Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 10/2019

Informacje | 4

Działalność społeczna - Leśniczka z „Zielonym czekiem”; Szkody łowieckie - Zmiany w szacowaniu; Lasy prywatne - Wspólne cele ARiMR i LP; Współpraca z LP - Kolejne porozumienie Lasów i Enei; Wydarzenia sportowe - Leśne szach-mat; Ochrona przyrody - Wymieranie gatunków przyspiesza; Polskie Towarzystwo Leśne - Odkrywali sekrety Natolina.

Ptaki zmieniają las | 7

Jak kolonie kormoranów wpływają na przyrost radialny sosny? Swoimi obserwacjami dzieli się Paweł Grochalski, podleśniczy w leśnictwie Szklana Huta w Nadleśnictwie Choczewo:

Co zamiast grodzeń? | 8

Grodzenia leśne to temat kontrowersyjny nie tylko ogólnie, lecz też wśród braci leśnej. Wielu leśników chętnie by z nich zrezygnowało, ale trudno o równie efektywną alternatywę w zabezpieczaniu upraw. Czy rzeczywiście jest ona tak skuteczna?

ASF – niebezpieczny pasażer na gapę | 11

Pochód ASF-u w naszym kraju trwa. Spory problem w tym kontekście stanowią pociągi, które mogą szybko przenosić zarażone szczątki dzików na duże odległości. Warto się zatem zastanowić, jak dałoby się zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa szlakami kolejowymi.

Jak powstawał Wydział Leśny SGGW | 14

7 lutego 1919 r. został zatwierdzony statut Wydziału Leśnego SGGW. Mija wiek od początków istnienia tej bardzo zasłużonej dla polskiego leśnictwa i ochrony przyrody placówki naukowej i dydaktycznej.

Las wysokiego ryzyka | 16

Jaki problem ochrony polskiej przyrody mógł sprowadzić nad Wisłę całą rzeszę zagranicznych ekspertów? Puszcza Białowieska nie schodzi z ust, czym innym jest jednak polityczna kłótnia, a czym innym naukowa dyskusja.

Alert! Klęska posuszu w Europie! (II) | 18

Piękne mieliśmy lato na początku tej wiosny. Podczas gdy obywatele cieszyli się dopisującą w kwietniu pogodą, rolnicy i leśnicy załamywali ręce, czekając na deszcz. Kryzys posuszu w Europie wydaje się daleki od opanowania.

Rejestrator – mały ważniak | 19

Na pytania Czytelników odpowiada Tadeusz Tiuchty z firmy TAKMA.

O dostrzeganiu, lobbingu i braniu odpowiedzialności | 20

„Las Polski” w nr. 5/2019 przypomniał, piórem białowieżanina Wojciecha Sobocińskiego, zeszłoroczny pomysł grupy autorów na utworzenie Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej.

Sąsiadujące lasy prywatne – źródła konfliktu | 22

Czy decyzja starosty o zasadach zagospodarowania niepaństwowej nieruchomości leśnej (art. 24 ustawy o lasach) może być źródłem szkody na położonej w pobliżu działce? Co powinien wykazać jej właściciel, dążąc do uzyskania odszkodowania?

Fotosnajper | 24

Czasami trzask wyzwalacza wystarcza, aby zdjęcie, na które czekałem dniami, tygodniami, a nawet latami, mogło nadal tkwić w sferze marzeń – mówi Krzysztof Sokal, inż. nadzoru w Nadleśnictwie Dretyń. – Cisza to mój najlepszy sprzymierzeniec, las i zwierzyna – największa miłość. Upragnione trofeum – zdjęcie, którego do tej pory nie udało mi się zrobić.

Gry edukacyjne firmy Bubo Bubo – z miłości do lasu | 25

Nauka przez zabawę to najlepszy sposób edukacji.

Dopaść dzikiego kota | 26

Zabijano je widłami, siekierami i z broni palnej. Dla pięknej skóry, zysku, ale też ze strachu i głupoty. Był czas, że zwierzęta te postrzegano niemal tak samo negatywnie jak wilki.

110-lecie urodzin twórcy Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku | 29

W maju br. mija 110 lat od urodzin prof. dr. Stefana Białoboka – najdłużej urzędującego dyrektora Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku.

Majowy gość wieczorową porą | 30

Jeszcze gdzieniegdzie w biblioteczkach można znaleźć książkę Arkadego Fiedlera „Motyle mego życia”.

Bajka dla dorosłych | 31

W prasie leśnej i łowieckiej pojawia się coraz więcej informacji o obserwacjach wilków w nowych regionach kraju. Co na temat tych drapieżników 175 lat temu pisał „Sylwan”?

Kronika białowieska | 31

O Puszczy Białowieskiej napisano niejedno i pewnie ujrzymy jeszcze wiele publikacji na jej temat.

Z wizytą w fabryce wyobraźni | 32

Edukacja nieformalna, w tym także przyrodnicza, to nie tylko edukator i wycieczki do lasu. Często do realizacji zajęć potrzebne są przybory. Dobrze, jeśli można je wykonać samodzielnie. Niekiedy proste, a jednocześnie zachwycające i pobudzające emocje narzędzia edukacyjne wychodzą spod ręki specjalistów takich jak Julia Nowicka, prezes zarządu firmy Logic Gate.

Kilka pomysłów na edukację dla rodzin | 34

Rynek edukacji przyrodniczo-leśnej jest zdominowany przez nadleśnictwa i parki narodowe. Kierują one swoje zajęcia głównie do szkół, przedszkoli i innych grup zorganizowanych. Tymczasem istnieje duży i potencjalnie rentowny segment, który obecnie wydaje się dość słabo spenetrowany. Chodzi o rodziny.

Krzysztof Mazur (1940–2018) | 35

29 maja 2018 r., po długotrwałej chorobie, odszedł mgr inż. Krzysztof Mazur – kolega, przyjaciel, emerytowany leśnik, organizator i wieloletni kierownik Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu.

Z zagranicy | 36

Finlandia - Przeciętna powierzchnia zrębów zupełnych; Australia - Wzrost lesistości; Dania - Ubożenie roślinności dna lasu; Niemcy - Blisko 2 mln m3 wiatrowałów; Szwecja - Głos Sveaskogu w dyskusji o lasach państwowych.

Rynek drzewny | 37

Budownictwo drewniane - Modułowe domki letniskowe; Światowy rynek drzewny - Wzrost cen w Szwecji; Kanada - Trudne czasy dla tartaków.

Kto wygrał bitwę pod Ausculum? | 38

Kiedy przypadkowy widz natknie się na przejaw trwałej, zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, nazywany w fachowym żargonie zrębem zupełnym, a który odbywa się pośród straszliwego huczenia wentylatorów harwestera, w głowie takiegoż postronnego obserwatora rodzą się jednoznaczne skojarzenia. Filippi, Płowce, Grunwald, zdobycie Konstantynopola przez Turków, Austerlitz, Waterloo i wiele innych bitew, gdzie trup słał się równie gęsto i nonsensownie (oczywiście wg uznania człowieka, który nigdy nie miał do czynienia z książkami gen. Clausewitza czy jakimikolwiek Zasadami hodowli lasu), a pobojowisko świadczyło o wielu rzeczach, jeno nie o tym, że świadomie dokonali tego czynu ludzie kierujący się jakimkolwiek rozsądkiem czy planem.