Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 7/2019

Informacje | 4

Wydarzenia sportowe - Lubelscy leśnicy pod siatką; Opinia publiczna - LP w badaniu CBOS; Pszczelarstwo - „Zielony parasol” w trosce o pasieki; Ochrona przeciwpożarowa - Szkolenie z akcji gaśniczych; Konkurs przewodników turystycznych - O przyrodzie w pięknych słowach; Działalność społeczna - Jedno dziecko, jedno drzewo.

Obawy w lesie | 7

Czego turyści najbardziej obawiają się w lesie? Zapytaliśmy Annę Pikus, naczelnika Wydziału Społecznych Funkcji Lasu DGLP:

Leśny „urząd statystyczny”, czyli jak się sprawuje Bank Danych o Lasach | 8

Bank Danych o Lasach stanowi kluczową bazę informacyjną o stanie lasów w Polsce. Wymaga ona stałego rozwoju i doskonalenia w związku z coraz to nowymi wyzwaniami w zarządzaniu zasobami leśnymi oraz rozwojem społeczeństwa obywatelskiego.

Branża leśna i rolnictwo wspólnym głosem | 12

Jak co roku połączone kieleckie targi Las-Expo i AgroTech przyciągnęły rzesze odwiedzających, tym razem aż 75 tys. Zainteresowanie tłumów próbowali wzbudzić przedsiębiorcy z najróżniejszych branż, oferenci zagraniczni, nawet z Dalekiego Wschodu.

W lasach nadbużańskiej rubieży | 13

O trudach gospodarowania w lasach poszatkowanych torami kolejowymi, „grzebieniach”, czyli oddziałach z niezliczoną liczbą pasków gruntów innej własności, bliskości wschodniej granicy i kresowym tyglu kulturowym rozmawiamy z Piotrem Musiałem, nadleśniczym Nadleśnictwa Chotyłów (RDLP wLublinie).

Melioracje po nowemu | 16

Melioracje leśne kojarzą się leśnikom w różny sposób. Absolwentom techników najczęściej z przeciąganiem gałęzi z jednego miejsca w drugie po zrębie, a naukowcom z odwadnianiem obszarów podmokłych, co z perspektywy czasu nie przyniosło wiele pożytku gospodarce leśnej. Tymczasem okazuje się, że doświadczenia z północy Europy są w tym zakresie zgoła odmienne.

O pasożytach łosia | 17

Lata, w których łoś był w Polsce widokiem rzadkim, już minęły. Wraz z odbudową populacji pojawiły się nowe problemy dotyczące gatunku. Należą do nich szkody łowieckie, wtargnięcia na drogi, miejscowe przegęszczenie populacji, ale także choroby. Wśród czynników je wywołujących coraz większą uwagę poświęca się pasożytom.

Istota ochrony przyrody a działania ochronne w LKP „Puszcza Białowieska” | 19

Przez pojęcie „chronić” rozumie się potocznie ochranianie kogoś lub czegoś przed kimś lub czymś. Chronić oznacza więc świadomą działalność i aktywną czynność, a nie bierną obserwację. Tzw. ochrona bierna nie chroni zatem nikogo i niczego. Czemu więc „przyrodnicy” wciąż dostrzegają pojedyncze gatunki zwierząt lub drzew, ale nie widzą lasu?

Gonić białowieskiego króliczka… | 22

Apele uczonych światowej skali skierowane do premiera, ministra, prezydentów… Stanowiska dziekanów, profesorów, pikiety, marsze, strajki. Na nic groźby i prośby, na nic szlachetne hasła i niecne czyny, wszystko to bowiem wołanie na puszczę…

Mali wielcy zabójcy | 24

Te denerwujące owady nie bez powodu uplasowały się na samym szczycie listy „morderców”. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że przez choroby, które przenoszą komary, co roku umiera ponad 725 tys. ludzi.

