Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 7/2020

Informacje | 4

Kadry - Nowy dyrektor CILP-u; Plebiscyt „Leśnik Roku” - Najlepsi z najlepszych; Inwestycje - Korzyści z termomodernizacji; Wydarzenia - Mało znana wojna graniczna; Usługi leśne - Rozmowy zawczasu.

Walka z ostrozębnym | 7

Kornik ostrozębny wybrał kierunek ekspansji ze wschodu na zachód Polski i obecnie jest w silnym natarciu w lasach regionu zielonogórskiego. O obserwacje i komentarz poprosiliśmy Bartłomieja Lenarda, inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie Cybinka:

Praca z domu – skaranie czy zbawienie? | 8

Pandemia koronawirusa COVID-19 bez wątpienia przejdzie do historii i zapadnie wszystkim w pamięć. Choroba nieznająca barier geograficznych dotarła również do Polski, wprowadzając wiele zmian do codziennego życia.

Odnowienie? Naturalnie! | 12

Czy wiesz, że niemal co druga sosna skwierzyńskich borów pochodzi z odnowienia naturalnego? W 2019 r. uznano rekordowe 231 ha odnowienia naturalnego, czyli blisko 70% ogółu odnowień w tym roku! Zachęcamy do dyskusji nt. odnowień naturalnych sosny – chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem.

Sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym | 14

Jak z punktu widzenia fitopatologa wyglądają potencjalne i rzeczywiste zagrożenia upraw powstałych z sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym?

Zwierzyniec | 17

Zwierzyniec, Jerzy Bralczyk, Agora 2019, s. 303

Przepraszam, czy w tym lesie straszy? | 18

Grupy rekonstrukcyjne, off-roadowcy, survivalowcy, bushcraftowcy, preppersi, poszukiwacze skarbów. W lasach prócz zwyczajnych turystów można spotkać amatorów już niemal wszystkiego. A łowcy duchów i zjawisk paranormalnych? Wbrew pozorom to całkiem popularne zajęcie. Leśnik nie powinien się zatem zdziwić, gdy usłyszy: Przepraszam, czy w tym lesie straszy?

„Trybuna Leśnika” przeszła do historii | 21

Czasopismo wydawane przez RDLP w Katowicach od 1956 r. nie doczeka jubileuszu 65-lecia istnienia. Miesięcznik, który w latach 80. był nawet ogólnopolskim pismem branżowym Lasów Państwowych, od stycznia tego roku przestał się ukazywać. Wersję papierową zastąpią dwa internetowe newslettery i ośmiokolumnowy kwartalny suplement w „Głosie Lasu”.

Laserowe forum – ku przyszłości | 22

Jeszcze 10 lat temu zlot użytkowników techniki laserowej kojarzył się co najwyżej z konwentem fantastyki naukowej albo koncertem muzyki elektronicznej. Ani się obejrzeliśmy i z raczkującej ciekawostki skaning laserowy urósł do rangi prężnie rozwijającej się dziedziny nauki i rynku usług.

Owoce leśne w teorii i praktyce (I) | 24

Leśne przekąski i dania główne w wagonach restauracyjnych pociągów PKP Intercity oraz wejście sklepu Dobre z Lasu na rynek e-sprzedaży, liczne artykuły o surowcach leśnych na stronie internetowej Lasów Państwowych, wreszcie nowe „Zasady użytkowania lasu” z obszernym rozdziałem dotyczącym surowców niedrzewnych, obowiązujące na mocy Zarządzenia nr 66 Dyrektora Generalnego LP… Czyżby wreszcie „uboczne” użytkowanie lasu stawało się wyraźnym trendem w działalności Lasów Państwowych?

Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół | 26

Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół, Thor Hanson, Wyd. Bukowy Las, s. 288

Lasy ochronne – kiedy można zmienić ich status? | 27

Od czasu do czasu pojawiają się, dyktowane różnego rodzaju motywacjami, w tym biznesowymi, wnioski o zmianę statusu lasu ochronnego. Sprawy rodzą spory i kończą się niekiedy w sądzie administracyjnym. Jedna z takich rozpatrywanych niedawno przez sąd spraw zainspirowała mnie do przedstawienia Czytelnikom prawnej problematyki lasów ochronnych.

Turysta w lesie – jaki jest i czego dziś wymaga? | 30

Informacje o roszczeniach turystów wobec Lasów Państwowych skłaniają do przemyśleń o słuszności oraz sposobie realizowanych dotychczas przedsięwzięć edukacyjnych i turystycznych.

Hyundai Santa Fe I – duże auto za rozsądne pieniądze | 32

Santa Fe nie jest kojarzony z terenem, dodatkowo jako pierwszy SUV koncernu Hyundai długo musiał pracować na swoją pozycję na rynku. Czy mimo dużych gabarytów i średnich parametrów terenowych może się przydać leśnikowi?

„Edukator – po jasnej stronie mocy” | 34

Na początku tego roku postawiliśmy Was przed wyzwaniem. Siebie zresztą też. Szukaliśmy najlepszego leśnego edukatora.

Tylko nie to?! | 35

Był piękny czerwcowy poranek. Dzień zapowiadał się wspaniale. Sucho, surowca nie brakowało, drewno nie siniało, przedpłaty zrobione.

Z zagranicy | 36

Francja - Zbyt dużo zwierzyny w lasach; Finlandia  - Coraz więcej lasów chronionych; Anglia, Wielka Brytania - Luka płacowa w państwowym leśnictwie, Czechy - Nowa strategia lasów państwowych, Europa - Nadmiar azotu hamuje przyrost lasów.

Rynek drzewny | 37

Drewno egzotyczne - Negocjacje UE i Mjanmy zawieszone; Budownictwo drewniane - Boom na prefabrykowane domy w Czechach; Rynek papierniczy - Nieciekawe perspektywy w nowym roku.

Odnowienia w czasach zarazy | 38

Nadleśniczemu Rajmundowi Jelonkowi było po prostu smutno. Budynek nadleśnictwa stał się tak opustoszały, jakby był pustostanem przeznaczonym do natychmiastowej rozbiórki.