Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 2/2020

Informacje | 4

Klimat - Lasy to za mało?; Ochrona przyrody - Rok zdrowia roślin; Turystyka - Z widokiem na góry; Ranking szkół - Cztery złote technika; Technikum Leśne w Tucholi - Praktyki w Irlandii – podsumowanie; Działalność społeczna - 1% by pomóc.

Na torfowiskach | 7

Trwa realizacja „Kompleksowego projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL LP”. Jak przebiegają prace w Nadleśnictwie Kielce? Zapytaliśmy Monikę Karst, specjalistę ds. edukacji leśnej:

Tajemnice skrywane przez boreczniki | 8

Reprezentują szkodniki pierwotne sosny i uchodzą za owady najbardziej zmienne w zachowaniu. Już wkrótce można się ich spodziewać, gdyż pojawiały się zazwyczaj tuż po ustąpieniu gradacji brudnicy mniszki. Według prognozy Zespołu Ochrony Lasu w Gdańsku, sporządzonej na podstawie lotu samic, na terenie nadleśnictw RDLP w Toruniu i Gdańsku szkodnik ten w bieżącym roku nie stworzy zagrożenia.

Przezorny, ubezpieczony | 10

Pracę leśnika cechuje pewien dualizm. Z jednej strony otoczenie i dość duża swoboda działania w oparciu o wiedzę dają spokój ducha. Kiedy indziej zaś nie brakuje trosk, zwłaszcza tych dotyczących konsekwencji popełnianych błędów.

Porównanie wyników lasów państwowych w 2018 roku | 12

Największy zysk operacyjny w przeliczeniu na 1 m3 pozyskanego drewna wykazały szwedzkie lasy państwowe, najmniejszy – czeskie. Zysk operacyjny wygospodarowany przez PGL LP był czterokrotnie mniejszy od średniej.

Dziedzictwo kulturowe w lasach – podsumowanie i perspektywy | 16

29 listopada ub. roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa odbyły się konferencja naukowa „Dziedzictwo archeologiczne w polskiej części Puszczy Białowieskiej – podsumowanie wyników badań inwentaryzacyjnych” oraz panel dyskusyjny „Dziedzictwo w lasach – badania, ochrona, zarządzanie i popularyzacja”.

Żółwie z Łysej Góry | 18

Jeśli zapytać leśników o to, jakie zwierzęta chronione „hoduje” ich firma, padłyby na pewno dwie odpowiedzi: żubry i głuszce. Ale czy przyszło komuś na myśl, że do tego grona dołączą żółwie błotne? I że zrobią wokół siebie taki szum?

Urządzanie na trudnym gruncie | 20

W teorii każdy kompleks leśny w Polsce powinien być objęty planem urządzania lasu, jego uproszczoną wersją albo inwentaryzacją stanu lasu dotyczącą rozdrobnionych powierzchni leśnych. W teorii…

Wilk wychodzi z cienia | 24

Gatunek ten nie jest już zagrożony. Obecnie stoimy przed innym wyzwaniem: jak oddemonizować wilka i zapewnić mu akceptację społeczną? Jak gospodarować jego populacją? Pytamy o to prof. dr. hab. Henryka Okarmę z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

Co dziś najbardziej zagraża Lasom Państwowym? | 26

Przedsiębiorcy leśni od lat narzekają na zbyt niskie gaże, które otrzymują za świadczone usługi leśne. Racje zuli warto przedstawić w może nieco bardziej nietypowy sposób. Choćby taki, jak poniższe wystąpienie Waldemara Spychalskiego, wygłoszone podczas debaty o przyszłości leśnictwa w Polsce zorganizowanej w ub. roku w Krajowej Izbie Gospodarczej.

W Tokio pod flagą Lasów | 30

W XII Mistrzostwach Świata Open w Tokio uczestniczyłem z flagą LP, co pozwoliło mi podkreślić mój silny związek z lasami. Myślę, że dobrze to posłużyło, na tak prestiżowym forum, promocji pozazawodowej aktywności leśników. Rozwinąłem się w karate, ale wielu kolegów z Polski osiąga też sukcesy w innych dziedzinach – mówi Mateusz Garbacz, nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka.

Drzewa w opisach biblijnych | 29

Rośliny te, jak wiemy, mają wielorakie znaczenie przyrodnicze, wartości surowcowe i materiałowe, funkcje gospodarcze i społeczne, ale również bogactwo znaczeń w krajobrazie kulturowym i symbolice religijnej.

Z lasu na pustynię na jednej nodze | 32

Gdzie leśnika może poprowadzić nieskrępowany zew podróżowania? Dominika Wieczorkiewicza powiódł do krajów arabskich. Czego szukał on w tak odległym fizycznie i kulturowo świecie? Autor książki „Hulajnogą przez Smoczą Wyspę” opowiada o tym w wywiadzie.

Hulajnogą przez Smoczą Wyspę | 33

Hulajnogą przez Smoczą Wyspę
Dominik Wieczorkiewicz
Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2019, s. 128

Kongres edukatorów leśnych na Łotwie – kilka szybkich notatek | 34

W 2019 r. Europejski Kongres Edukatorów Leśnych odbył się w Rydze, stolicy Łotwy. Nietypowo, bo zamiast w październiku to w lipcu. Zmianę terminu podyktował pomysł organizatorów, by kongres był spotkaniem nauczycieli i edukatorów leśnych.

Z zagranicy | 36

Irlandia - Kobieta dyrektorem generalnym Coillte; Świat - Wielki Zielony Mur dla Miast; Niemcy - Dualne licencjackie studia leśne; Litwa - Sprzedaż państwowego drewna na pierwszą połowę 2020 roku.

Rynek drzewny | 37

Tartacznictwo -Niemcy nie chcą eksportu drewna do Chin; Budownictwo drewniane - Europejskie konsorcjum.

Guzik prawda ekranu | 38

Powodowany niezdrową ciekawością obejrzałem reportaż w telewizji TVN, jak to gracko i chwacko myśliwi z terenów Nadleśnictwa Krynki walczą z afrykańskim pomorem świń (materiał „Czarno na białym”, emisja 7 stycznia roku bieżącego).