Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 12/2018

Triumf krasomówcy… dwóch kapeluszy | 2

Laureatem pierwszego miejsca XII edycji Konkursu Bajarze z Leśnej Polany, im. red. Andrzeja Zalewskiego, który odbył się 17–18 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, został Jakub Chludziński, uczeń Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi.

Informacje | 4

Nadleśnictwo Pińczów (RDLP w Radomiu) - Ochrona dąbrowy świetlistej; Zawody drwali - Sukces Polaka w Marsylii!; Budownictwo mieszkaniowe - LP współzałożycielem nowej spółki; SGGW w Warszawie - Leśny Klub Dyskusyjny; Współpraca zagraniczna - Polska i Litwa na rzecz niepodległości; Nadleśnictwo Rymanów - Transgraniczna trasa rowerowa.

Inna i ta sama! | 7

Czy po pół wieku jest to wciąż taka sama szkoła leśna? Zapytaliśmy Annę Kowalską, dyrektora Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku obchodzącego swoje 50-lecie.

Przyjęliśmy strategię trzech dialogów | 8

Z dr. inż. Andrzejem Koniecznym, dyrektorem generalnym Lasów Państwowych, o przyszłości tej instytucji, zmianach systemu zarządzania w dyrekcji generalnej, losach pakietu projektów badawczych, zasadach sprzedaży drewna, relacjach z drzewiarzami, zulami, organizacjami ekologicznymi, także o konflikcie w Puszczy Białowieskiej, rozmawia Eugeniusz Pudlis.

Polityka leśna, czyli krajobraz w trakcie bitwy (VIII) | 12

Obecna kondycja nauk leśnych wzbudza niepokój o niepozbawiony zasadności zaczątek groźnego procesu ich zniewalania. Posłuszeństwo uczonych wobec sponsora badań, niewymuszony konformizm i wymuszona autocenzura nie budują warunków twórczego myślenia.

Las w historycznej optyce | 16

Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej na zlecenie DGLP podjęło próbę udostępnienia społeczeństwu przez internet archiwalnych dokumentów urządzeniowych. Jest nią moduł map historycznych wykonany pilotażowo dla trzech nadleśnictw gospodarujących zasobami Puszczy Kozienickiej.

Z lasu na tory | 20

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej, celem strategicznym Zespołu Składnic Lasów Państwowych w Siedlcach jest tworzenie i rozwijanie nowoczesnej firmy. Brzmi dumnie, lecz to niełatwe zadanie, biorąc pod uwagę, że trudno wymyślić coś nowego w zakresie transportu drewna. O działalność i innowacje w ZSLP w Siedlcach zapytaliśmy dyrektora jednostki Mateusza Grutzmachera.

Trochę pomóc Puszczy | 22

Wiosenne odnowienia lasu już właściwie za nami. Suchy maj z pewnością dał się we znaki i sadzonkom, i leśnikom, ale tym z Puszczy Białowieskiej zdecydowanie bardziej życie uprzykrza nowa fala medialnej nagonki. Okazuje się bowiem, że zdaniem wielu najlepiej byłoby usiąść i nic nie robić, a zwłaszcza nie odnawiać lasu.

Niedźwiedzie z szydełka | 24

Być leśniczką w Beskidzie Żywieckim to spore wyzwanie. Ewelina stawia sobie również pozazawodowe coraz wyższe poprzeczki. Najpierw była fotografia, pięć lat temu dzierganie, od niedawna biżuteria. Wszystkiego uczy się sama.

Ostateczne rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Puszczy Białowieskiej | 25

W ciągu ostatnich kilku miesięcy przedstawiłem Czytelnikom „Lasu Polskiego” dwa tymczasowe orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości dotyczące naruszenia statusu prawnego Puszczy Białowieskiej. Niedawno spór między Rzeczpospolitą Polską a Komisją Europejską osiągnął swój finał – 17 kwietnia 2018 r. zapadł ostateczny wyrok w sprawie o sygnaturze C – 441/17. Trybunał w pełni uznał zarzuty stawiane Polsce przez Komisję Europejską.

Tutaj pracują pasjonaci | 28

Tak jak Lasy Państwowe dysponują Strażą Leśną, tak porządku na terenie parków narodowych strzeże Straż Parku Narodowego. Formacja, o której rzadko słyszy się w mediach, odgrywa istotną rolę w zapewnieniu należytej ochrony przyrodzie, ale też bezpieczeństwa turystom. W legionowskim Centrum Szkolenia Policji trwają szkolenia strażników parków narodowych. Pierwsza taka
w historii inicjatywa Ministerstwa Środowiska ma na celu zunifikować kwalifikacje wszystkich funkcjonariuszy tej służby i odświeżyć wiedzę.

Canis lupus forma urbana (?) | 30

Wszystkie przytoczone poniżej historie dotyczą miast, w tym Krakowa – niemal milionowego miasta, a jednocześnie miejsca występowania wielkiej liczby i różnorodności dzikich zwierząt.

Skrzydlate hobby leśniczego | 32

Cecelia Ahern napisała, że dobrze jest znaleźć sobie hobby, które człowieka wciąga i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni. Słowa te doskonale wpisują się w życie leśniczego Romana Stoli, którego miałem okazję poznać podczas zgłębiania tematyki związanej z ptactwem hodowlanym.

Układ chłodzenia – jak dbać o niego latem | 34

Dla silnika samochodowego czas wakacyjnych wyjazdów to trudny okres pracy. Nie dość, że musi napędzić auto często zapakowane po brzegi, to towarzyszy mu upał letnich dni. Korki samochodowe, przyczepka, niska prędkość w czasie jazdy po lesie, włączanie klimatyzacji, ciepło bijące od rozgrzanego asfaltu… Wszystko to testuje układ chłodzenia do granic możliwości. Jak zapobiec wybuchowi pary ze zbiorniczka i przegrzaniu silnika?

Z zagranicy | 36

Finlandia - Leśne gospodarstwa węglowe wg Metsähallitusa, Litwa - Doskonalenie zarządzania lasami państwowymi; Słowacja - Finansują remonty dróg lokalnych.

Rynek drzewny | 37

Drewno konstrukcyjne - Nowa linia w Steico; Związek Polskie Okna i Drzwi - IX Kongres Stolarki Polskiej i nowe władze; Rynek biomasy w Polsce - Zmiany w projekcie ustawy o OZE

Diabelski wynalazek, czyli o urlopie wypoczynkowym | 38

Człowiek tylko wówczas wypoczywa na urlopie, gdy zostawia wszelkie możliwe zawodowe zagadnienia swojemu biegowi.