Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2019

Informacje | 4

Ministerstwo Środowiska - Bilans trzech lat; Konsultacje publiczne standardu FSC - Jest pierwszy polski projekt!; RDLP w Krośnie - Poszukiwania martwych dzików; Zagospodarowanie turystyczne - Regulacje dotyczące szlaków turystycznych; ZIMOWA SZKOŁA LEŚNA PRZY IBL;

Jak minął rok? | 7

Postanowiliśmy zapytać jednego z leśników o trzy najważniejsze dla niego sprawy lub wydarzenia w minionym roku. Pomyśleliśmy o Januszu Rautszko, nadleśniczym Nadleśnictwa Szczecinek:

COP24 – jak spisały się Lasy? | 8

Szczyt w Katowicach dobiegł końca. Pakiet klimatyczny, wdrażający porozumienie paryskie, został opracowany. Czas na podsumowanie.

Państwowe Gospodarstwo Węglowe, czyli co Lasy mają wspólnego z klimatem | 10

Dawno już nie było projektu, który wzbudziłby tyle kontrowersji co Leśne Gospodarstwa Węglowe. Są inne dyskusyjne pomysły, ale realizuje się je w ramach mniejszych budżetów. Grupie leśników inicjatywa LGW przypadła do gustu, a części (tej większej) nie podoba się w ogóle. A są i tacy, którzy do dziś nie do końca rozumieją przyświecające jej idee (i tych jest chyba najwięcej).

Dekarbonizacja, ochrona i regeneracja – trzy przesłanki sukcesu COP24 | 13

Aby ograniczyć wzrost temperatury chociażby do 2°C, musimy chronić i regenerować lasy równolegle z eliminacją spalania paliw kopalnych, a nie zamiast niej.

O leśnych gospodarstwach węglowych w kontekście COP24 | 14

Podczas 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) w Katowicach Polska zaprezentowała projekt leśnych gospodarstw węglowych realizowany przez Lasy Państwowe.

„Elektryki” w Lasach | 17

Czasy, gdy samochód miał być tylko funkcjonalny, później wyłącznie ekonomiczny, a w końcu przynajmniej trochę nowoczesny, odeszły do lamusa. Teraz auta muszą być dodatkowo ekologiczne.

Co tam, Panie, w polityce? | 20

Kiedy na łamach nr. 9/2018 publikowaliśmy apel Henryka Pargieły do kolegów leśników, aby podejmowali wysiłki w samorządach, kampania wyborcza jeszcze raczkowała, a Polacy mieli na głowie inne zmartwienia niż rychłe zmiany na stanowiskach wójtów, burmistrzów i radnych. W końcu jednak do nich doszło i leśnicy, czy to podbudowani apelem, czy też z własnego zaangażowania, stanęli do walki o głosy wyborców.

100 lat polskiego prawa leśnego. Historia i perspektywy, cz. II | 23

Kontynuujemy temat podsumowań i refleksji w sferze regulacji prawnej leśnictwa, do którego dobrą okazją jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W części drugiej zajmiemy się okresem Trzeciej Rzeczpospolitej wraz z możliwymi kierunkami rozwoju ustawodawstwa leśnego.

Kruki takie jak my | 26

To moje ulubione ptaki. Dlaczego? Sam nie wiem, ale zaczynam przypuszczać, że przez ich podobieństwo do ludzi.

Elektronika w lesie | 28

Praca pod przysłowiową chmurką to chart ducha i nierzadko próba sił. Terenowcy brną do przodu mimo przeciwności losu i złej pogody – wszak terminy gonią. Tak jak ludzie nie mogą sobie pozwolić na chwile słabości, tak samo oddany im do dyspozycji sprzęt musi działać bez zastrzeżeń niezależnie od okoliczności.

Wyniki niemieckich państwowych gospodarstw leśnych w 2017 roku | 30

Huragany i gradacje kornika wpłynęły obciążająco na rachunki zysków i strat niemieckich państwowych gospodarstw leśnych w 2017 roku. W stosunku do rekordowych wyników w latach wcześniejszych spadki sięgały nawet 30 mln euro.

Wspólne działanie – większe możliwości | 33

Tym razem chciałabym kontynuować, rozpoczęte jakiś czas temu na łamach tej rubryki, opisywanie współpracy edukacyjnej z różnymi podmiotami.

Kontrola i obsługa akumulatora | 34

Samochody stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie i skomplikowane, a co za tym idzie, akumulatory nie wytrzymują już tak wiele lat jak kiedyś. Dziś ich obsługa sprowadza się najczęściej do wymiany na nowe. Możemy jednak samodzielnie wykonać kilka konserwacji, które odłożą taki zakup w czasie. Dziś kilka słów o tym, jak zrobić to prawidłowo i bezpiecznie.

Z zagranicy | 36

Europa Środkowa - 51 mln m3 drewna poklęskowego; Czechy - Wymiana dyrektorów w lasach państwowych; Finlandia - Rośnie zapas lasów; Francja - Krajowy Urząd ds. Lasów w skrócie; Kanada - Statystyka leśna w skrócie.

Rynek drzewny | 37

Budownictwo drewniane - Białoruś dostarczy do Francji kolejne domy; Przemysł drzewny - Rośnie zadłużenie; Produkcja mebli - Forte wstrzymała budowę fabryki; Certyfikacja - Wietnam przystaje na FLEGT.

Noworoczne postanowienia | 38

Nadleśniczy Rajmund Jelonek właśnie rozmyślał nad postanowieniami z okazji Nowego Roku.

Klimatyczne Katowice | 39

Klimatyczne Katowice