„I have a dream” – las łęgowy dla każdego miasta | 26

Moją koncepcję można opisać w kilku słowach – las łęgowy dla każdego miasta. I jeszcze trochę rozwinąć – las łęgowy w przeciwpowodziowym polderze zalewowym powyżej każdego miasta w Polsce.

Leśne życie – Leśne Szycie | 27

Przyjemne z pożytecznym, tak swoją pasję określa Małgorzata Zbyryt z Nadleśnictwa Waliły. Zdolności manualne odziedziczyła po mamie, ale leśniczką chciała zostać już w wieku pięciu lat.

Brzozowy deadline | 28

Trzeba chcieć, trzeba umieć i trzeba zdążyć. Ta złota zasada skuteczności działania sprawdza się szczególnie w odniesieniu do terminów agrotechnicznych, które nieubłaganie przechodzą. Tudzież przepływają, niczym sok w pniu brzozy.

Repelenty Moskilex | 29

Sezon na ukąszenia kleszczy, komarów i innych owadów rusza pełną parą. Co roku producenci repelentów na takich nieproszonych gości proponują nam coraz to nowe preparaty.

Upadający świerk przyczyną wypadku | 30

W poprzednim numerze przedstawiłem Czytelnikom „Lasu Polskiego” interesujący wyrok Sądu Najwyższego dotyczący tragicznego wypadku, do którego doszło na drodze położonej w lesie wskutek przygniecenia jadącego auta przez drzewo. W niniejszym tekście chciałbym ocenić rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, wyjaśniając znaczenie instytucji prawnych, na które powołano się w orzeczeniu.

Rejestrator – mały ważniak | 31

Na pytania Czytelników odpowiada Tadeusz Tiuchty z firmy TAKMA.

Orurowanie auta | 32

Jednym z pomysłów na tuning jest orurowanie, czyli montaż rur, zwanych grillem bądź kangurem, przed maską. Zdarzają się też rury pod progami oraz tylnym zderzakiem. Bywa, że mamy je już zamontowane w zakupionym aucie, ale czasami sami chcemy założyć nawet kompletny nowy zderzak razem z wyciągarką. Pamiętajmy, że wszystko musi być zgodne z przepisami.

Wykurzona z dziupli | 34

Wydanie „Sylwana” sprzed ponad wieku donosi o tępieniu popielic, których duża liczebność była przyczyną dotkliwych szkód w drzewostanach.

Czy warto współpracować z radiem? | 35

Jakiś czas temu Małgorzata Krokowska-Paluszak zachęcała czytelników naszej rubryki do współpracy z radiem. To właśnie Małgosia poznała mnie z Rafałem Regulskim zRadia Poznań. Od roku w każdą sobotę mieszkańcy Wielkopolski i okolic mogą słuchać audycji radiowych z cyklu „Drzwi do lasu” w regionalnej rozgłośni Polskiego Radia.

Z zagranicy | 36

Irlandia - Dyrektor Coillte przechodzi do sektora prywatnego; Łotwa - Europejski Kongres Edukacji Leśnej; Litwa - Nowe uniformy państwowych leśników; Szwecja - Cyfrowy robot pracownik; Finlandia - Ekonomiczne znaczenie parków narodowych.

Rynek drzewny | 37

Obróbka drewna - Termodrewno w Polsce; Meblarstwo - IKEA sprzedała zakład w Skoczowie; Chemia - Nowy impregnat zmniejszający palność drewna.

Wieloletnie doświadczenie | 38

– Panie nadleśniczy! – głos podleśniczego Bolesława Kolano wskazywał na najwyższy, możliwy do osiągnięcia przez terenową Służbę Leśną, stopień emocjonalnego rozedrgania. – Bywaj tu pan, bo coś takiego we wnyki wpadło, że oko ludzkie jeszcze czegoś podobnego nie widziało!

Goniąc za wilkiem | 39

Już po raz 16. studenci wydziałów leśnych z Warszawy, Krakowa i Poznania spotkali się, by w przepięknych okolicznościach bieszczadzkiej przyrody wspólnie tropić wilki oraz poszerzać o nich swoją wiedzę.