Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 15-16/2018

150-lecie Nadleśnictwa Rytel | 2

150-lecie Nadleśnictwa Rytel

Informacje | 4

Polskie Domy Drewniane - Sukces oporu leśników!; Nadleśnictwo Rytel - 150 lat funkcjonowania; PTL- Przeciwni pomysłom Nowoczesnej; Nadleśnictwo Żednia - (RDLP wBiałymstoku) Szkółkarze na szkoleniu.

Osadzeni pomagają | 7

W grudniu ub. roku Nadleśnictwo Śnieżka podpisało umowę z Aresztem Śledczym w Jeleniej Górze o bezpłatnym zatrudnieniu osadzonych do prac z zakresu gospodarki leśnej. Jak współpracę tę ocenia nadleśniczy Katarzyna Adamczyk?

Turystyka w symbiozie z gminami | 8

BULiGL Oddział Brzeg przygotowało koncepcję zagospodarowania turystycznego dla Nadleśnictwa Świdnica. To unikatowe opracowanie ekspercko-badawcze pokazuje potrzeby i wyzwania turystyki leśnej w kontekście zamierzeń inwestycyjnych i organizacyjnych samorządów gmin znajdujących się w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa.

Polityka leśna w Polsce, czyli krajobraz w trakcie bitwy (IX) | 12

Kończąc nasz cykl, chcielibyśmy się przyjrzeć polityce kadrowej w Lasach Państwowych. Wszak dotyka ona każdego pracownika przedsiębiorstwa.

Jak rozpalić ognisko? | 15

Jak rozpalić ognisko? Zpewnością metod jest tyle, ilu reprezentantów braci leśnej, począwszy od klasycznych do mało medialnych, po drodze wymieniając całą masę sposobów survivalowych.

Przeszkolimy fachowców | 16

Z Janem Błaszczykiem, kierownikiem Zespołu Gospodarki Łowieckiej w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, rozmawiamy o ostatnich (podwójnych) zmianach w ustawie Prawo łowieckie.

Przygoda z pszczołami | 20

Trudno dokładnie określić, kiedy rozpoczęła się przygoda człowieka z pszczołami, czy raczej pszczół z człowiekiem. Mimo rosnących trudności ten niezwykły związek trwa w najlepsze.

Standaryzacja kosztów prac leśnych | 23

Standardowe koszty jednostkowe prac leśnych opracowane przez Instytut Badawczy Leśnictwa mogą być przydatne jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych w sporządzaniu prowizorium planu finansowo-gospodarczego, weryfikacji wyniku finansowego oraz ocenie rzeczywistych kosztów poniesionych na konkretne zadania leśne.

Gospodarstwo rybackie Lasów Państwowych jako podmiot (przedsiębiorstwo) akwakultury (II) | 27

Kontynuujemy rozważania nad możliwością uznania gospodarstw rybackich jako odrębnych małych przedsiębiorstw ipozyskiwania przez nie środków unijnych zprogramów operacyjnych.

Jak nabrano Borysa Szyca | 29

Z Puszczy Białowieskiej zniknął widok, który chciano zachować, tworząc rezerwat krajobrazowy wzdłuż drogi Hajnówka–Białowieża. Ze strzelistych świerków decydujących o jego pięknie zostały przewracające się kikuty. Zniknie też sama Puszcza – w dotychczasowej postaci.

Rok od katastrofy | 32

Dla tych, którzy zmagają się z usuwaniem skutków nawałnicy z nocy 11 na 12 sierpnia 2017 r., mijający właśnie od tamtego wydarzenia rok do łatwych nie należał.

Ocena zagrożenia fitopatologicznego szkółek leśnych | 34

Na podstawie badań ankietowych naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa próbują zinwentaryzować problemy fitopatologiczne w szkółkach leśnych na terenie kraju.

W hotelu dla owadów – moda czy metoda? | 37

Hotel dla owadów, zainstalowany w parku Vallmora w El Masnou koło Barcelony, zdobył wyróżnienie w najbardziej prestiżowym konkursie World Architecture Festival 2017. Czy to tylko moda wśród architektów krajobrazu, czy wyraz troski o środowisko?

Mitsubishi L 200 (V generacja) – przyjaciel leśnika | 38

L 200 zadebiutowało w 1978 r. w wersji jednonapędowej, po dwóch latach zaoferowano wersję z napędem 4x4. Przez 40 lat produkcji model ten znalazł blisko 4 mln nabywców. L 200 jako jeden z nielicznych samochodów typu pick-up oferuje napęd Super Select i często bywa spotykany w lesie.

Zatrudnianie w lesie osadzonych | 40

Jakiś czas temu w ramach rubryki „Z praktyki edukatora” Joanna Oleszyńska-Niżniowska („Las Polski” 3/2018) zachęcała do podjęcia współpracy z zakładami karnymi, której celem byłaby edukacja osób skazanych na karę pozbawienia wolności. Chciałbym poruszyć kilka aspektów technicznych owej współpracy i zatrudniania skazanych.

Zniszczenia niewielkie, ale trudne | 41

Sierpniowa nawałnica uszkodziła w Nadleśnictwie Bydgoszcz ok. 4 tys. ha. Wyszacowana masa drzewna do pozyskania sięga 58 tys. m3.

Nadleśnictwo Zwoleń – Ziemia Jana Kochanowskiego t. I–II | 41

Zamierzeniem autora, co mu się udało, było udokumentowanie historii Nadleśnictwa Zwoleń (RDLP wRadomiu) iprowadzonej przez tę jednostkę gospodarki leśnej wkontekście regionu.

Imprezy sportowe w lesie – tak czy nie? | 42

Stanowią ciekawą formę promocji zdrowego trybu życia, ich popularność rośnie, budzą coraz więcej emocji… Mowa tu o masowych imprezach sportowych. Biorą w nich udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, którym bardziej niż na wynikach zależy na dobrym samopoczuciu i przeżywaniu przygód. Czy las jednak jest dobrym miejscem na organizację podobnych wydarzeń? Głos w tej sprawie zabierają zarówno leśnicy (na pytania odpowiedziało 20), jak i sportowcy (głos zabrało 28).

Rynek drzewny | 43

PIGPD - Walne zgromadzenie; Brazylia - Renesans meblarstwa; Przemysł papierniczy - Prognoza konsumpcji opakowań; Produkcja płyt - Centrum Badawczo-Rozwojowe Kronospanu

Z zagranicy | 44

Finlandia - Mapa ryzyka szkód huraganowych; Finlandia - Rębnia zupełna nie jest nieekologiczna; Słowacja - Sprzedaż drewna zlasów państwowych; Szwecja - Södra najatrakcyjniejszym pracodawcą

A może użyjmy tam-tamów? | 46

Tam-tamy, jak wiemy, służyły wAfryce do przekazywania wieści albo zapraszania się na świeżą ludzinę. Był to przekaz może iprymitywny, acz nad wyraz skuteczny, bo przynajmniej wszyscy zainteresowani nieomal natychmiast wiedzieli, oco chodzi, kogo się serwuje igdzie odbywa się najbliższa wyżerka.