Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 23/2018

Informacje | 4

Kalendarz „Lasu Polskiego” - Niezwykłe spotkanie; Nadleśnictwo Niedźwiady  (RDLP w Szczecinku) - Nowoczesna siedziba; Zieleń miejska - Miejska mapa koron drzew; Historia - Skarby z poprzedniej epoki; Tenis stołowy - Mistrzowie ping-ponga; Promocja drewna - Bookworm Cabin.

Piramida uratowana | 7

Na leśnikach ciąży nie tylko obowiązek prowadzenia gospodarki leśnej, ale także troski o zabytki. Mówi o tym Tomasz Łaskowski, sekretarz Nadleśnictwa Czerwony Dwór:

Jaki jest rzeczywisty stan zdrowotny naszych drzewostanów? | 8

Pytanie postawione w tytule odzwierciedla wątpliwości autorów wynikające z ich wieloletniego doświadczenia zawodowego, z rozmów z kolegami z terenu, i zwyczajnie – zwiedzy fitopatologicznej. Od razu nasuwa się pytanie, czy mówimy o stanie zdrowotnym, czy o żywotności drzew? O objawach pewnych stanów, które obserwujemy w koronach, czy o oznakach etiologicznych sprawców chorób?

Porównanie wyników lasów państwowych w 2017 roku | 10

W ostatnim okresie nasze państwo korzystało z umiarem z państwowych pieniędzy wygospodarowywanych przez Lasy Państwowe: nawet w latach danin po 800 mln zł wysokość obligatoryjnej wpłaty netto PGL LP do kasy publicznej była przeszło dwukrotnie niższa od średniej wpłat porównywanych samofinansujących się państwowych gospodarstw leśnych w UE.

Jak zoptymalizować las? | 13

Kwestia wieku rębności drzewostanu od zawsze była dyskusyjna i zależy od punktu widzenia odbiorcy pożytków płynących z lasu, niekoniecznie tych drzewnych. Jak ustalić dojrzałość lasu do wyrębu, by stało się to jak najbardziej opłacalne? To pytanie wybitnie do ekspertów od urządzania lasu.

Jak Straż Leśna chroni dane osobowe? | 14

W nr. 21/2018 pisaliśmy o propozycjach usprawnienia działalności Straży Leśnej. Wśród nich znalazła się wzmianka o dyrektywie policyjnej. W poniższym artykule naświetlimy, jak ten europejski akt prawny ma się do funkcjonowania strażników leśnych.

Zanim popłynie sok brzozowy… cz. II | 16

W poprzednim numerze „Lasu Polskiego” przedstawiliśmy zagadnienie poboru soku brzozowego i zaproponowaliśmy jednocześnie, aby czynność ta stała się wyjątkowym elementem edukacji leśnej społeczeństwa. W drugiej części cyklu podejmujemy temat składu chemicznego soku brzozowego, który decyduje o jego właściwościach prozdrowotnych i potencjalnej szkodliwości. Kiedy więc oskoła jest zdrowa, a kiedy może być szkodliwa?

Rejestrator – mały ważniak | 18

Jak sparować drukarkę fiskalną z rejestratorem?

Czy fitopatolog jest potrzebny leśnikowi? | 19

Leśniczy znajduje na terenie leśnictwa grzyb patogeniczny. Co dalej? To właśnie fitopatolog pomoże mu wówczas zdiagnozować przyczynę choroby, wyda zalecenia dotyczące jej ograniczania, będzie szukał naturalnych wrogów roślin inwazyjnych.

Z lasu na deski teatru | 21

Teatry zakładowe były w minionym ustroju rzeczą powszechną. Wraz z przemianami gospodarczymi i społecznymi tradycja ta zanikła, a coraz szybsze życie odbiera czas na wspólne inicjatywy. Okazuje się jednak, że wystarczy odrobina chęci, by w artystyczne projekty tchnąć nowego ducha.

Leśniczy, który uratował świat | 22

Edward Trzeciak, leśniczy leśnictwa Brzozowica w Nadleśnictwie Kijowiec (obecnie Radzyń Podlaski) został pośmiertnie odznaczony, wraz z żoną Eufrozyną, medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Historia ukryta w brzozowickim lesie | 24

Pomnik i kopiec na cześć marszałka Piłsudskiego, krzyż i kapliczka przypominające wydarzenia
II wojny światowej, jak też wojenne losy żydowskiego dziecka związane z dawną leśniczówką powodują, że miejsca te są w leśnictwie Brzozowica odwiedzane od lat.

Zróżnicowane reakcje społeczeństwa na usuwanie zamarłych świerków | 26

Byłem kilka dni w Kirach w końcu marca 2018 roku. Wędrowałem Doliną Kościeliską i Chochołowską, spacerowałem również po lasach należących do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie.

Dzierżawa i sprzedaż gruntów leśnych | 27

Zakładamy nową rubrykę porad prawnych i zapraszamy tym samym do przysyłania do redakcji pytań. Na pierwszą wątpliwość Czytelnika odpowiada Dominik Sęczkowski, radca prawny, partner w kancelarii Sęczkowski Synal Legal Group Kancelaria Radców Prawnych sp. p.

Barwny sztandar naszych lasów | 28

Napisać, że dzięcioły są najlepszymi przyjaciółmi leśnika, to truizm. Wiedzą to nawet przedszkolaki. Dawniej jednak ptaki te tępiono jako szkodniki, a w ich obronie toczono kampanie społeczne.

Leśnik i jamnik. Pan Jamnik | 30

Pasja Pawła Muzyki z Nadleśnictwa Ustka do czworonogów zrodziła się przypadkowo. Dziś psy z jego hodowli trafiają w ręce wytrawnych myśliwych i zdobywają tytuły na międzynarodowych konkursach.

Drobne naprawy – wymiana klocków hamulcowych | 32

Wymiana klocków hamulcowych nie jest z reguły trudna ani pracochłonna, czasem jednak napotkamy przeszkody. Przy odrobinie zdolności manualnych możemy to zrobić w warunkach domowych i zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Presja turystyczna w lasach gospodarczych | 34

Lasy stanowiące Skarb Państwa zgodnie z ustawą z 28 września 1991 r. o lasach są udostępniane ludności.

Na temat! | 35

Klarowność przekazu w takim samym stopniu dotyczy wypowiedzi edukatora, informacji w przewodniku, wystawy bądź ekspozycji w sali edukacyjnej. Co wybrać, by być zrozumianym i zapamiętanym?

Z zagranicy | 36

Nadrenia-Palatynat, Niemcy - Testują elektryczne auta; Finlandia  - Wzrost rentowności leśnictwa prywatnego; Bawaria, Niemcy - BaySF zwolnione z daniny budżetowej; Stany Zjednoczone - Milion dolarów na badania związane z kornikiem; Łotwa - Sprzedaż drewna z lasów państwowych.

Rynek drzewny | 37

Budownictwo drewniane - STEICO automatyzuje produkcję; Budownictwo drewniane - STEICO automatyzuje produkcję; Światowy rynek drzewny - Ukraińskie drewno unijnym problemem; Sprzedaż drewna - Dobrowolne optymalizacje umów.

Kto szuka, ten czasem żałuje… | 38

– Na wszystkich leśnych świętych! – wrzasnął podleśniczy Bolesław Kolano. – Jesteśmy bogaci!

Z widokiem na nowy las | 39

Swój wkład w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mają również leśnicy z Rytla, którzy uczcili ją w typowy dla leśnej braci sposób – sadząc wraz z zaproszonymi gośćmi 100 pamiątkowych dębów.