Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 6/2019

Informacje | 4

Parki narodowe - O współpracy z samorządami; Puszcza Białowieska - Szkolenie z UNESCO; Usługi leśne - Zule jak Business Centre Club; Ochrona przyrody - Polskie i europejskie drzewa roku; Ochrona środowiska - „Najpierw natura, później matura”; Technika leśne - Mistrzostwa szczypiornistów.

Mój kawałek lasu | 7

Akcje sadzenia lasu są od dawna organizowane m.in. w regionie szczecińskim. Mają one symboliczne znaczenie gospodarcze…

Światowe leśnictwo patrzy na polskie lasy | 8

O współpracy naszych leśników m.in. z Norwegią, Chinami i Kanadą, przyszłym Kongresie Leśników Polskich, pomyśle utworzenia w Polsce Światowego Centrum Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Łowiectwa, także o nowelizowanych aktach prawnych w resorcie i zamierzeniach dotyczących lasów prywatnych rozmawiamy z dr. inż. Jackiem Saganem, dyrektorem Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska.

Odnowienia na ful! | 12

Nadleśnictwa najsilniej dotknięte w 2017 r. pamiętnym huraganem planują w bieżącym roku przywrócić las na setkach hektarów powierzchni poklęskowych. Niektóre na obszarze nawet do 1000 ha. Stosuje się różne metody odnowień, zależnie od siedlisk oraz innych lokalnych uwarunkowań.

Sosna cierpiąca od suszy | 15

W ogrodnictwie z suszą walczy się na bieżąco, choćby doraźnym podlewaniem. Znacznie trudniej jest w leśnictwie, gdzie można tylko niwelować jej skutki i planować jakieś działania na przyszłość.

Wyniki Bawarskich Lasów Państwowych w roku gospodarczym 2018 | 17

Udział drewna poklęskowego w całości pozyskania w lasach państwowych Bawarii przekroczył 38%. Ilość drewna kornikowego wzrosła o 35%.

Kleszczowe zapalenie mózgu – niedoceniony wróg | 20

Czytając ten tytuł, większość czytelników „Lasu Polskiego” pomyśli: jestem szczepiony, nie muszę się martwić. Czyżby?

Sąd Najwyższy o wypadku spowodowanym przez upadający świerk | 22

26 stycznia 2008 r. na samochód poruszający się po położonej na terenie leśnym drodze publicznej przewróciło się drzewo. W rezultacie śmierć poniosła jedna z trzech osób podróżujących autem, natomiast druga została ranna.

Niedźwiedź rzucał mną jak szmacianą lalką | 25

Niejako ku przestrodze przedstawiamy rozmowę z człowiekiem, który przed laty cudem przeżył atak rozjuszonego niedźwiedzia – Bogusławem Kowalczykiem z Zatwarnicy w Bieszczadach, fotografem przyrody i przedsiębiorcą branży agroturystycznej.

Z klupą i… kamerą | 28

Cisza! Kamera! Akcja!? To dla pracowników Nadleśnictwa Szczecinek żadna nowizna. Co więcej, tamtejsi leśnicy sami wymyślają i kręcą doskonałe filmy przyrodnicze. Jeszcze raz się potwierdza, że wszystko jest możliwe, a chcieć znaczy móc.

Mieszanka WSM 1® do zagospodarowania łowisk | 29

Lasy Państwowe nie tylko drewnem stoją. Jednym z istotnych elementów gospodarki leśnej jest również łowiectwo, prowadzone m.in. w Ośrodkach Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych.

W lesie mnie pochowajcie… | 30

Mijająca setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to świetna okazja do przypomnienia biografii leśników zasłużonych w walce o niepodległość w czasach I i II wojny światowej oraz w okresie komunizmu. Do ich grona trzeba zaliczyć Stefana Zemkego, wieloletniego leśniczego w Nadleśnictwie Chotyłów (RDLP w Lublinie).

Zanim powstało Przysposobienie Wojskowe Leśników | 32

Jeszcze przed formalnym utworzeniem PWL-u próby zorganizowania kursów wojskowych dla polskich leśników były podejmowane na Wileńszczyźnie. W kwietniu 1932 r. zarejestrowano Przysposobienie Wojskowe Funkcjonariuszów Dyrekcji Lasów Państwowych w Wilnie.

Rok w ogrodzie | 33

Rok w ogrodzie
Dan Pearson
Wydawnictwo Literackie 2019, s. 450

„Nie biegaj, bo się spocisz!” | 34

Tryb życia, który prowadzi większość z nas, pozbywa nasze pociechy radości zabaw na dworze. Do pracy dojeżdża się autem, dzieci podwozi się pod przedszkole i szkołę, później do szkoły muzyczanej, na dodatkowy język itp. A gdzie czas spędzony na świeżym powietrzu? Kiedy dzieci mają okazję po prostu pobawić się w berka?

Kalifornijska nauka | 35

W północnej Kalifornii (USA) w 2018 r. wybuchały wielkoobszarowe, długotrwałe pożary lasów. Były to największe pożary nie tylko odnotowane w historii tego stanu, ale w całym państwie.

Z zagranicy | 36

Czechy - Nowy etap walki z klęską kornika; Niemcy - Eliminacja spalania węgla do 2038 roku; Łotwa - W pełni zmechanizowane sadzenie lasu; Francja - Zmiana na szczycie Krajowego Urzędu ds. Lasów;
Litwa - Spadek sprzedaży drewna z lasów państwowych.

Rynek drzewny | 37

Włochy - Aukcje drewna z wiatrołomów; Tartacznictwo - Nowe inwestycje w Wielbarku; Światowy rynek drzewny - Metsa wysyła tartaczkę do Chin; Brexit - Kryzys paletowy na Wyspach?

Nie tylko o gustach się nie dyskutuje | 38

Pewne rzeczy są dla nas oczywiste, niczym jaśniejąca nad nami gazowa kula, w której chytrze zachodzi przemiana wodoru w hel.

Batalia o nowy las | 40

Trwają prace odnowieniowe na powierzchniach zniszczonych w sierpniu 2017 roku. Podglądaliśmy je na terenie Nadleśnictw Zamrzenica i Rytel.