Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 8/2018

Informacje | 4

Jedlnia-Letnisko (RDLP w Radomiu) - Pamięci ofiar katyńskich; Trybunał Sprawiedliwości UE - Decyzja w sprawie Puszczy Białowieskiej; RDLP w Pile - Dofinansowanie na filmy edukacyjne; Prawo leśne - Nowoczesna proponuje zmiany; Białowieski Park Narodowy - Dzieci ratują płazy; Las dla Niepodległej 100 drzew na 100-lecie

Bezpieczeństwo w cenie | 7

Decyzją DGLP połączono stanowiska ds. bezpieczeństwa i higieny pracy ze stanowiskiem ds. przedsiębiorczości leśnej. W ten sposób powstał Zespół ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Pracy w Leśnictwie.

Leśnicy muszą przejąć narrację | 8

O przyszłości Lasów Państwowych, odbudowie wizerunku leśnika, a także łączeniu ochrony przyrody z codziennymi zadaniami gospodarczymi rozmawiamy z Małgorzatą Golińską, sekretarzem stanu, głównym konserwatorem przyrody w Ministerstwie Środowiska.

Polityka leśna, czyli krajobraz w trakcie bitwy (IV) | 11

Wobec licznych wątpliwości dotyczących koncepcji Leśnych Gospodarstw Węglowych zmuszeni jesteśmy zadać pytanie: co jest w niej nowe, a co dodatkowe? Jakie działanie pozostaje oryginalną, innowacyjną myślą jej Autorów? Czy nie jest ona tworzeniem ex post polityki, która nie ma w sobie ani elementów nowości, ani dodatkowości? Dorabianiem nowej ideologii do istniejących już praktyk?

Wynajem budynku od nadleśnictwa – racje Lasów | 15

W artykule „Wynajem budynku od nadleśnictwa" opublikowanym w „Lesie Polskim” (4/2018) zaprezentowano prawne rozwiązania kłopotów związanych z wypowiedzeniem umowy najmu nieruchomości. Warto jednak poznać, jak sprawa ta (a pewnie i wiele podobnych) wygląda ze strony nadleśnictwa – w tym przypadku Nadleśnictwa Choczewo, którego szefem miałem przyjemność być przez lata.

Nowoczesne nasiennictwo | 16

W poprzednim numerze „Lasu Polskiego” przyjrzeliśmy się tradycyjnym metodom oceny nasion. Pora poznać bardziej nowoczesne techniki służące do badań materiału siewnego.

Kary umowne w 2017 roku | 18

Kary umowne – wg przedsiębiorców zawierających umowy z nadleśnictwami na świadczenie usług leśnych to pętla zakładana im na szyję, zdaniem zlecających prace – niezbędne narzędzie umożliwiające dyscyplinowanie nierzetelnych (bądź pechowych) wykonawców.

Las dzieciom, las miastom i przyjazne przestrzenie | 22

Z edukacją jak z gospodarką leśną – na efekty trzeba czekać kilkadziesiąt lat. Ale się opłaca. Pracę nie do przecenienia wykonują zastępy edukatorów leśnych przybliżających dzieciom tajemnice drzew. Z tą tematyką jest nierozerwalnie związane inne ważne zagadnienie – przyjaznej przestrzeni. Szczególnie istotne, gdy mowa o nowej wizji izb leśnych.

Pożary pod czujnym okiem kamer | 24

Co jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów? Jakich narzędzi do wykrywania ich pierwszych oznak używa Nadleśnictwo Chojnów i jak ważne jest szybkie ugaszenie zarzewia ognia? O tym rozmawiamy z zastępcą nadleśniczego Arturem Pacią, specjalistą Służby Leśnej ds. ochrony ppoż. Piotrem Wojtasem i inżynierem nadzoru Pawłem Gugałą.

Nadleśniczy i jego zastępca | 26

Niedawno do Redakcji dotarł list od Czytelnika, w którym Autor skupia się na relacjach między nadleśniczym a jego zastępcą. Przedstawiona kwestia dotyczy w szczególności zakresu i charakteru nadrzędności nadleśniczego oraz instrumentów kierowania, którymi dysponuje względem swojego podwładnego (zastępcy).

Uciekać przed metą | 28

Michał Taras mieszka w Bytowie. Od dwóch lat pracuje jako podleśniczy w Nadleśnictwie Lipusz (RDLP w Gdańsku). Ukończył Technikum Leśne w Tucholi. W Poznaniu zaocznie studiuje leśnictwo. Do pracy dojeżdża ok. 20 km samochodem albo rowerem. Niewykluczone, że przy ładnej pogodzie, gdyby miał więcej czasu, po prostu by… pobiegł.

Komendant nie do podrobienia | 30

W ubiegłym roku odszedł na emeryturę nasz kolega Edward Bejnarowicz, komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Kalisz Pomorski. Minęło już trochę czasu, a mi w dalszym ciągu czegoś brakuje. Momentami odnoszę wrażenie, że to już nie to samo nadleśnictwo…

Metr sześcienny możliwośc | 31

Poznać i zrozumieć właściwości drewna to założenie warsztatów architektonicznych, które odbyły się ubiegłego lata w podkieleckiej Tokarni.

Leśna osada hipisów i odwykowców | 32

Leśna osada hipisów i odwykowcówPrzez cztery lata w Bieszczadach funkcjonował plenerowy ośrodek leczenia narkomanów. Terapia polegała na pracy fizycznej. Uzależnionych zatrudniano do hodowli bydła, sadzenia drzew, pielęgnacji lasu oraz zbierania jagód, ślimaków i szyszek.

Obszary pohuraganowe atrakcyjne dla owadów | 34

Badania naukowców szwajcarskich z Instytutu Badawczego ds. Lasu, Śniegu i Krajobrazu (WSL) dowodzą, że na terenach zdegradowanych przez huragany jest dwa razy więcej gatunków owadów niż w lasach nienaruszonych, ponieważ wiele z nich odnosi korzyści z odsłoniętych przez huragan połaci leśnych, na których tworzą się nowe siedliska.

Gadżetowe dylematy | 35

Na facebookowym forum naszego stowarzyszenia (Edukacja dla Zrównoważonego Rozwoju) co jakiś czas powraca temat gadżetów. Czy jest sens je kupować irozdawać? Jakie się sprawdzają? Gdzie je zamówić? Pomyślałam, że dobrze będzie poinformować Czytelników rubryki, co się dzieje w związku z tym tematem na naszym forum.

Z zagranicy | 36

Bawaria, Niemcy - Bawarska Administracja Leśna; Finlandia - Lasy państwowe a kultura Saamów; Szwecja - Ekologiczny bilans Södry.

Rynek drzewny | 37

Wykończenia wnętrz - Rodzime drewno w cenie; Tartacznictwo - Stabilne wyniki Klon SA; Rynek tarcicy - Rośnie konkurencja dla europejskich tartaków.

Jak wyhodować bohatera na własną zgubę | 38

Rok 2013. Pewnego dnia grupa ekologów z wiadomej organizacji, właśnie tej, która urządza arcyciekawe akcje i happeningi podnoszące ciśnienie osobom mniej obytym i świadomym, postanowiła na Morzu Peczorskim wdrapać się na platformę wiertniczą, żeby zaprotestować przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce.

Barwny świat motyli | 20

Katarzyna Bajerowicz ponownie zaprasza do świata swoich pełnych bajecznego przepychu, wyjętych jak ze snu ilustracji. Poznanianka i owocna ilustratorka pozycji dla dzieci w ramach współpracy z Ośrodkiem Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu napisała i zilustrowała barwny przewodnik po świecie polskich motyli.