Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 7/2018

Informacje | 4

Nadleśnictwo Lubartów - 70 drzew na minutę; SPL - Nowy zarząd główny; Międzynarodowy Dzień Lasów - Lasy i zrównoważone miasta; Parki narodowe - Przeszkolono strażników parkowych; EXPOHunting w Sosnowcu - Targi w cieniu zmian; Ratujmy Serce Karpat - Rzeczowa riposta leśników; Powstanie Wielkopolskie - Poszukiwania leśników

Stop wypalaniom! | 7

Wiosna jest dla leśnika szczególnym czasem, gdyż w tym okresie kumuluje się wiele działań hodowlanych i ochroniarskich, w tym przeciwpożarowych.

Turystyka z lepszym rozpoznaniem | 8

Lasy Państwowe wzbogaciły się o metody i narzędzia badań użytkowania rekreacyjnego oraz mierniki pomiaru efektywności wykorzystania obiektów turystycznych w lasach. Pozwolą one precyzyjniej projektować infrastrukturę turystyczną oraz efektywniej zarządzać turystyką i rekreacją na terenach leśnych.

Nasiennictwo 2.0 | 11

Świat garściami czerpie z nowinek technologicznych, zaprzęgając je do służby nauce. Od nowoczesnych maszyn nie stronią także nauki leśne, w tym nasiennictwo. W Polsce wciąż najpopularniejsze metody oceny nasion to próba kiełkowania, zabarwianie tetrazoliną i zdjęcia RTG. Może już najwyższy czas na sięgnięcie po dobrodziejstwa techniki?

Polityka leśna w Polsce, czyli krajobraz w trakcie bitwy (III) | 14

Walka o Puszczę Białowieską, o sposób jej ochrony, użytkowania i zarządzania toczy się z różnym natężeniem od blisko 100 lat. Okresy wzmożonej batalii przeplatały się z czasami względnej ciszy, nigdy jednak nie zawarto pokoju, ani razu nie wynegocjowano kompromisowego rozwiązania, satysfakcjonującego choćby w niewielkim stopniu wszystkie zaangażowane w konflikt strony.

Umiejętności, które ratują życie | 16

Druhowie jednostek ochotniczej straży pożarnej (OSP) rzadko mają możliwość przejść w ramach szkolenia pełnowymiarowy kurs pilarza, nie mówiąc już o szkoleniu na drwala pilarza. Muszą sobie radzić z najtrudniejszymi sytuacjami, ukończywszy jedynie kurs podstawowy obsługi pilarki. O potrzebie pogłębionego szkolenia w przerzynce drzew trudnych przekonali się strażacy z powiatu starogardzkiego.

Wyniki Sveaskogu w 2017 roku | 18

Szwedzkie lasy państwowe dążą do zwiększenia udziału kobiet w swojej załodze. Realizują także program szkoleniowy, którego celem jest zainteresowanie dziewcząt zawodem operatora maszyn leśnych.

Nowy sposób na walkę ze szkodami od zwierzyny | 22

Ochrona upraw przed zgryzaniem przez zwierzynę to nieustający problem nie tylko polskich lasów. Skuteczne niegdyś zabezpieczanie drzewek wełną owczą z czasem przestało być opłacalne, a niewłaściwie wykonane wiązało się z uszkodzeniem wierzchołków. Pojawiła się płynna alternatywa – preparat Trico.

Być gotowym na najgorsze | 24

Leśnictwo jako dziedzina bliska naturze zawsze obserwowało zachodzące w niej procesy i starało się dostosować model działania do zmieniających się warunków gospodarowania. Ale czy jest to w ogóle możliwe w przypadku zdarzeń o charakterze nagłym i katastrofalnym?

Kolejne miesiące zmagań | 26

Nadleśnictwo Gniezno jest jednym z sześciu najbardziej dotkniętych klęską huraganu. Drzewostan został zniszczony lub uszkodzony na ok. 6100 ha, co stanowi ponad 30% powierzchni tej jednostki organizacyjnej LP.

Pełnoletnie targi Las-Expo | 27

Kieleckie targi leśne Las-Expo (16–18 marca) tradycyjnie odbyły się jednocześnie z imponującą wystawą techniki rolniczej Agrotech. Choć leśnych maszyn było niewiele, to nie ustępowały one agrarnym gigantom.

Purnonsens „Armagedonu sensu lato” | 28

Armagedon się nie stał? Czy jednak miał miejsce? Stricte czy lato? Kilka zdań do autora artykułu „Armagedon sensu lato” („Las Polski” 3/2018).

Oblicza leśnej fototurystyki | 29

Od pewnego czasu obserwuje się duże zainteresowanie fotografią przyrodniczą. Lasy zaroiły się od przyrodniczych „paparazzi” z wielkimi teleobiektywami. Dla leśników to szansa na zbudowanie dobrych relacji z fototurystami.

Leśny survival | 30

Czym tak naprawdę jest leśny survival? Bieganiem po lesie w ciuchach moro z nożem u pasa i siekierą w dłoni w poszukiwaniu czegokolwiek, co nadawałoby się do jedzenia, czy może sposobem na życie, pewnym stylem bycia, może wręcz filozofią?

Dyskretny urok sosnowego gaiku | 31

Ręcznie wykonane kartki pocztowe zyskują serca ludzi. W czasach poczty elektronicznej i mediów społecznościowych tekturowa kartka z życzeniami staje się wartością i luksusem.

Nasze auto – co i ile nas kosztuje | 32

Użytkując pojazd po zakupie, wlewamy do niego paliwo, udajemy się do mechanika, zmieniamy opony, myjemy. Często się zastanawiamy, gdzie uciekają nasze pieniądze, nie rozpatrując wydatków, a tymczasem po głębszej analizie możemy dojść do zaskakujących wniosków.

Rodzinne tradycje czy własna droga? | 34

Zawód wykonywany przez rodziców może kształtować zainteresowania dzieci, lecz także zniechęcić je i sprawić, że w dorosłym życiu podążą zupełnie odmienną drogą. Jak zależność ta kształtuje się wśród leśnej braci?

GEOpyra, czyli leśny geocaching w Łopuchówku | 35

Jak przemycić edukację przyrodniczo-leśną w zagadkowy świat cacherów i zachęcić geocachingowców do odkrywania tajemnic przyrody? Udanym przykładem jest współdziałanie z klubem GEOpyra z terenu Nadleśnictwa Łopuchówko.

Z zagranicy | 36

Hesja, Niemcy - Konsensus ws. lasów państwowych; Szwajcaria - Plan intensyfikacji użytkowania lasów; Szwecja - Wzmacnianie prywatnej własności leśnej; Słowacja - LSR sprzedają zbędne nieruchomości;

Rynek drzewny | 37

Stolarka drzwiowa - Rekordowy eksport Porta KMI Poland; Stelmet - Grupa poprawia wynik finansowy; Technologie cięcia - Vollmer zaprzestaje produkcji pił taśmowych.

Gorsi od wilków a nawet jeleni | 38

– Otóż sabotaż! – krzyczał do słuchawki telefonu nadleśniczego Rajmunda Jelonka podleśniczy Bolesław Kolano. – Bywaj tu, panie nadleśniczy, bo mnie krew nagła zaleje! Musi pan to na własne oczy zobaczyć!

Las-Expo 2018 | 39

Większość typowo leśnych ekspozycji zgromadzono w jednej z hal wystawienniczych…