Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 18/2019

Informacje | 4

Turniej Leśników - Torunianie górą!; Gorczański Park Narodowy - Poszerzyli ofertę edukacyjną; Ochrona przeciwpożarowa - NIK pozytywnie odziałaniach LP; Działalność edukacyjna -Żubry zawitały do stolicy.

Bezpieczeństwo w lasach | 7

Jakie fundamentalne obowiązki ciążą na zulach prowadzących prace przy ścince drzew trudnych? Zapytaliśmy Marcina Cichowicza z DGLP, kierownika Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Pracy w Leśnictwie.

Robotnik czy biznesmen? | 8

Nową misją pro bono mecenasa Lecha Obary z Olsztyna stała się walka o sprawiedliwe odszkodowanie dla rodziny Edwarda Nadolnego, który zginął w lesie. Afirmacją tej misji ma być położenie tamy dla angażowania m.in. robotników leśnych na podstawie ich jednoosobowej działalności gospodarczej, co według prawnika jest społecznie szkodliwą praktyką.

Wyniki Lasów Republiki Czeskiej w 2018 roku | 11

Udział użytków przygodnych w całości pozyskania drewna sięgnął 92%. Całkowity rozmiar użytkowania przekroczył przyrost roczny o niemal 2%.

Rewolucyjny geniusz roślin Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość | 15

O roślinach w ostatnim czasie pisało wiele osób – pasjonatów, praktyków czy zielarzy. Przyszedł jednak czas, by do czytelników trafiły także przemyślenia naukowców.

Dronem w centymetry | 16

Technologia bezzałogowych statków powietrznych (dronów) wyposażonych w cyfrowe kamery fotograficzne na stałe zadomowiła się w szeroko pojętej geomatyce leśnej, co do tego nie ma już żadnych wątpliwości. Leśnicy dostrzegli możliwość zastosowania ortofotomapy z niskiego pułapu do aktualizacji leśnej mapy numerycznej. Co ciekawe, dron zaczął stopniowo wypierać odbiorniki nawigacyjne przy pomiarach wydzieleń czy gniazd.

Na ratunek pszczołom – o realizacji programu „Bartnicy Sudetaów” | 18

Leśnicy ruszyli w sukurs skrzydlatym zapylaczom w Kotlinie Kłodzkiej w ramach programu „Bartnicy Sudetów”, będącego składową projektu Lasów Państwowych „Pszczoły wracają do lasu”.

Pracownicy poznańskiego wydziału leśnego w szeregach PTL-u | 20

Działalność członków Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leś­nego, a w szczególności pracowników poznańskiego wydziału leśnego, wywarła znaczący wpływ na rozwój leśnictwa i nauk leśnych zarówno w Wielkopolsce, jak i w całym kraju. Warto przypomnieć ich sylwetki w związku z jubileuszem 100-lecia studiów leśnych w Poznaniu.

Alert! Klęska posuszu w Europie! (V) | 23

Szkody powodowane w lasach przez owady często przybierają skalę krajobrazową, zwracając uwagę już nie tylko specjalistów, ale i laików. Hescy leśnicy liczą się z tym, że ogrom gradacji kornika doprowadzi do zmiany obrazu lasów w Hesji, do którego przyzwyczaili się jej mieszkańcy.

W kuźni wiedzy i kreatywnego myślenia | 24

Doświadczeni leśniczowie ponownie jak studenci? Słuchający wykładów, dyskutujący, zdający egzaminy? Prowadzący „długie leśników rozmowy”? Oto jak leśniczy z wieloletnim stażem wspomina ósmą edycję „Akademii leśniczego”. Tym, którzy obawiają się tych szkoleń bądź nad nimi zastanawiają, mówi jedno: warto!

Kary pieniężne w ustawie o lasach | 26

Czytelnik zwrócił się do mnie z prośbą o przedstawienie problematyki kar pieniężnych, o których mowa w ustawie o lasach. Są one przewidziane za naruszenie określonych przepisów prawa Unii Europejskiej. Pytanie to jest dobrą okazją do ukazania prawa europejskiego dotyczącego leśnictwa w kontekście represji pochodzących spoza sfery prawa karnego.

„Ciężkie maszyny leśne” – prawdy i mity | 28

Każdy jest ekspertem od piłki nożnej, bo widział kilka meczów w telewizji. Wie wszystko o leczeniu, ponieważ jego kuzynka ma znajomego lekarza i dużo czytał w internecie. Kolejną dyscypliną naukową, na której ostatnio wszyscy znają się bardzo dobrze, jest las albo, o zgrozo, prace prowadzone na terenach leśnych.

O pożarach leśnych | 30

Tegoroczna wiosna sprzyjała powstawaniu pożarów lasów. Tylko w pierwszym tygodniu kwietnia wybuchło ich w Polsce ponad 800, a od początku roku lasy płonęły prawie 1500 razy. Jak radzili sobie z tym leśnicy bez mała dwa wieki temu?

Jaki znak Twój, leśniku? | 31

Ten, kto po raz pierwszy zobaczy dystynkcje z liśćmi dębu, zapewne skojarzy je z ludźmi lasu. Nazwa zawodu jest powszechnie znana. Problem pojawia się, gdy zapytamy Kowalskiego, w jakiej firmie pracują leśnicy.

Grzyby jadalne, ale niejadane | 32

Liczebność gatunków (taksonów) grzybów do tej pory zarejestrowana na terenie naszego kraju (w szerokim ujęciu systematycznym) wynosi ok. 11 300.

Śladami leśników sprzed 110 lat | 33

Kolejny wyjazd członków i sympatyków Oddziału Wielkopolskiego PTL-u w ramach cyklu „Śladami historii” odbył się 13 kwietnia br. Odwiedziliśmy tereny Nadleśnictwa Szubin w RDLP w Toruniu.

Wyruszyli przez baśniowy las! – wyniki konkursu | 34

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie plastycznym pt. „Moja podróż przez baśniowy las”.

Z zagranicy | 36

Portugalia - Walne zgromadzenie CEPF; Brandenburgia, Niemcy - Pozyskanie drewna w 2018 roku; Ukraina - Nowe parki narodowe i rezerwaty; Szwecja - Niedostatek nasion świerka; Irlandia - Wyniki Coillte w2018 roku;

Rynek drzewny | 37

Rynek papierniczy - Producenci w ślad za trendami.

I nie denerwuj dyrektora! | 38

Swego czasu byłem na naradzie gospodarczej, podczas której okazało się, że nadleśniczy jest na nas, terenową Służbę Leśną, delikatnie mówiąc, obrażony.