Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 18/2018

Informacje | 4

Współpraca międzynarodowa - International Forestry Workcamp 2018; Straż Leśna - Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich; Modernizacja Roku 2017 - Nagrody dla leśników; Nadleśnictwo Dretyń (RDLP w Szczecinku)- Motocyklem dla Niepodległej; Karkonoski Park Narodowy - Reintrodukcja niepylaka apollo; Instytut Badawczy Leśnictwa - Pies na kurki.

Rozmawiajmy o wilkach | 7

Do wielu lasów powróciły i wciąż wracają wilki. To dobrze czy źle? Przemyśleniami dzieli się Andrzej Gajowniczek, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbudy:

Drewno z wiatrołomów – jak badać jego przydatność? | 8

Zmagania leśników i zulowców ze skutkami ubiegłorocznej sierpniowej nawałnicy powoli wychodzą na prostą. Ciężka praca w terenie to jednak nie jedyny aspekt tamtej tragedii. Nadal bowiem nierozwiązany pozostaje problem zdatności drewna z wiatrołomów i wiatrowałów do przecierania, co budzi uzasadnione obawy tartaczników. Rozmawiamy na ten temat ze Zbigniewem Karaszewskim z Zakładu Badania i Zastosowań Drewna Instytutu Technologii Drewna.

Ostatnia szansa dla cietrzewia | 11

Po głuszcu i kuropatwie przyszła kolej na cietrzewia. Czy Lasom Państwowym uda się zatrzymać regres „czarnego rycerza”?

Wejmutka bez przyszłości? | 14

Gatunki obce potrafią sprawiać problemy nie tylko ze względu na swe genetyczne niedopasowanie. Czasem są także problemem stricte ekonomicznym.

Usługi przewodnickie w parkach narodowych | 16

W przeciwieństwie do obszarów w zarządzie Lasów Państwowych (pomijając tereny wymienione w ustawie o lasach i o dostępności ograniczonej w ramach innych aktów prawnych) parki narodowe nie są ogólnodostępne, a turyści mają do nich wstęp tylko na zasadach określonych w planie ochrony lub planie zadań ochronnych parku oraz w zarządzeniach dyrektorów.

Wizyta w Puszczy Białowieskiej | 18

Kierownictwo spółki akcyjnej Gospodarstwo Leśne Metsähallitusa, fińskiej odpowiedniczki PGL LP, przebywało w dniach 12–14 czerwca z wizytą w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i w Puszczy Białowieskiej.

Drewno księżycowe – co to takiego? | 20

Dom z drewna może być źródłem młodości i zdrowia. Udowodniono, że w budynku wykonanym całkowicie z tego surowca śpi się zdrowiej i spokojniej, serce bije wolniej, nie gubi rytmu, a lite drewno emituje czynniki korzystne dla alergików. Domy budowane z tzw. drewna księżycowego nie są impregnowane chemicznie, a mimo tego nie atakują ich pleśnie i insekty.

Pszczoły wracają do lasu | 21

Historia pszczół jest zdecydowanie dłuższa od dziejów człowieka (o tej zawiłej relacji pisaliśmy nr. 15–16/2018 „Lasu Polskiego”). Wraz z odkryciem wspaniałych właściwości miodu człowiek zaczął korzystać z niego na wiele sposobów, posługując się przy tym pszczołami.

Hubiak pospolity na wybiegu modowym! | 24

Chyba nikt się nie spodziewał, że pospolita leśna huba trafi na wybiegi pokazów mody. Niemieckie przedsiębiorstwo obuwnicze nat-2™ z Monachium w poszukiwaniu innowacyjnych materiałów do produkcji butów, zgodnych z duchem weganizmu i sprawiedliwego handlu, sięgnęło po składniki prosto z lasu.

Interforst 2018 | 25

453 wystawców z 28 krajów, powierzchnia wystawiennicza rzędu 75 tys. m2, ponad 50 tys. odwiedzających – tak wyglądają statystyki podsumowujące 13. Międzynarodowe Targi Leśnictwa i Techniki Leśnej Interforst. Wydarzenie odbyło się 18–22 lipca w Monachium, stolicy Bawarii.

Leśny Facebook | 26

Nie należę do Facebooka. Nie robię niczego w celu wrzucenia zdjęć na swój profil. Staram się być wolny od meldowania, gdzie jestem, co robię i z kim. Inaczej sprawa wygląda z lasem.

RODO w leśnictwie | 29

Od 25 maja 2018 r. obowiązuje ogólne rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako RODO). Zaczęło ono obowiązywać w identycznym zakresie
we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a więc i w Polsce. Nowe przepisy wprowadziły zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które mają wpływ na wiele dziedzin, w tym dotyczących leśnictwa.

Piotr Kołodziejczyk | 32

Absolwent Technikum Leśnego w Białowieży oraz Studium Ekonomicznego dla Kady Kierowniczej w Warszawie, podległego Ministerstwu Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, pracy w Lasach Państwowych poświęcił 46 lat zawodowego życia (1956–2002).

Gorzki tekst | 33

Jan Kasprowicz (1860–1926), wybitny poeta, dramatopisarz i tłumacz, chłopski syn z Szymborza k. Inowrocławia, miał głęboko zakorzenioną „zadrę” niesprawiedliwości społecznej i bardzo nierównych szans życiowych.

Tajemna mowa drzew | 33

Warsztat stolarski to po piekarni miejsce, które zniewala zapachem. Drobiny obrabianego materiału, rozgrzane pędzącą piłą czy strugiem, oddają aromat, który większość ludzi chłonie z przyjemnością.

„Wodospad Wilczki” w nowej odsłonie | 34

Zakończyła się rewitalizacja infrastruktury techniczno-turystycznej wokół wodospadu w rezerwacie „Wodospad Wilczki” położonego w Nadleśnictwie Międzylesie (RDLP we Wrocławiu). To kolejny przykład na to, jak dzięki unijnym funduszom jednostki Lasów Państwowych przywracają do życia leśną infrastrukturę.

Zatrudnianie skazanych w jednostkach RDLP we Wrocławiu | 35

W „Lesie Polskim” (15–16/2018) opisałem aspekty formalno-prawne dotyczące zatrudniania osób skazanych i osadzonych w zakładach karnych. Tym razem chciałbym się podzielić doświadczeniami, jakie we współpracy ze Służbą Więzienną mają dolnośląskie nadleśnictwa.

Z zagranicy | 35

Niemcy - Nierozstrzygające orzeczenie Trybunału; Finlandia - Pozyskanie drewna okrągłego w 2017 roku; Litwa - Podwyżki dla państwowych leśniczych; Szwecja - Struktura własności lasów.

Rynek drzewny | 36

Produkcja płyt - Pożar w Kronospanie; Światowy rynek drzewny - Dobre wyniki sektora; Budownictwo drewniane - STEICO buduje szkołę.

Kiedy głowa pęka | 38

Kiedy człowieka boli głowa, nie cieszy go absolutnie nic.