Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 11/2018

Pożar na klęskowisku | 2

Stało się to, czego najbardziej się obawiają leśnicy na powierzchniach dotkniętych skutkami ubiegłorocznych nawałnic.

Informacje | 4

Prawo łowieckie - Józwiak i Pasławska skarżą ustawę łowiecką do Trybunału; Technika leśne - Jubileuszowy zjazd w Mojej Woli; „Mój Las” po raz XXXI - Jak młodzież widzi las?; Życzenia dla żubra - 100 lat niepodległej Polski w Kobiórze; Arborystyka - Mistrzostwa Polski we wspinaczce drzewnej; Komisja Europejska - Wsparcie po nawałnicy stulecia

Nadążyć za zmianami | 7

Jakie trendy obserwujemy w szkoleniach leśników? Zapytaliśmy Bernardę Zegarek, kierownika Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku:

Izby Leśne – nowy pomysł na lasy prywatne? | 8

Lasy prywatne w Polsce to olbrzymi, stanowiący ¼ całości wszystkich terenów leśnych, obszar. Tak samo duży, jak bardzo zaniedbany. Brak bowiem silnego, sprawnego zarządcy, który czuwałby nad całością i pomagał prywatnym właścicielom w optymalnym gospodarowaniu ich majątkiem. Czy zmieni to pomysł utworzenia Izb Leśnych?

Właściciele lasów prywatnych muszą się organizować | 9

Jeśli ludzie mający lasy mogliby się grupować w Izbach Leśnych, jak rolnicy w Izbach Rolniczych, byłoby to przedsięwzięcie dające ogromne możliwości – mówi Stefan Traczyk, prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów.

Regulacja użytkowania po nowemu | 11

Zespół naukowców z SGGW opracował metodę kompleksowej (łącznej) oceny drzewostanów, której wyniki wykorzystano do opracowania prognoz rozwoju zasobów i rozmiaru użytkowania z uwzględnieniem kryteriów selekcji drzewostanów wg potrzeb i pilności ingerencji. Propozycja nowego podejścia oznacza, że termin użytkowania rębnego wyznaczałby nie wiek lasu, lecz jego stan.

Polityka leśna, czyli krajobraz w trakcie bitwy (VII) | 15

W „Sylwanie” (5/2017) ukazał się artykuł Huberta Szramki i Krzysztofa Adamowicza, w którym podnoszą oni konieczność modyfikacji formy organizacyjnej Lasów Państwowych. Tylko odważne i przemyślane zmiany dadzą LP gwarancję przetrwania i rozwoju.

Lasy w bilansie emisji – rezolucja Parlamentu Europejskiego | 18

Pochłanianie CO2 przez lasy w okresie 2000–09, ekstrapolowane na przyszłość, ustanowiono poziomem odniesienia do oceny ich funkcjonowania jako pochłaniacza.

Wyłączenia gruntów leśnych – co mogą leśnicy? | 20

Lasy są naszym wspólnym dobrem. To hasło nabiera niekiedy bardzo materialnego znaczenia. Szczególnie w sytuacji gdy trzeba las wyciąć właśnie w imię wyższego, społecznego dobra. Nie oznacza to jednak, że należy to robić bez jakiegokolwiek pomysłu.

Białowieski żubr ma swój pawilon | 22

Ile o królu puszcz wie przeciętny Kowalski? W większości pewnie nie widział nawet żubra na oczy, nie mówiąc już o zrozumieniu jego biologii, zagrożeń i związku ze środowiskiem. W sukurs przychodzi Białowieski Park Narodowy, jego Rezerwat Pokazowy Żubrów i całkiem nowy pawilon żubra.

Kamień niepodległości w Puszczy Noteckiej | 24

Wielkimi krokami zbliża się 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które leśnicy będą czcić w sposób szczególny. Tymczasem w samym środku Puszczy Noteckiej, na terenie leśnictwa Gogolice w Nadleśnictwie Wronki (RDLP w Pile), na rozstaju dróg do leśniczówki Gogolice i Smolarnia, leży kamień upamiętniający 10-lecie odrodzenia Polski.

Zapomniane zabawki | 25

Potęga wyobraźni zamienia drewno w kamień, z patyków wyczarowuje tajemnicze węże czy
szałasy, korę przemienia w łódki. Naturalne zabawki z lasu zaskakują prostotą i różnorodnością.

„Lasy dla ludzi” – szansa na nowy początek? | 26

Kilkanaście lat temu przechodzień zapytany na ulicy o to, kto zarządza lasami w Polsce, niekoniecznie znałby odpowiedź. Nie mówiąc już o rozszyfrowaniu skrótu PGL LP. Leśnicy spokojnie pracowali w głuszy, czasem jakiś dziennikarz zajrzał tam, by zrealizować program przyrodniczy. Ludzi lasów postrzegano przede wszystkim jako ekspertów, a nie „rębaczy drzew”, co obserwuje się obecnie.

Dzielmy się sukcesem i kłopotami | 28

Czy z trwającego okrągły rok pozyskania powinni się tłumaczyć wyłącznie leśnicy w mundurach? Dlaczego nie mieliby tego robić na równi z nami leśnicy z zakładów usług leśnych? Albo opowiedzieć o korzyściach zapewnienia stałych dostaw drewna ci, którzy je przerabiają?

Działalność Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego | 30

Jak co roku leśnicy spotkali się na dorocznym zjeździe PTL-u (13–18 czerwca w Supraślu). Gospodarzem ubiegłorocznego zlotu w Gnieźnie był Oddział Wielkopolski. Warto przyjrzeć się pokrótce różnorodnym formom jego aktywności, biorąc m.in. pod uwagę zarówno cele założycieli Towarzystwa sprzed ponad 130 lat, jak i aktualny statut PTL.

Dużo nieregularnych uszkodzeń | 33

Tzw. pasowe uszkodzenie drzewostanów (w 85%) ciągnące się z południowego zachodu na północny wschód spowodowało, że ogrom prac przy uprzątaniu złomów i wiatrołomów w Nadleśnictwie Cewice skumulował się w trzech leśnictwach: Bukowina, Cewice oraz Rokitki.

Żałobna karta | 33

Eustachiusz Tomasz Kołakowski (1928–2018)

Leśne przedszkola – o co w tym wszystkim chodzi? | 34

Od ok. trzech lat pojawiają się w Polsce leśne przedszkola. Wielu leśników i edukatorów leśnych zastanawia się, czy to tylko przejściowa moda, czy też nowy nurt edukacji, który zmieni oblicze polskiej szkoły? Chciałybyśmy dołączyć do dyskusji (od strony merytorycznej Ania, badacz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, i praktycznej – Kasia, nauczyciel w leśnym przedszkolu w Norwegii).

Z zagranicy | 36

Austria - Zarabiają na rozwoju budownictwa mieszkaniowego; Kanada - Projekt AshNet; Francja - Podwójna certyfikacja lasów państwowych; Niemcy - Pozyskanie drewna w 2017 roku; Niemcy –  Rumunia - Wsiedlanie żubrów w Karpatach.

Rynek drzewny | 37

Nowa Zelandia - Rekordowy eksport dłużyc; Obróbka drewna - Promieniowe przecieranie drewna tartacznego; Produkcja mebli - Nowa fabryka Forte; Rynek papierniczy - Spadek cen makulatury.

Jak nauki doktora Guillotina w las poszły | 38

– Otóż w tym roku – obwieścił na naradzie gospodarczej nadleśniczy Rajmund Jelonek – musimy unieszkodliwiać korniki, odłowione za pomocą pułapek feromonowych, w sposób jak najbardziej humanitarny.