Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 3/2019

Wycisnąć, ile się da | 2

Zimowy sezon szyszkarski na półmetku. Zbiory szyszek sosnowych trwają m.in w kilku nadleśnictwach w Borach Tucholskich.

Informacje | 4

Ranking szkół ponadgimnazjalnych - Tuchola trzyma poziom!; Ochrona przyrody  - Reaktywacja Lasu Modelowego; Apel do leśników - Fundacja „Pomoc Leśnikom”; Wydarzenia - Targi LAS-EXPO; Ochrona przyrody - KE wzywa do ochrony przed gatunkami inwazyjnymi; Ochrona przyrody - 90 lat restytucji żubra; Szczyt ekonomiczny w Davos - Ekonomia i klimat.

Las rozrywki? | 7

Czy mamy do czynienia z turystycznym zagospodarowaniem lasu, czy jego turystyczną eksploatacją? Zapytaliśmy Jerzego Majdana, nadleśniczego Nadleśnictwa Szklarska Poręba:

Szkodniki owadzie w natarciu | 8

Niezbędna jest racjonalna strategia postępowania z chrabąszczami; metoda chemiczna, choć krytykowana, pozostaje jedyną w zwalczaniu pędraków; decyzje o ograniczaniu liczebności szkodników pierwotnych sosny winny uwzględniać wiele uwarunkowań, w tym stopień defoliacji i wiek drzewostanów; niezbędny jest system wspierający decyzje podejmowane w Lasach – to niektóre wnioski wypracowane na seminarium w Nagórzycach.

Modelowa plantacja nasienna modrzewia polskiego w Nadleśnictwie Wejherowo | 12

W sierpniu 2016 r. na terenie szkółki leśnej w Domatowie (Nadleśnictwo Wejherowo) założono modelową plantację nasienną modrzewia w oparciu o podkładki skarlające pochodzące z karłowatych odmian ozdobnych modrzewia europejskiego i japońskiego, mające ograniczać tempo wzrostu szczepów. To nowatorskie podejście w leśnictwie, niestosowane dotąd na świecie. Jeżeli tego typu plantacja sprawdzi się w praktyce, może być wyznacznikiem nowych standardów tego typu obiektów, także dla innych gatunków drzew leśnych.

Odstrzał sanitarny – droga donikąd? | 14

Resortowa decyzja, by zorganizować wielkoobszarowe polowania na dziki w celu walki z ASF-em, nie poskutkowała. Notuje się coraz więcej zarażonych wirusem osobników. Wrzawa medialna przybiera za to niebywałą skalę. A w głowie niejednego myśliwego siedzą myśli naukowców, że intensywne polowania wcale nie obniżają ryzyka wystąpienia wirusa, zaś redukcja populacji wręcz przyczynia do jego rozprzestrzeniania.

Przez płot z parkami | 16

Pięć różnych nadleśnictw, podobna sytuacja. Każde z nich jest położone w sąsiedztwie parku narodowego o odmiennym – górskim, leśnym bądź rozlewiskowym – charakterze. Jakie znaczenie mogą mieć takie okoliczności dla podstawowych gospodarczych jednostek Lasów Państwowych?

60 lat ochrony przyrody w sąsiedztwie stolicy | 18

Od sześciu dekad funkcjonowania Kampinoskiego Parku Narodowego kontynuuje się pierwotne założenia ochrony przyrody, a wraz z rozwojem wiedzy stawia kolejne ambitne cele mające zachować dla przyszłych pokoleń niepowtarzalną przyrodę Mazowsza.

Budowa linii energetycznej a wycinka lasu | 20

Niedawno trafiło do mnie pytanie, czy wykarczowanie powierzchni leśnej dla celów związanych z budową przesyłowej sieci energetycznej wymaga przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko.

Świerczyny w Polsce północno-zachodniej – krótka charakterystyka niektórych zbiorowisk | 23

Świerczyny antropogeniczne, podobnie jak drzewostany złożone z innych gatunków, których zasięgi są dyskusyjne, rzadko bywają przedmiotem badań fitosocjologicznych. Warto przyjrzeć się bliżej strukturze i składowi gatunkowemu zbiorowisk leśnych z dominacją świerka.

Marszałek i książę idą za żubrem | 26

W marcu 1975 r. przyjechał do Polski z nieoficjalną wizytą prezydent Jugosławii Josip Broz-Tito. Miał na koncie mnóstwo łowieckich sukcesów, ale w bogatej kolekcji trofeów brakowało mu żubra. Gościnni Polacy otworzyli przed nim bramy Bieszczadów.

Bogusław Linda jak Daniel Craig | 30

Zaciekawiony felietonem Michała Westfala (nr 20/2018 „Lasu Polskiego”) pt. „Nasze leśne Hollywood” pomyślałem, żeby uzupełnić wiedzę Czytelników i dodać kilka słów w tym jakże interesującym temacie.

SsangYong Rexton – duże auto z korzeniami Mercedesa | 32

Gdy szukamy większego auta terenowego opartego na ramie i wyposażonego w mocny silnik, najczęściej przychodzą na myśl Toyota, Land Rover, Mercedes. Z reguły są to jednak drogie samochody. Być może dobrą alternatywę stanowi, wykorzystujący niemiecką technologię, Rexton?

Deweloperzy budują z drewna | 34

Czy drewniane blokowiska zapewnią inny komfort tego typu osiedli? Drewno kojarzone z ciepłem wiejskiej chałupy, trzeszczącymi belkami i deskami nakrapianymi sękami staje się materiałem przyszłości. Jesteśmy świadkami technologicznego przełomu w zastosowaniu tego surowca do budowy konstrukcji wielkogabarytowych.

Edukacja przyrodniczo-leśna w duchu André Sterna | 35

Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie warsztaty przeprowadzone przez André Sterna, twórcę ekologii dzieciństwa. Po raz kolejny uświadomiłam sobie, że prowadzona przez Lasy Państwowe edukacja to również misja.

Z zagranicy | 36

Stany Zjednoczone - Zawieszenie rządu a praca federalnej Służby Leśnej; Niemcy  -  Leśnicy żądają 10 tys. nowych etatów w lasach; Austria - Nagroda Austriacy Roku dla ÖBf; Finlandia - Greenpeace a rębnia zupełna;

Rynek drzewny | 37

Handel drewnem - Zwiększony obrót w Rydze; Tartacznictwo - Canfor przejmuje szwedzką grupę VIDA; Nauka - Dualne studia technologii drewna; Europejski rynek drzewny - Problemy ze zbytem we Włoszech.

Po wyjeździe z lasu reklamacji nie uwzględnia się! | 38

– Otóż otrzymałam telefon z nadleśnictwa – powiedziała zasępiona leśniczy Penelopa Głaz do podleśniczego Bolesława Kolano. – Niech pan sobie wyobrazi, że zareklamowano nasze drewno.