Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 9/2018

Informacje | 4

Wybory samorządowe - Apel Ruchu Obrony Lasów Polskich; Nadleśnictwo Zielona Góra -  Zielna polana; Nadleśnictwo Radom - Pierwsza Dama RP sadziła las; OKL w Gołuchowie - Troska o zieleń doceniona; Nadleśnictwo Jabłonna - Wespół z samorządowcami; Technika leśne - Najlepsi z najlepszych

Rażone po wojnie | 7

Przez długie lata leśnicy i drzewiarze byli oswojeni z drzewami przestrzelonymi w czasie wojny. Dziś większy problem stanowią drzewa rażone odłamkami. Mówi o tym Paweł Sułkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn:

Lepsza optyka projektanta | 8

Las na ogół nie zaczyna się i nie kończy na granicy nadleśnictwa, zatem dobre i spójne planowanie urządzeniowe wymaga szerszego spojrzenia niż podstawowa jednostka administracyjna LP. W tym celu BULiGL Odział Brzeg opracowało pilotażowy Regionalny Program Operacyjny dla Leśnego Obszaru Funkcjonalnego Nizina Śląska.

Lipa w wyłuszczarni | 11

Leśnicy, opowiadając o swej pracy, za każdym razem mówią, że zajmują się lasem praktycznie od nasiona. To prawda, chociaż należy ją doprecyzować – nim nasiono będzie gotowe do siewu, trzeba je wyłuszczyć.

Polityka leśna, czyli krajobraz w trakcie bitwy (V) | 12

Zwiększanie przyrostu w lasach wraz z podwyższeniem pozyskania, w połączeniu z efektem substytucyjnym to najbardziej efektywna strategia udziału gospodarki leśnej w ochronie klimatu. Projekt Polskie Domy Drewniane jest w tym kontekście ważniejszy niż Leśne Gospodarstwa Węglowe.

Ślubowanie – odzyskany prestiż | 16

Od ubiegłego roku w RDLP w Katowicach odbywają się regionalne uroczystości ślubowania dla pracowników wstępujących do Służby Leśnej. To nowa inicjatywa, która korzeniami czerpie z historii – początków niepodległej Rzeczypospolitej, nawiązując do tradycji i etosu zawodu leśnika. W istotny sposób podkreśla rolę i znaczenie służby, uczy zdyscyplinowania i poszanowania dla munduru leśnika.

Dzikie zwierzęta w miastach – problemy nabrzmiewają | 18

W połowie marca na konferencji zorganizowanej w siedzibie szczecineckiej RDLP przez kilka godzin dyskutowano o problemach, jakich przysparzają dzikie zwierzęta w miastach, rezerwatach przyrody oraz parkach narodowych, na drogach, torach kolejowych, autostradach i lotniskach. W tym kontekście pojawił się też problem ASF.

Ręce w cenie | 21

W Nadleśnictwie Czerniejewo zostały uszkodzone drzewostany na ok. 2000 ha, z czego ok. 600 ha zakwalifikowano do całkowitego uprzątnięcia. Tym samym na tutejszych leśników spadł ciężar pozaplanowego pozyskania 200–220 tys. m3.

Ekoskarby pomorskiej przyrody 4 | 21

Ekoskarby pomorskiej przyrody 4. Moc natury i człowiek (DVD) Janusz Rautszko, Katarzyna Klimek

Przekop Mierzei dojdzie do skutku? Szczegóły konfliktu nad Zalewem Wiślanym | 22

Idea przekopu przez Mierzeję Wiślaną, powracająca co jakiś czas od powojnia, podzieliła społeczności żyjące nad Zalewem Wiślanym i ustanowiła niejako dwa bastiony niezgody: Krynicę Morską i Elbląg. Wygląda na to, że tym razem projekt dojdzie jednak do skutku. Kluczowa dla inwestycji ustawa już weszła w życie i jest realizowana. Prace budowlane mają ruszyć pod koniec roku.

Polskie wzornictwo drewnem stoi, czyli pieniek na salonach | 25

Galeria wzornictwa polskiego dołączyła do stałych ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie. Od grudnia 2017 r. możemy tam prześledzić najważniejsze zjawiska w polskim wzornictwie od początku XX w. po czasy współczesne.

Planować mądrze leśną przyrodę | 26

Rzadkie odmiany gąbek, żaby dalmatyńskie, pierwogonki i pluskwiaki równoskrzydłe – to tylko część atrakcji przyszłych parków narodowych w Polsce.

Pojęcie „lasu” w regulacjach wybranych krajów | 28

Niemal każde państwo członkowskie Unii Europejskiej w odmienny sposób uregulowało pojęcie lasu. Warto przyjrzeć się bliżej tym zagadnieniom na przykładzie m.in. naszych najbliższych sąsiadów.

Las dla człowieka, człowiek dla lasu | 30

Jako leśnicy wiemy, czym jest las – zarówno w ujęciu prawnym, jak i ekosystemowym. Ale co znaczy on dla zwykłych ludzi? Czym my jesteśmy dla lasu? To zagadnienie wymaga rozważenia w interdyscyplinarnym gronie. A takie zebrało się 12 kwietnia na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jan Sztaudynger – miłośnik lasu i grzybobrania | 31

Jan Sztaudynger (1904–70) – poeta, satyryk, autor niezliczonej ilości fraszek i aforyzmów – był znanym amatorem grzybobrania.

Mitsubishi Eclipse Cross 4WD 1,5 Turbo CVT – test | 32

Nowy japoński SUV z przytupem wkracza na rynek. W wersji z napędem na dwie osie i bezstopniową skrzynią CVT okazuje się zwinnym i komfortowym autem, które dobrze wpisuje się między najpopularniejsze modele tej marki.

Zagospodarowanie turystyczne w lasach | 34

Zainteresowanie leśnictwem ze strony społeczeństwa nieustannie wzrasta. W obliczu migracji młodych ludzi do dużych miast, związanej ze zdobywaniem pracy zawodowej, większa staje się również potrzeba odpoczynku na łonie natury.

Rozterki mamy edukatora | 35

Na forach edukacyjnych często pojawia się pytanie: jak pogodzić pracę edukatora z macierzyństwem, szczególnie gdy dziecko idzie do szkoły? Czy powinnam ingerować w treść nauczania i dokładać do niej leśną wiedzę? Czy podczas spotkań z rodzicami innych uczniów zarażać ich swoją pasją? Jak moje dziecko zachowa się na takich zajęciach? Czy pozostanę obiektywna?

Z zagranicy | 36

Rumunia – Austria Schweighofer wycofuje się z rumuńskich lasów; Francja Strajkowało 6% załogi ONF; Niemcy Polowanie na dziki przez cały rok; Badenia-Wirtembergia, Niemcy Wstępny projekt reformy leśnictwa; Stany Zjednoczone Kobieta szefem lasów federalnych.

Rynek drzewny | 37

Rynek biomasy drzewnej - CBA w biurach ENEA; Światowy rynek drzewny - Rośnie eksport drewna z USA do Azji; Produkcja płyt - Nowa lakiernia Pfleiderera; Obrót drewnem w Polsce  - Postulaty branży drzewnej.

Niefrasobliwa niecierpliwość | 38

Komendant Straży Leśnej stał przed nadleśniczym Jelonkiem wyprostowany jak struna. Było to przyzwyczajenie z czasów poprzedniego szefa, który ubóstwiał porządek w stylu militarnym, a referowanie spraw właśnie w taki sposób było jedyną gwarancją tego, że zostanie się wysłuchanym z należytą uwagą.