Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 17/2018

Informacje | 4

Raport NIK - Krytycznie o ochronie przyrody w gminach; Pielgrzymki leśników - Dziękowali Matce Boskiej Kodeńskiej; Nadleśnictwo Gdańsk - Ulotka o zaletach drewna; Natura 2000 - KE wzywa Polskę do zmian w prawie.

Czas na drony | 7

W jakim kierunku rozwija się zastosowanie dronów w leśnictwie? Zapytaliśmy Krzysztofa Sieleckiego, zastępcę dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Szczecinie:

Od zdjęć lotniczych do mapy gatunków drzew | 8

Lotnicze dane teledetekcyjne z powodzeniem wykorzystuje się dziś do detekcji gatunków drzew. Najczęściej używa się do tego celu danych rastrowych, takich jak wielospektralne ortofotomapy lotnicze i zobrazowania hiperspektralne.

Kryterium geografii zakupów drewna – jak działa i jakie daje efekty? | 10

Optymalizacja przewozów nabywanego w nadleśnictwach drewna oprócz zmniejszenia całkowitych kosztów transportu przyczynia się do redukcji zużycia paliwa, emisji CO2 i ryzyka wypadków. Od 2017 r. w Lasach Państwowych obowiązuje procedura sprzedaży drewna, która uwzględnia tzw. kryterium geografii zakupu. Jak ono działa i jakie są efekty jego zastosowania?

Operatorzy dronów w nadleśnictwach | 13

Bezzałogowe statki powietrzne szturmem wdzierają się w kolejne dziedziny życia, a ich użyteczność w branży leśnej nie budzi już żadnych wątpliwości. W parze z szybkim rozwojem lotnictwa bezzałogowego idzie postęp technologii przetwarzania pozyskanych danych. Obie kwestie są tematem kursów w Centralnym Ośrodku Szkolenia Operatorów Dronów na Potrzeby Leśnictwa.

Drony nad Bartkiem | 16

Badania pomników przyrody z wykorzystaniem nowoczesnych bezzałogowych systemów latających pomagają naukowcom ocenić stan zdrowotny często sędziwych drzew i lepiej zaplanować wobec nich działania ochronne.

Kultura w lesie. Historia pewnego pomysłu | 18

Bezimienne mogiły, pomniki, krzyże, ruiny, fundamenty dawnych osad – leśne zabytki mało znane, ukryte, zapomniane. To las, ale inny. Nowy wymiar leśnej rzeczywistości (opisy, zdjęcia i mapy) dzięki portalowi „Kultura w lesie. Pierwszy w Polsce leśny przewodnik kulturowy” jest dostępny w smartfonie każdego pasjonata przeszłości.

Naziemne skanowanie laserowe precyzyjnie określi miąższość drzew | 21

Obecnie mamy do czynienia z całym wachlarzem technologii, które z powodzeniem mogą być wykorzystane w leśnictwie do usprawnienia prac bądź dostarczenia bardziej precyzyjnych wyników oszacowania pożądanych cech drzew i drzewostanów. Jedną z nich jest naziemne skanowanie laserowe.

Jaki rejestrator dla leśniczego? | 23

Gdy niemal 25 lat temu rozpoczęto wdrażanie Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP), wielu uważało, że to wielkie przedsięwzięcie zakończy się jak kilka innych, realizowanych w tamtym okresie, czyli rewolucją niekoniecznie z pozytywnymi rezultatami.

Systemy wspierania decyzji w Lasach – przyszłość czy „niechciane dziecko”? | 25

Ostatecznym efektem działania systemów wspierania decyzji powinien być niemal zawsze wyższy dochód. W naszym leśnictwie wciąż brakuje narzędzi tego typu, a ich rozwój może być marginalizowany tak długo, jak długo trwa koniunktura na drewno.

Złote Medale MTP przyznane! | 27

Znamy już zwycięzców tegorocznego konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ta prestiżowa nagroda jest przyznawana nowoczesnym produktom unikatowym w swojej kategorii i wykonanym z najlepszych materiałów.

Zmiana warty w Polskim Towarzystwie Leśnym | 29

Po 21 latach przyszła pora na zmianę u steru Polskiego Towarzystwa Leśnego. Podczas 118. Zjazdu Delegatów Oddziałów PTL (14–16 czerwca) w Supraślu nowym przewodniczącym wybrano dr. Janusza Dawidziuka.

Satelitarne wsparcie dla starostów zarządzających lasami niepaństwowymi | 32

Celem projektu SAT4EST jest za projektowanie systemu i zbudowanie serwisu webowego wspomagającego zarządzanie lasami niepaństwowymi, wykorzystującego satelitarne techniki obserwacji Ziemi. Serwis przeznaczono dla administracji lokalnej oraz firm przygotowujących niezbędną w tym zakresie dokumentację.

Jak regenerować plastikowe reflektory? | 34

Częstym problemem dotykającym praktycznie każdy samochód z kloszami reflektorów wykonanymi z tworzyw sztucznych jest ich matowienie. Z upływem czasu i kilometrów coraz bardziej tracą one połysk, wpływając bezpośrednio na coraz słabsze oświetlenie drogi. Dodatkowo tworzą rozproszony snop światła z wieloma refleksami świetlnymi. Czy możemy na to zaradzić, nie kupując nowych reflektorów?

Z zagranicy | 36

Niemcy - Przynęcali wilki w Polsce?; Słowacja - Renegocjacja umów z odbiorcami drewna; Szwecja - Koszty gospodarki leśnej w 2017 roku; Litwa - Sprawa nadleśnictwa Olita w prokuraturze; Austria - Walne zgromadzenie CEPF.

Rynek drzewny | 37

Rosja - Japońska fabryka pelletu; Produkcja płyt - Pfleiderer orłem „Wprost”; Światowy rynek drzewny - Spadek importu kameruńskiego drewna do EU; Białoruś - Zacieśnianie współpracy z Anglią; Ukraina - Zakaz eksportu drewna okrągłego.

Nieco naturalniej niż zazwyczaj | 38

– Jakaż piękna uprawa! – zachwycił się nadleśniczy Rajmund Jelonek podczas wspólnego obchodu terenu leśnictwa z podleśniczym Bolesławem Kolano.