Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 8/2020

Lasy w czasie pandemii | 2

Prace pozyskaniowe praktycznie stanęły. U progu kryzysu realizacja w fabrykach mebli zatrzymała się jako pierwsza.

Informacje | 4

Modernizacja Roku - Obiekty Lasów walczą o laury; Targi branżowe - Nowa data Wood Tech; Kryzys w branży - Przedsiębiorcy leśni w opałach; Inicjatywy społeczne - Lasy wspierają medyków; Program Life - Nabór rozpoczęty.

Czas odnowień | 7

O odnowieniach mówi Marta Wiler, naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Zielonej Górze:

Problemy dopiero przed nami… | 8

Jako że nieszczęścia chodzą parami, pandemia koronawirusa pociągnęła za sobą globalny kryzys gospodarczy. Chwilowy paraliż w handlu z Chinami wystarczył, by zachwiać łańcuchami dostaw na świecie. Kraj Środka stanowi bowiem zarówno producenta, jak i importera wielu dóbr.

Zakaz wstępu do lasów ze względu na wybuch epidemii Covid-19 | 12

Na obszarze części nadleśnictw w Polsce w drugiej połowie marca br., a następnie we wszystkich lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe, wprowadzono zakazy wstępu do lasu ze względu na stan epidemii. Warto bliżej zgłębić tę problematykę.

Z aplikacją mBDL w las | 17

Dostępna od półtora roku aplikacja mobilna BDL umożliwia korzystanie z zasobów Banku Danych o Lasach za pomocą smartfona i tabletu. Pozyskane w ten sposób informacje użytkownik może bezpośrednio wykorzystać podczas pobytu w lesie, w różnych celach – mówi dr Andrzej Talarczyk, główny informatyk w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Jak genetyka sosny Kampinoskiego Parku Narodowego dała początek szerokim badaniom środowiskowym (I) | 20

Na temat sosny zwyczajnej powstały setki opracowań naukowych i popularnonaukowych, które, jak można by przypuszczać, wyczerpały wiele zagadnień związanych z tym gatunkiem. Czy jest tak faktycznie? Czy nie można wykonać nowych badań wnoszących dodatkowe informacje, które mogą się okazać niezwykle cenne w zmieniającym się środowisku?

Portale społecznościowe – źródło danych o aktywności rekreacyjnej | 22

Na podstawie opublikowanych na portalach społecznościowych zdjęć i zawartych w nich metadanych możemy dziś bardzo dużo powiedzieć o rozmieszczeniu i czasie aktywności ich użytkowników na terenach leśnych.

Owoce leśne w teorii i praktyce (II) | 26

Owoce leśne odznaczają się unikalną wartością odżywczą, która z powodzeniem może być wykorzystana w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Zbiór owoców leśnych, z zagwarantowaniem spełnienia wymogów jakościowych przemysłu spożywczego, może stanowić dla Lasów Państwowych nie tylko źródło dochodu, ale niesie też ze sobą bardzo duży potencjał wizerunkowy.

Oblicza jelenia | 29

Jeleń szlachetny budzi wiele emocji nie tylko wśród leśników. Jako jeden z największych i najbardziej malowniczych roślinożerców naszych lasów od zarania dziejów był podmiotem zainteresowania zarówno myśliwych, szamanów, jak i artystów.

Audubon. Na skrzydłach świata | 30

Niech pan nie siedzi z nosem w książkach! Chce pan przeżyć przyrodę, niech pan jej wyjdzie na spotkanie! – przypomina Audubon, tytułowy bohater komiksu Fabiena Glrolleau i Jérémiego Royera, wydanego w Polsce nakładem wydawnictwa Marginesy.

Na grzyby | 30

Co o tym narodowym „sporcie” Polaków pisano ponad 120 lat temu w „Sylwanie”?

Polscy leśnicy w obozie w Woldenbergu | 31

Zbliża się 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Wolności wyczekiwali z wytęsknieniem zwłaszcza ludzie odizolowani w różnego rodzaju obozach koncentracyjnych i jenieckich, więzieniach czy aresztach. Jednym z takich miejsc był Woldenberg, gdzie ulokowano największy obóz jeniecki dla polskich oficerów. Część jego więźniów stanowili leśnicy.

Czulnia | 34

Czekałam na nią od sierpnia. W końcu pojawiła się pewnego jesiennego wieczoru wiele lat temu i od razu została użyta. Kaseta VHS.

Edukacja leśna w czasach zarazy | 35

Bezprecedensowa sytuacja, z którą mierzy się świat w ostatnich tygodniach, wywróciła wszystkie aspekty naszego życia, prywatnego i zawodowego. Obostrzenia dotyczące ograniczenia bezpośrednich kontaktów chyba najmocniej dotykają dziś, może nie kluczową z punktu widzenia gospodarki leśnej, ale jednak ważną z uwagi na społeczną misję Lasów Państwowych, edukację przyrodniczo-leśną.

Z zagranicy | 36

Finlandia - Nowy dyrektor Metsähallitusa; Niemcy - Więcej myśliwych; Malezja - Surowsze prawo leśne; Europa Środkowa - Gospodarka leśna a ochrona klimatu; Federacja Rosyjska - Projekt zmian w kodeksie leśnym.

Rynek drzewny | 37

Drewno tropikalne - Szmuglerzy afrykańskich bogactw; Rynek papierniczy - Wojna o papier; Produkcja palet - Coraz więcej europalet.

Gdy rozum śpi, stażyści szaleją | 38

Kiedy w LP zostaje zatrudniony stażysta, bardzo szybko odkrywa, oczywiście z nieopisanym zdumieniem, że rzeczywistość leśna jest właśnie tą, o której filozofowie nawet nie śmią przypuszczać, że istnieje.