Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 19/2019

Informacje | 4

Straż Leśna - Nowe oznaki funkcjonariuszy; Sztuka - Rzeźbili w cieniu Puszczy; Leśnictwo na świecie
- Polacy zalesiają Afrykę; Wydarzenia - Święto Mazurskiej Dłubanki; Ochrona przyrody - Fredropol bez nowych drzew pomnikowych?; Nagroda im. Adama Loreta - Zgłoszenia do nowej edycji.

Samorządy a ochrona przyrody | 7

Na temat ustanawiania form ochrony przyrody przez radę gminy wypowiedział się radca prawny dr Marek Geszprych, wiceprezes Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych:

Stwarzamy możliwości | 8

Zmiany podstaw programowych oraz przywrócenie pięcioletniego technikum na podbudowie szkoły podstawowej usprawnią kształcenie techników leśników – uważają nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku Łukasz Majewski i Marcin Tomaszewski.

Technik leśnik w nowej odsłonie | 10

Ostatnia reforma edukacji oprócz zmian przyniosła wiele obaw co do losu absolwentów gimnazjów i ośmioletnich szkół podstawowych. Media donosiły o problemach podwójnego rocznika m.in. w walce o miejsca w szkołach średnich czy klasach złożonych z samych laureatów olimpiad.

Kapryśne nasiona, czyli o przechowywaniu bukwi | 13

Wahania nastroju – tak można określić jedną z istotniejszych dla gospodarki leśnej cech materiału siewnego. „Humor” tych drobnych organów roślinnych jest zależny nie tylko od warunków środowiskowych, lecz także od zmian biochemicznych zachodzących w ich wnętrzu. By skutecznie przechowywać nasiona bukwi, trzeba precyzyjnie poznać mechanizmy prowadzące do starzenia nasion.

Wyniki Łotewskich Lasów Państwowych w 2018 roku | 16

Kierowcy pojazdów wywozowych zasadniczo samodzielnie znajdują miejsca składowania drewna w lesie. Sami generują też zezwolenia wywozowe w oparciu o dane w zleceniach przewozowych, przesłanych elektronicznie przez system logistyczny państwowego gospodarstwa leśnego. Operacja załadunku drewna nie wymaga obecności państwowych leśników.

Niepokój wśród drzewiarzy! | 20

Organizacje reprezentujące małe i średnie firmy przemysłu drzewnego wnoszą zdecydowany sprzeciw wobec propozycji zmian zasad sprzedaży drewna okrągłego na lata 2020–21 wypracowanych przez LP. Rozmowy trwają, ale rokowania osiągnięcia kompromisu, satysfakcjonującego wszystkie strony, nie są zbyt optymistyczne.

Formy organizacyjne w lasach prywatnych w Europie – istniejący stan i oczekiwania | 23

W artykule „Formy organizacyjne w lasach prywatnych w Polsce – istniejący stan i oczekiwania” („Las Polski” 12/2019) wskazano na uwarunkowania prawne, gospodarcze i społeczne związane z funkcjonowaniem zrzeszeń leśnych. Obecne opracowanie stanowi kontynuację rozpoczętego wówczas zagadnienia związanego z funkcjonowaniem zrzeszeń leśnych na przykładzie różnych krajów.

Pomnik Adama Loreta z „wioską cudów” w tle | 26

Co łączy zagubioną wśród pól i lasów pomorską wieś Rodowo z Adamem Loretem, pierwszym dyrektorem Lasów Państwowych? Dlaczego o przysiółku tym zwykło się mówić „wioska cudów”? Co ma z tym wszystkim wspólnego gdańska RDLP? I jak to możliwe, że osią przywołanych wątków jest jedna osoba?

Kobiety w leśnictwie – dekada zmian | 28

Dziesięciolecie działalności Stowarzyszenia Kobiet Lasu zbiega się z 3-procentowym wzrostem w udziale pań pracujących w Lasach Państwowych. Tyle wiemy. Jak to wygląda w szczegółach? Nadążamy za światem, czy on nas wyprzedza? 10 lat to okazja do podsumowań, ale i spojrzenia w przyszłość.

Leśnicy na usługach bezpieki | 30

W okresie PRL-u wokół leśników nieustannie kręciła się Służba Bezpieczeństwa. Pozyskiwała współpracowników, kusząc kandydatów na donosicieli dodatkowymi zarobkami. Słabi i łasi na pieniądze ulegali, a proceder trwał przez dekady.

Terenówka z ramą | 32

Od dłuższego czasu przy premierze nowych modeli samochodów terenowych zastanawiamy się, czy dane auto będzie jeszcze oparte na ramie? To, co było przypisane do wozów terenowych, nie jest już tak oczywiste. Pora przybliżyć wady i zalety tego rozwiązania.

„Leśnicy nie są przygotowani i powołani do ochrony przyrody” | 34

Przewodniczący jednej z organizacji ekologicznych w referacie pt. „Oczekiwania środowisk przyrodniczych wobec gospodarki leśnej”, wygłoszonym na 119. Zjeździe PTL-u w Dziwnówku, stwierdził m.in.: leśnicy nie są wystarczająco przygotowani i powołani do ochrony przyrody.

Z zagranicy | 36

Brazylia - Pożary amazońskich lasów deszczowych; Finlandia -Rekordowe pozyskanie drewna w 2018 roku; Łotwa - Publiczny komponent strategii lasów państwowych;

Rynek drzewny | 37

Nauka - Papier z drewna lepszy niż z recyklingu; Światowy rynek drzewny - Finał kanadyjsko-amerykańskiej wojny celnej?; Finlandia - Wzrost sprzedaży drewna energetycznego.

Czego nie może PIP-owiec | 38

– Mamy gościa – oznajmiła leśniczy Penelopa Głaz, skończywszy rozmawiać przez telefon. Podleśniczy Bolesław Kolano spojrzał na nią pytająco.