Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2020

Informacje | 4

Statystyki GUS-u - Lasy w liczbach; COP25 - Klimatyczna stagnacja; Innowacje - Drony na poziomie regionalnym; Budownictwo mieszkaniowe - Pożyczki na własny dom; ASF - Projekt nowej  specustawy.

Leśne inicjatywy | 7

Wiele nadleśnictw urosło do rangi ośrodków pełniących, obok zadań gospodarczych, wielorakie funkcje środowiskowe. Mówi o tym Sławomir Starczewski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Koniecpol:

Rozstrój w przyrodzie! | 8

Rosnące ocieplenie klimatu powoduje sukcesywny rozstrój w funkcjonowaniu przyrody. W lesie pojawia się coraz więcej niekorzystnych zjawisk, których z pewnością będzie przybywać. W rozregulowującej się naturze jedna anomalia rodzi lub wspomaga inne, co musi pogarszać warunki prowadzenia gospodarki leśnej.

Kaskada niepewności | 12

Często można odnieść wrażenie, że nasz stosunek do przyrody opiera się na przekonaniu, że odkryliśmy wszystkie jej tajemnice i nic nas już nie może zaskoczyć. A na pewno nie w kwestii gospodarczego wykorzystania jej zasobów. Tymczasem koło nosa przechodzą nam sprawy, które mogą się stać poważnym problemem, i to szybciej niż nam się wydaje.

Kiełkowanie nasion drzew – jak przystosować się do zmian klimatu? | 16

Kluczową rolę w aklimatyzacji drzew do nowych, zmieniających się warunków środowiska odgrywa spoczynek nasion. Warto szczegółowo przyjrzeć się temu zagadnieniu w oparciu o nowe badania.

Czy nasiona są bezbronne? Susza a jakość materiału siewnego | 18

Przeobrażenia klimatyczne niosą ze sobą ekstremalne zjawiska pogodowe, skutkujące m.in. suszą fizjologiczną. Szkodliwe konsekwencje zmieniających się warunków środowiska można złagodzić np. zalesianiem gruntów. By tego dokonać, potrzeba jednak przede wszystkim badań nad fizjologią i biochemią nasion – od nich bowiem zaczyna się las.

Klimat i lasy – czy można przygotować się do zmian? | 20

W obliczu zachodzących i prognozowanych zmian klimatu lasy ulegają i będą podlegały przeobrażeniom. Niedawne doniesienia medialne o możliwym „zniknięciu” 75% drzew z polskich lasów, bazujące na niezrozumieniu istoty rzeczy, roztoczyły ponurą wizję lasów przyszłości.

Brudna energetyka wciąż w modzie | 22

Stanowimy smogową niechlubną czołówkę naszego kontynentu. 20 miast Europy zatrutych benzopirenem, najbardziej rakotwórczym związkiem, jednym ze składników smogu – efektu spalania węgla – leży właśnie w Polsce.

Szczerze o wrocławskich problemach z drzewostanami | 24

Problem rozpadu drzewostanów, słusznie kojarzony jak dotąd z południem Polski, zaczyna przybierać dość niebezpieczną skalę. Zmierzch świerka, problemy z sosną oraz – o zgrozo – coraz bardziej niepewny los gatunków, które miały być podstawą przebudowy drzewostanów – oto co nas czeka najprawdopodobniej już w niedalekiej przyszłości. Jak się przed tym bronić?

Alert! Klęska posuszu w Europie (VII) | 26

Dla przeciętnego obywatela wszechobecna narracja o zmianach klimatycznych może się wydawać przesadzona, zwłaszcza z perspektywy wielkiego miasta. Po ustąpieniu lata znikają upały, a wraz z nimi temperaturowe niedogodności. Leśnicy nie mogą jednak podejść do tego tematu tak nonszalancko.

Arboretum Wirty w czterech odsłonach | 27

Swoje piękno i różnorodność arboretum w Wirtach ukazuje we wszystkich porach roku, co dokumentują fotografie zebrane w poświęconym temu ogrodowi dwujęzycznym (polsko-angielskim) albumie.

Ciąć czy nie ciąć? | 28

To retoryczne pytanie pada dziś często w związku z ochroną klimatu. Ci, którym z zasady nie podoba się ścinanie drzew, w ochronie klimatu znajdują dodatkowy argument, by lasy wyłączać z użytkowania. Bo przecież drzewo to solidnie naładowany akumulator CO2.

Leśnicy w poselskich ławach | 29

Opadły emocje wyborczej wrzawy. W Sejmie IX kadencji tylko dwóch posłów w rubryce dotyczącej zawodu zadeklarowało „leśnik”.

Tujowy las – remedium na problemy z rodzimymi gatunkami? | 30

Już dziś musimy szukać gatunków, które dobrze sobie poradzą z trudami zmian klimatycznych. Czy w obliczu ustępowania świerka to żywotnik zaspokoi głód drewna iglastego?

Świece zapłonowe – ważny element | 32

Większość aut zarejestrowanych w Polsce to samochody osobowe, przeważnie napędzane silnikami z zapłonem iskrowym. Pamiętamy o zmianie opon przed sezonem zimowym czy letnim, nie zapominamy o wymianie oleju. A co ze świecami, które są ważnym elementem wpływającym zarówno na osiągi, jak i spalanie naszego auta?

Jak przekuć klęskę w atrakcję turystyczną? | 34

W 2017 r. sierpniowa nawałnica spowodowała największą katastrofę w historii Lasów Państwowych. Huragan spustoszył lasy w kilkudziesięciu nadleśnictwach, głównie na Pomorzu i Kujawach. Skutki tego kataklizmu stanowią dziś swoistą atrakcję turystyczną. Jak mogą ją „sprzedać” edukatorzy leśni?

Kiedy opadną liście… | 35

Susanna Bauer zbiera je, aby tworzyć skomplikowane rzeźby. Z tak kruchego tworzywa za pomocą szydełka i przędzy wykonuje całkiem nowe, finezyjne konstrukcje.

Z zagranicy | 36

Czechy - Zmiany w umowach na prace leśne; Finlandia - Budowa największej farmy wiatrowej; Litwa - Modernizacja parku samochodowego; Litwa - Modernizacja parku samochodowego; Bawaria, Niemcy - Model lasu przyszłości.

Rynek drzewny | 37

Budownictwo drewniane - Niemcy mierzą wysoko; Biopaliwa - 100% przetwarzania na Białorusi; Innowacje - Drewno konstrukcyjne ze zużytych włókien.

Leśne siły nieczyste | 38

Kiedy nadleśniczy zaprosił podleśniczego Bolesława Kolano do swego gabinetu, nie przypuszczał, że rozmowa potoczy się w tak nieoczekiwanym kierunku:

Rajski las | 39

Lasy na świecie potrafią zaskoczyć, wzbudzić zachwyt czy nawet strach. Jedno z leśnych zaskoczeń przytrafiło mi się pośród rumuńskich kniej.