Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 21/2018

Informacje | 4

RDLP w Katowicach - Leśnicy ślubowali Ojczyźnie; Ochrona przeciwpożarowa - Nowa dostrzegalnia w Bornem-Sulinowie; Hodowla lasu - Polsko-ukraińska wymiana doświadczeń; Kilometrówka - Projekt ustawy storpedowany; ZLP w RP - Następne 100 lat w służbie lasu.

Dzieje lasów państwowych na tle historii Polski | 8

Ze szczególną atencją odnosząc się do jubileuszu 100-lecia niepodległości naszego kraju, drukujemy tekst referatu wygłoszonego przez prof. Andrzeja Grzywacza w Belwederze 8 września 2018 r. podczas konferencji „Lasy dla Niepodległej”, pod patronatem i z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Kornik w Puszczy ma się dobrze | 11

O dotychczasowych dokonaniach Instytutu Badawczego Leśnictwa, jego relacjach z Lasami Państwowymi, spojrzeniu okiem naukowca na konflikt w Puszczy Białowieskiej, planach badawczych na przyszłość i miejscu nauk leśnych w nauce rozmawiamy z dyrektorem IBL-u prof. Jackiem Hilszczańskim.

Kolizje ze zwierzętami – co warto wiedzieć? | 14

Zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt to w dobie rozbudowy infrastruktury i rosnącego natężenia ruchu niemal codzienność. Zwłaszcza jesienią nie ma dnia bez informacji o zniszczonych po zderzeniu z łosiem czy jeleniem autach. Jaki jest tryb postępowania w przypadku kolizji ze zwierzęciem i kiedy możemy się starać o odszkodowanie z tego tytułu?

Jak usprawnić Straż Leśną? | 17

Funkcjonowanie Straży Leśnej regulują różne akty prawne – zapisy, które są niekiedy sprzeczne. Dobra polskiej przyrody i majątku Skarbu Państwa strzegą ponadto inne formacje: Państwowa Straż Łowiecka, Państwowa Straż Rybacka i Straż Parku Narodowego. Z niezrozumiałych względów powyższe instytucje dysponują różnymi uprawnieniami, chociaż pole ich działania, a także wiedza funkcjonariuszy, są zbieżne. Jak można by zmienić te przepisy?

O okresowym zakazie wstępu do lasu – perspektywa turysty | 20

Niedawno opublikowany w „Lesie Polskim” tekst, sprowokowany pytaniem nadleśniczego o okresowy zakaz wstępu do lasu, wywołał kolejne pytanie, tym razem zadane przez „drugą stronę” – obywatela odwiedzającego las. Ów turysta, przysłowiowy Jan Kowalski, zastanawia się nad możliwościami podważenia wprowadzonego przez nadleśniczego zakazu.

Klęska posuszu w Europie Środkowej | 22

PR-owska centrala naszych Lasów Państwowych nie wykorzystuje okazji do wspierania w ogólnopolskich mediach głównego nurtu polskich leśników borykających się z klęską szkodników w lasach gospodarczych.

Przychodzi pyton na pogotowie | 24

Co zrobić z koźlęciem sarny lub z niedoliskami, którym samochód potrącił matkę? Co z hibernującą kolonią nietoperzy, odnalezioną niespodzianie na strychu domu podczas remontu dachu? A co z sześciometrowym bezpańskim pytonem tygrysim albo kobrą królewską?

Przeszłość wiecznie żywa – losy leśników na Wołyniu | 26

Wciąż od nowa odkrywamy blaski, cienie i tragedie związane z pracą leśników na Wołyniu w okresie międzywojennym. Józefa Moszczyńskiego, administratora majątku Serchów w pow. sarneńskim, wspomina po latach syn.

Sekretny dziennik lasu | 28

Ile jeszcze sekretów tkwi w lesie? Wydawać by się mogło, że im więcej wiemy o przyrodzie, tym mniej tajemnic powinien skrywać otaczający nas świat.

Most do lasu przez Bałtyk | 29

Dla chcącego nic trudnego! Tę dewizę po raz kolejny udowodnili leśnicy z RDLP w Gdańsku, organizując wideokonferencję i wspólny dzień otwarty promujący lasy i leśnictwo w Polsce i w Szwecji.

Rejestrator leśniczego – mały ważniak | 31

Ruszamy z cyklem poświęconym małym, ale bardzo ważnym urządzeniom – rejestratorom leśniczego. Rubryka będzie zawierała zagadnienia związane z komputerowym mobilnym zestawem leśniczego. Co dwa numery będziemy zamieszczać kilka rozwiązań problemów nurtujących użytkowników rejestratorów. Na pytania odpowiada Tadeusz Tiuchty – właściciel firmy TAKMA. Zachęcamy także do nadsyłania własnych zagadnień na adres redakcji (laspolski@oikos.net.pl) lub za pośrednictwem portalu www.rejestratory.info.

Skrzynia manualna czy automatyczna? Dylemat kupującego | 32

Coraz częściej podczas zakupu auta stajemy przed dylematem, jaką skrzynię wybrać. Manualną znamy, a jeśli chodzi o automatyczną, to mamy pewne obawy wynikające najczęściej z zasłyszanych opinii. Biorąc pod uwagę wygodę oraz dostępność aut z automatyczną skrzynią biegów, zarówno nowych, jak i z drugiej ręki, warto rozważyć „za” i „przeciw” poszczególnych skrzyń.

Niedźwiedź, mospanie! | 34

W połowie lipca bieżącego roku, a więc w pełni medialnego „sezonu ogórkowego”, portale internetowe obiegła elektryzująca wiadomość o pojawieniu się na Podlasiu samca niedźwiedzia. Czy największy europejski drapieżnik powróci na te tereny?

Z zagranicy | 36

Finlandia - Za mało pożarów leśnych; Słowacja - Nowe zasady przetargów na pozyskanie; Łotwa - Architektoniczne wyróżnienie dla LVM, Litwa - Pierwsze półrocze VMU;

Rynek drzewny | 37

Produkcja palet - Podrabiacze zatrzymani; Budownictwo drewniane - Danwood członkiem BDF; Produkcja mebli - Nowe centrum dystrybucyjne Meble Wójcik; Tartacznictwo - Modernizacja rytelskiego tartaku na finiszu; Stolarka drzwiowa - Porta otwiera Akademię Dobrego Montażu.

Na co komu niewybuchy w lesie | 38

Jak zwykle telefon od podleśniczego Bolesława Kolano wzbudził w nadleśniczym Rajmundzie Jelonku ów niezwykły rodzaj niepewności, jaki w sercach swoich przełożonych potrafią wywołać jedynie pracownicy terenowej Służby Leśnej:

Do grobowej deski | 39

Cmentarz kojarzy się najczęściej ze smutkiem i nostalgią. Odwiedziny w miejscu pochówku bliskich osób mogą być jednak radosne.