Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 9/2019

Informacje | 4

Inicjatywy społeczne - #sadziMY z Prezydentem!, RDLP w Katowicach - Przy sadzeniu lasu rozmowy..., Ochrona przeciwpożarowa - Dostrzegalnia w Puszczy Białowieskiej; Służba Leśna - Leśnicy na defiladzie; EXPOHunting w Sosnowcu - Jubileuszowa edycja; Puszcza Białowieska - Propozycje kolejnych działań.

Pracochłonna akcja | 7

Jakiego wysiłku organizacyjnego wymaga akcja sadzenia 3 tys. sadzonek w Lesie Kapturskim, z udziałem marszałka Senatu RP? ZapytaliśmyJacka Karaśkiewicza, nadleśniczego Nadleśnictwa Radom:

Ochrona lasu coraz trudniejsza | 8

Masa problemów, z jakimi zmagają się obecnie (i będą to robić w najbliższym czasie) leśni „ochroniarze”, przyprawia o zawrót głowy. Nie czas jednak załamywać rąk. Trzeba działać, by w nierównej walce z przyrodą to leśnicy byli o krok przed zagrożeniami.

FSC – w trosce o standardy | 11

Nieraz słychać w terenie: a na co nam (Lasom) to całe FSC? No właśnie, na co?

Trzebieże wczesne w Lasach Państwowych w Polsce – rozwój czy regres? (cz. II) | 14

Ewolucja postępowania hodowlanego w polskich lasach zbiegała się w czasie z restrukturyzacją Lasów Państwowych i miała znamiona postępującego upraszczania. Niekorzystne zmiany zapisów Zasad hodowli lasu na przestrzeni ostatnich 40 lat znajdują odbicie w praktyce hodowlanej LP i w konsekwencji uwidacznia się znaczne obniżenie stabilności i zmniejszanie produkcyjności drzewostanów.

O potrzebie monitoringu żywotności nasion | 16

Starzenie się nasion to obecnie globalny problem gospodarczy. Zagadnienie monitorowania ich żywotności stało się istotne nie tylko dla naukowców. Stoimy u progu zrozumienia związanych z tym procesów.

Drzewne sprawunki | 18

Zakończył się sezon submisji i aukcji cennego drewna z Lasów Państwowych. Zadowoleni powinni być zarówno leśnicy, jak i nabywcy.

Las ekologiczny gospodarczy | 20

Deficyt wody wnaszym kraju wciąż się zwiększa. Czy wzwiązku ztym przyjętą technologię hodowli lasu, opartą ozręby zupełne oraz duży iszybki wzrost masy, należy zamienić na taką, która ma za zadanie ochronę zasobów wody? Iczy nadszedł tym samym czas na całkowitą zmianę typu hodowli lasu?

Bój o robotników leśnych | 22

Znalezienie wykonawców prac leśnych to nie lada wyzwanie. Nikt dziś nie chce pracować w lesie. Tymczasem nadleśnictwa zatrudniają rzesze specjalistów od niemal każdej dziedziny planowania gospodarki leśnej. Czy nie pora zacząć myśleć, kto te wszystkie zadania wykona?

Odczytać Puszczę | 24

Puszczę Białowieską można zgłębiać na wiele sposobów. Beata Hyży-Czołpińska, scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych, pokazuje w nich unikatową przyrodę, odbitą w życiorysach, wyborach i pasjach wtopionych w nią ludzi.

Teledetekcja w szacowaniu szkód w lasach | 26

Czy jest możliwe i uzasadnione (oraz przydatne) wykorzystanie metod teledetekcji w szacowa-
niu szkód na terenach leśnych? Jakie są możliwości i oczekiwania względem niej i jej praktycznego wykorzystania w codziennej pracy leśników?

Do lasu na… bursztyny | 28

Tzw. bałtyckie złoto kojarzy się przeważnie tylko z morzem i jego piaszczystymi plażami. Nic bardziej mylnego – na terenie kraju mamy ponad 350 miejsc jego potwierdzonego występowania. Zaliczają się do nich również lasy.

Brzozowy pożytek | 30

Trzyczęściowy cykl w „Lesie Polskim” poświęcony pozyskaniu soku brzozowego (numery 22–24/2018) przybliżył Czytelnikom tę nieco zapomnianą tematykę.

Mazurskie techników (i drwali) zmagania | 31

Uczniowie techników leśnych oraz zawodowi drwale demonstrowali wiedzę leśną i umiejętności w ścince na terenie Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie i Nadleśnictwa Maskulińskie.

Daihatsu Terios – druga generacja | 32

Terios drugiej generacji to kontynuacja koncepcji małego auta z napędem 4x4, które ucywilizowano i nieco powiększono, reagując na zapotrzebowanie rynku. Pierwsza generacja, często goszcząca w naszych lasach, była opisywana na łamach „Lasu Polskiego” w maju 2014 roku. Czy kolejna zadowoli leśnika?

Jedzenie z… drewna | 34

Ostatnio widziałam reklamę drewna jako surowca w jednej z leśnych gazet. Czoła wałków, dłużyce, drewno na opał, kredki, a pod spodem napis: drewno ma 30 000 zastosowań. Zastanawiam się, dlaczego na zdjęciach przedstawiono tylko te najbardziej oczywiste. A jakże inne jest w tym temacie podejście Finów!

Niezniszczalne owaady | 35

Wiosną każdemu leśniczemu sen z powiek spędzają straszne wizje owadzich inwazji. Bo jak nie korniki to przypłaszczek, a może brudnica mniszka. Aż strach pomyśleć, że naukowcy pracują nad niezniszczalnymi insektami!

Z zagranicy | 36

Brandenburgia, Niemcy - Ograniczenie usług lasów państwowych, Szwecja - Wyższe rekompensaty
dla właścicieli lasów, Litwa - Strategia lasów państwowych na lata 2019–23, Finlandia - Większy odsetek gatunków zagrożonych.

Rynek drzewny | 37

Światowy rynek drzewny - Wzrósł niemiecki import papierówki w2018 roku, Budownictwo drewniane - Najwyższy na świecie drewniany budynek, Bezpieczeństwo przeciwpożarowe - Wyjątkowo pechowy marzec.

Służbowo-prywatne rozterki | 38

Bolesław Kolano, zasłużony dla krajowej gospodarki leśnej podleśniczy, wszedł do gabinetu nadleśniczego w stanie ducha, który zdradzał przygnębienie, a nawet smutek.