Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 23/2019

Informacje | 4

Puszcza Białowieska - Nauka nadal podzielona; Ochrona przyrody - Reaktywacja PTEkol; Ochrona przyrody - Wypalanie zdało egzamin; Straż Leśna - Szersza pula mandatów;

Leśne zbiory | 7

Czy bieżący rok był obfity w zbiory nasion, zwłaszcza buka i dębu? Zapytaliśmy Dariusza Krzyżanowskiego, nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztynek:

Mundur leśnika to honor i przywilej | 8

W okrągłą rocznicę powstania uniformu służby leśnej autor książki „Ludzie lasu i ich mundur” opowiada o historii jego powstania oraz późniejszych ewolucjach. Leszek Sławomir Pręcikowski dzieli się swoimi refleksjami nt. współczesnej kondycji Lasów Państwowych oraz podpowiada, co zrobić, aby poprawić wizerunek leśnika w społeczeństwie. Historyk leśnictwa i aktywny ekolog odnosi się też do głośno komentowanych w ostatnim czasie działań na rzecz ochrony klimatu.

Dwa wieki polskości leśnego munduru (cz. I) | 11

1 grudnia 1819 r., równo 200 lat temu, został ustanowiony mundur Korpusu Leśnego w Królestwie Polskim. Z okazji tego niezwykłego jubileuszu zapraszamy w podróż przez epoki, by szczegółowo prześledzić, jak zmieniał się ubiór polskich leśników.

Budynek nie tylko dla leśników | 15

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne jest w naszych czasach dobre pierwsze wrażenie. Dlatego też o inwestycjach w wizerunek, także w sensie dosłownym, nie można zapominać. A nawet należy się tym chwalić.

Alert! Klęska posuszu w Europie (VI) | 18

Na dorocznym zjeździe Niemieckiej Rady Gospodarki Leśnej (DFWR) – politycznej reprezentacji branży leśnej w Niemczech – w kwietniu 2019 r. w miejscowości Warnemünde został wysunięty postulat udzielenia leśnictwu dodatkowej pomocy doraźnej w wysokości co najmniej 100 mln euro rocznie.

O żubrach w ich ojczyźnie | 22

Widok tego zwierzęcia w wielu polskich lasach nie jest niczym niezwykłym. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, ile wysiłku i ludzkiej determinacji stoi za tym obrazem. Największy ssak Europy to nie tylko symbol ochrony przyrody w Polsce, ale też świadectwo działań ponad podziałami w myśl wspólnej idei.

Rozmowy o pozyskaniu lasu… | 25

Rozdział interesów (w wydawałoby się wspólnej grze) było widać nawet po tym, w jaki sposób za konferencyjnymi stołami zajęli miejsca goście debaty nt. gospodarki leśnej w Polsce i sytuacji branży leśnej. Niczym opozycja i rząd zasiedli bowiem naprzeciw siebie właściciele firm zrzeszeni w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Leśnych i przedstawiciele Lasów Państwowych.

Leśnik+ – in plus? | 28

Wdrożenie nowego oprogramowania potrwa zapewne kilka lat. Przez ten czas przewiduje się równoległe funkcjonowanie sprzętu i aplikacji – wymiana będzie zatem przebiegać w sposób ewolucyjny. Co o Leśniku+ można powiedzieć już dziś? Jakie są subiektywne wrażenia jego testerów?

Patyki, badyle | 29

Jako była studentka dr Urszuli Zajączkowskiej nie mogłam nie sięgnąć po jej kolejną książkę (choć inną niż poprzednie). Botanik z artystyczną duszą (autorka tomików poezji i filmów, muzyk) przybliża nam świat roślin. I choć robi to w swój, unikatowy sposób, to ta opowieść naprawdę wciąga.

O łowcy w każdym z nas | 32

Jeżeli prześledzić krótką historię rozsianego po całym świecie Homo sapiens, uderza dysproporcja długości trwania jej dwóch najważniejszych okresów.

Lisy. Historia miłości i odrazy | 32

Czy macie swoje ulubione leśne zwierzę? Moim faworytem są lisy. Pewnie narażam się właśnie niejednemu leśnikowi albo hodowcy kur. Jednak jak Lucy Jones, autorka książki poświęconej tym niezwykłym drapieżnikom, postaram się Was przekonać do mojego – kontrowersyjnego – wyboru.

Wirtuoz, co łzy wyciska | 33

Jeśli wierzyć mitom greckim, to bez Kaliope nie powinna powstać żadna powieść (ani artykuł przyrodniczy), z pominięciem Euterpe wiersz, Polihymni utwór muzyczny, a bez Erato żadne dzieło o zabarwieniu erotycznym czy choćby miłosnym. Ponieważ jestem prostym biologiem, bardziej ufam szkiełku, oku i uchu niż mitologii, a twórczość ludzi pióra i pięciolinii utwierdza tę wiarę. Dlaczego? Ponieważ o wiele częściej niż muzy wychwalają oni słowiki!

Opel Antara I – światowy następca Frontery | 36

Opel nie jest kojarzony z autami 4x4, jednak w tej klasie ma już jakieś doświadczenia. Od roku 1992 do 2003 oferował na rynkach model Opel Frontera, którego korzenie wywodziły się z Azji, gdzie powstał pierwotnie jako Isuzu Amigo. Antara to bliska krewna Chevroleta Captivy, a firma Opel nie ukrywa, że oba auta powstają w koreańskim zakładzie General Motors.

Las z papieru | 38

Angielska artystka Kate Kato jest absolwentką projektowania graficznego. Zauroczona otaczającą przyrodą zajęła się wykonywaniem niezwykłych rzeźb z… papieru.

Emocje młodzieży w edukacji leśnej | 39

Jeden z wykładów plenarnych na 13. Europejskim Kongresie Edukatorów Leśnych dotyczył emocji. Przedstawiła go Maria Ojala ze szwedzkiego uniwersytetu w Orebro. Moim zdaniem był bardzo ciekawy i dlatego chciałabym go Wam przybliżyć na łamach naszej rubryki.

Z zagranicy | 40

Stany Zjednoczone - Pozyskanie drewna w lesie deszczowym Tongass?; Federacja Rosyjska - Brak pozytywnych skutków certyfikacji FSC; Niemcy - Postulat wprowadzenia płatności za wiązanie CO2; Irlandia - Niekomercyjna jednostka w lasach państwowych.

Rynek drzewny | 41

Sprzedaż drewna - Oficjalne zasady ustalone; Światowy handel drewnem - Globalny spadek cen; Drewno tropikalne - O połowę mniej surowca z Mjanmy.

Drony! Wszędzie drony! | 42

– Cóż to u licha? – Podleśniczy Bolesław Kolano spojrzał w górę.