Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 20/2018

Informacje | 4

Podatek leśny - Zyskają LP, stracą gminy; Nadleśnictwo Lipusz (RDLP w Gdańsku) - Dendroglif
na 100-lecie niepodległości; Nadleśnictwo Siewierz (RDLP w Katowicach) - Przeszkolili policjantów; Ochrona przyrody - Wykupy gruntów w parkach narodowych; RDLP w Lublinie - Pomogli tysiącom pacjentów;  Ogólnopolskie dożynki - Kolejny prezydencki dąb; Stihl Timbersports - Kobiety chwyciły za siekiery; RDLP w Radomiu - Dary Świętokrzyskich Lasów.

Udane zbiory | 7

Jak w br. w Nadleśnictwie Brzeg obrodziły drzewa? Zapytaliśmy nadleśniczego Bartłomieja Kastelika:

Ponad 30 wniosków związkowych | 8

Mimo że warunki pracy w LP w ostatnich dziesięcioleciach radykalnie się poprawiły, wiele problemów pracowniczych wciąż oczekuje na rozwiązanie. Obrazuje to mnogość postulatów i wniosków związkowych.

Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane na Dolnym Śląsku | 11

Przedstawiony w poniższym opracowaniu zarys Wieloletnich Łowieckich Planów Hodowlanych na Dolnym Śląsku to efekt rzadkiej w naszym kraju owocnej współpracy leśników, myśliwych i naukowców, jak również odważnych decyzji kierownictwa RDLP we Wrocławiu o wprowadzeniu do praktyki łowieckiej uzyskanych wyników.

Cyberleśniczy, czyli testy kamer nasobnych | 14

Pamiętacie film science fiction „RoboCop”? To nieco żartobliwe tytułowe określenie obrazuje jednak skalę, w jakiej rozwój technologii informatycznych oddziałuje obecnie na pracę służb mundurowych, w tym Służby Leśnej. Czy faktycznie przyczynia się to do łatwiejszego i bezpieczniejszego wypełniania codziennych obowiązków? Postanowiliśmy to dla Was sprawdzić – leśniczy Bartosz Jastrzębski z nadmorskiego Nadleśnictwa Sławno przez dwa tygodnie testował na sobie dwie kamery.

Leśnicy na Jasnej Górze – od 100 lat w służbie polskim lasom | 16

XXII Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska przywiodła pątników w zielonych mundurach przed oblicze Matki Boskiej Częstochowskiej, by z radością oddać jej cześć i hołd oraz by przyjąć Jej błogosławieństwo. A także wysłuchać zapewnień kierujących Lasami Państwowymi co do przyszłości organizacji.

Lasy na świecie 2018 | 18

W 2018 r. ukazał się najnowszy raport o stanie lasów świata przygotowany przez Oddział Polityki Leśnej i Zasobów Leśnych FAO we współpracy z kilkoma organizacjami międzynarodowymi zaangażowanymi w kształtowanie polityki leśnej. Ci, którzy przyzwyczaili się do tego typu dokumentów wydawanych przez Lasy Państwowe, mogą być nieco rozczarowani niezbyt dużą ilością danych liczbowych, tabel i wykresów.

Pożary lasów w Szwecji | 21

Nauczeni „pożarowym” doświadczeniem lat wcześniejszych, w 2018 r. Szwedzi nie zwlekali ze zwróceniem się o pomoc do Unii Europejskiej.

Eko-Las 2018 – nowe technologie w parze z tradycją | 24

Odbywające się po raz czwarty w Mostkach k. Świebodzina targi Eko-Las już na stałe wpisały się w krajobraz polskich imprez branżowych sektora leśno-drzewnego. Organizowane pod szyldem Międzynarodowych Targów Poznańskich przedsięwzięcie ponownie cieszyło się zainteresowaniem gości z Polski i z zagranicy.

Drony to nie zabawki! | 25

XXI w. to zdecydowanie czas innowacji. Chociaż jesteśmy dopiero u schyłku jego drugiej dekady, to postęp w dziedzinie technologii cyfrowych we wszystkich aspektach życia, jaki zaszedł tylko w ciągu ostatnich kilku lat, niejednego przyprawia o zdumienie.

Borowiku szlachetny, wróć… | 27

Już wkrótce może się okazać, że w polskich lasach borowiki nie będą z gatunku tych szlachetnych, ale wyłącznie „made in USA”. Wszystko za sprawą inwazyjnego borowika wysmukłego, coraz śmielej wypierającego krajowego szlachetnego.

Dzień Pszczół w Nadleśnictwie Karnieszewice | 28

Pszczoły kojarzą się większości w dość jednoznaczny sposób. Jednak miód to nie wszystko. Ich praca jest kluczowa dla produkcji żywności, ponieważ zapylają one rośliny spożywane przez ludzi. Niestety, liczba tych owadów stale maleje. Jak walczyć o życie „skrzydlatych pracownic”? Starali się na to odpowiedzieć leśnicy z Nadleśnictwa Karnieszewice, organizując Dzień Pszczół.

Świadczenia jednak potrzebne? | 29

Kilka słów stałego Czytelnika w odpowiedzi na artykuł Anieli Dębowskiej „Po co nam przestarzałe świadczenia?” („Las Polski” nr 13–14/2018).

Archeologiczny raj na terenach Nadleśnictwa Łopuchówko | 30

Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Łopuchówko obfitują w ciekawe obiekty archeologiczne. W tym artykule chcielibyśmy skrótowo przedstawić zaledwie kilka z nich. Dalsza systematyczna współpraca leśników z archeologami na tym obszarze zaowocuje z pewnością kolejnymi cennymi odkryciami.

Ciągle to samo… | 33

Najkorzystniej jest, gdy w różnorodnych polemikach i dyskusjach o lasach i leśnictwie, a w szczególności kiedy formułowane są oskarżenia i pretensje, padają konkretne, rzeczowe argumenty, operuje się faktami, danymi, wielkościami bezwzględnymi i względnymi, w przeliczeniu na procenty, hektary, metry sześcienne surowca drzewnego.

Atlas płazów i gadów Polski | 33

Publikacja jest nowym wydaniem atlasu herpetologicznego Polski, należącego do literatury podstawowej w zakresie nauk biologicznych.

Praca po godzinach a życie rodzinne | 34

Zawód leśnika to coś więcej niż praca zarobkowa – to służba.

Z zagranicy | 36

Szwecja - Upublicznianie map cięć w lasach państwowych; Niemcy - Las Hambach: leśnicy po stronie ekologów; Słowacja - Sprzedaż biomasy po nowemu; Litwa - Transfer zbędnych nieruchomości.

Rynek drzewny | 37

USA - Prognozy konsumpcji drewna; Rynek papierniczy - Nowa hala Metsy w Krapkowicach; Handel drewnem - Nielegalne drewno z Ukrainy w UE?; Certyfikacja - Dancoal zawieszona w FSC.

Nasze leśne Hollywood | 38

Kinematografia od zawsze była wykorzystywana w propagandzie, łącznie z indoktrynacją sukcesu.