie dolnośląskim mówi Patrycja Opalińska, rzecznik prasowy RDLP we Wrocławiu:

Ciepło, ciepło, coraz cieplej… | 8

O przyczynach zmian klimatycznych na naszym globie, ich reperkusjach w gospodarce człowieka, działaniach spowalniających wzrost temperatury i adaptacji do nowych warunków klimatycznych rozmawiamy z prof. dr. hab. Maciejem Sadowskim z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Jak „opanować” zapas drewna w nadleśnictwie? | 14

W jaki sposób pokazać cały zapas drewna w nadleśnictwie i nie „polec” pod lawiną informacji? Okazuje się, że można sobie poradzić z tym zagadnieniem i nadać „ludzką twarz” suchym i nieprzyjaznym użytkownikowi danym.

Wiosenne grzybobranie | 18

Zbieranie grzybów nieodzownie kojarzy się nam z jesienią, kiedy tradycyjnie wybieramy się na grzybobrania, by później suszyć zebrane podgrzybki i borowiki czy przygotowywać jesienne przetwory. Choć większość gatunków grzybów, które zbieramy w lasach, faktycznie rośnie głównie jesienią, niektóre możemy spotkać wyłącznie na wiosnę.

W potrzasku kornika i wirusa | 20

Jak funkcjonuje sektor leśny w Europie w okresie obowiązywania ograniczeń gospodarczych związanych z pandemią? Jaka jest sytuacja gospodarstw leśnych i ich kontrahentów?

Jak genetyka sosny Kampinoskiego Parku Narodowego dała początek szerokim badaniom środowiskowym (II) | 23

Początkiem wszystkich analiz prezentowanego projektu badawczego stały się badania genetyczne, umożliwiające opisanie podstaw zmienności puszczańskich starodrzewów. Szukając odpowiedzi na pytanie, czy przy wielu zmiennych czynnikach zewnętrznych badane drzewostany będą trwały w obecnej formie, przeanalizowaliśmy: kondycję zdrowotną koron na podstawie ich defoliacji, liczbę szyszek i jakość nasion oraz możliwości ich kiełkowania w naturalnych warunkach siedliskowych.

Maseczki od Graffa | 25

Rynek nie znosi próżni, więc w obliczu pandemii koronawirusa i nakazów zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych producenci odzieży szybko ruszyli z produkcją masek.

Pączkoterapia | 26

Powstają jesienią, a nawet w przypadku niektórych drzew już latem, trwając w niezmienionym stanie aż do wiosny. Pączki, te niepozorne wytwory roślin, kumulując w sobie ogromny potencjał, czekają na właściwy moment, by przekształcić się w organy i pełnić swe funkcje.

Uprawnienia strażników leśnych do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za zanieczyszczenie lasu | 28

28 października 2019 r. Minister Środowiska wydał Rozporządzenie w sprawie zakresu wykroczeń, za które uprawnieni pracownicy PGL Lasy Państwowe oraz strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej są upoważnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Wejście w życie tego aktu, w relacji z obowiązującym prawem karnym, w tym normami prawnymi
o wykroczeniach, stawia funkcjonariuszy Służby Leśnej w bardzo niewygodnej sytuacji prawnej i jest przykładem nie zawsze przemyślanych działań prawodawczych.

Nie tylko „nauka nie zna granic” | 30

„Nauka nie zna granic” – pod takim tytułem ukazał się w „Lesie Polskim” (nr 6/2020) bardzo interesujący wywiad Eugeniusza Pudlisa z prof. Dariuszem J. Gwiazdowiczem. Znam obu panów od wielu lat – redaktora Pudlisa od ponad 43 lat, a profesora od ponad 20. Ten wywiad ma dla mnie szczególne znaczenie – to rozmowa dwóch moich znajomych o kwestiach, które nam trzem są bardzo bliskie.

Nie tylko metafizyka | 31

Czy leśnictwo powstało w XX wieku? Bynajmniej! Nasza relacja z przyrodą została ustalona, opisana i oceniona już 2,5 tys. lat temu. Potem dopowiedziane zostały jedynie szczegóły techniczne – nie najważniejsze przecież.

Auto do celów służbowych za 20–25 tys. zł | 32

Niedawno przedstawiłem analizę podaży aut w cenie ok. 40 tys. zł. Dziś zaprezentuję rynek pojazdów 4x4 za ok. 20–25 tys. zł. Samochody w tym zakresie cenowym są najczęściej kupowane przez leśników, często przy pomocy nadleśnictwa (pożyczka).  Czego zatem możemy oczekiwać?

Okiem Łoszaka | 34

Stoisko edukacyjne Lasów Państwowych dotyczące sytuacji w Puszczy Białowieskiej na imprezie masowej, w dużym mieście.

Jak zorganizować warsztaty dla seniorów i dzieci? | 35

Więzi międzypokoleniowe to bardzo istotny element trwałości społeczeństw. Są ważne w realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Arne Naess wpisał spędzanie czasu seniorów z dziećmi w założenia głębokiej ekologii. Dobra edukacja leśna na rzecz zrównoważonego rozwoju powinna włączać i najmłodsze, i najstarsze pokolenia. Jak to zrobić?

Z zagranicy | 36

Finlandia - Ekonomiczne znaczenie parków narodowych; Niemcy - Ekolodzy chcą więcej lasów naturalnych; Europa - Postulują postawienie na renaturalizację; Czechy - Dzierżawa łowisk
w lasach państwowych; Stany Zjednoczone - Wzrost sprzedaży drewna z lasów federalnych.

Rynek drzewny | 37

Produkcja palet - Zatrzymali fałszerza; Meblarstwo -  Podatkowe nieprawidłowości Forte; Światowy handel drewnem - Wietnam pobił kolejne rekordy.

I nie zaczepiaj ty Służby Leśnej! | 38

Jakkolwiek okropnie to brzmi, nadleśniczy Rajmund Jelonek szedł pieszo przez ostępy leśne.