Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 5/2018

Codzienne ryzyko | 2

Codzienne ryzyko

Informacje | 4

Nadleśnictwa Augustów i Płaska – Tworzą nowe stado żubrów; DGLP – Spotkanie z przedsiębiorcami; Ministerstwo Środowiska – Uczcili bohaterów; Nadleśnictwo Spychowo (RDLP w Olsztynie) – BHP i współzawodnictwo; Prawo łowieckie – Cios w łowczych.

Powstaje i znika | 7

Co kilkanaście lat na terenie Nadleśnictwa Kaczory tworzy się rzeka okresowa (epizodyczna). Mówi o niej nadleśniczy Jacek Zwierzyński:

Smartfonom wspak! | 8

Bunt przeciwko wszechobecnym komputerom? Tęsknota za powrotem do natury? Chyba i jedno, i drugie sprawia, że także w Polsce zaczyna się boom na leśne przedszkola. Czyli na edukację, która wyciąga najmłodsze dzieci na otwartą przestrzeń, na świeże powietrze, ku naturze.

Polityka leśna, czyli krajobraz w trakcie bitwy | 11

Na ogół opisywane są krajobrazy po bitwie. Czyli stan rzeczy po ważnych wydarzeniach (jak „Krajobraz po bitwie” Wajdy, czyli stan świata i ludzkich umysłów po wielkiej wojnie). Stan polityki leśnej w Polsce nie wskazuje, żeby przetoczyła się o nią bitwa.

Nisza dla leśnika | 15

Obserwacja jest dla przyrodników podstawą. Uczy nas, że sukces odnoszą gatunki i osobniki zdolne do zasiedlania nowych nisz ekologicznych. Mechanizmy rządzące przyrodą mają zastosowanie również do naszej aktywności i wskazują nam kierunki, w których możemy się rozwijać. Stworzenie kompletnego „ekosystemu”, w którym obok siebie funkcjonują instytucje i firmy państwowe, sektor prywatny i organizacje pozarządowe, jest korzyścią, a nawet koniecznością – dla każdej ze stron.

O co chodzi w przekonywaniu do leśnictwa? | 16

O to mniej więcej, by każdy wiedział, skąd się bierze drewno. Że to nie trzebienie lasów, ale zastępowanie jednych drzewostanów innymi, z minimalizowaniem ran zadawanych przyrodzie, w sposób, jak nam się wydaje, najbliższy temu, co podpowiada przyroda. Chcielibyśmy, by każdy załapał choć tyle.

Ochrona przyrody jako integralny element gospodarki leśnej | 18

Stymulowanie wymiany doświadczeń w efektywnej integracji ochrony przyrody z gospodarką leśną – to podstawowy cel europejskiej sieci INTEGRATE, założonej w czerwcu 2017 r. z inicjatywy ministrów odpowiedzialnych za leśnictwo w rządach Czech i Niemiec.

Kod Puszczy | 20

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jak ważne jest zachowanie zasobów genowych rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Warto jednak przypomnieć, że Lasy Państwowe w tej roli sprawdzają się od lat, gromadząc to, co najlepsze z lasu w Leśnym Banku Genów Kostrzyca.

Proste jak drut?! | 21

Niekoniecznie. Patrząc na misterne konstrukcje stworzone przez Huberta Ogara z Nadleśnictwa Marcule, trudno uwierzyć, że początek dał im odpadowy drucik miedziany. Takie zwoje drutu można pozyskać ze zużytych urządzeń elektrycznych.

Konkurencja na rynku biomasy nie dotknie przemysłu drzewnego | 22

W czasopiśmie naukowym „Biomass and Bioenergy” naukowcy z Finlandii i Norwegii stwierdzili, że wybór odpowiedniej polityki będzie miał znaczący wpływ na alokację biomasy drzewnej pomiędzy produkcją ciepła i energii elektrycznej a wytwórczością biopaliwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

W rozproszonych kompleksach | 23

Szacowana masa do pozyskania – 260 tys. m3, w tym ok. 40% to gatunki liściaste (głównie dąb, brzoza). Powierzchnia do odnowienia – ok. 800 ha. Liczby te obrazują skalę zadań poklęskowych w Nadleśnictwie Zamrzenica.

Kierunek zmian uregulowań przeciwpożarowych w leśnictwie | 24

Przepisy dotyczące zabezpieczenia pożarowego wymagają ciągłej rewizji i uaktualniania do zmieniających się uwarunkowań społecznych i gospodarczych. Jak prezentują się obecne regulacje w tym zakresie i czy istnieje konieczność przeprowadzenia określonych zmian prawnych?

Usuwanie wiatrołomów – po pierwsze bezpieczeństwo | 26

Usuwanie skutków wiatrołomów i pozyskiwanie surowca drzewnego z powierzchni poklęskowych to ciężka praca, wykonywana w ekstremalnych warunkach, obciążona wysokim ryzykiem wypadkowym. Szczególnie tam, gdzie część prac trzeba zrealizować ręcznie.

Szkody między grodzeniami | 28

Autorzy artykułu „Wpływ grodzeń odnowień leśnych na szkody wyrządzane przez jeleniowate” („Las Polski” 20/2017) zapraszają do dyskusji nad ograniczeniem grodzeń odnowień leśnych w Lasach Państwowych, więc podejmuję temat.

Francuski serial w białowieskich plenerach | 30

Była druga połowa stycznia 1986 roku. Któregoś dnia mój szef, dr inż. Czesław Okołów – kierownik Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN w Białowieży, przestąpiwszy próg naszej placówki, zakomunikował sensacyjną wieść: – Wie pan, Francuzi będą u nas kręcić film fabularny

Felga – oznaczenia, rodzaje, przeznaczenie | 32

Często zastanawiamy się nad zakupem drugiego kompletu kół do naszego auta – z oponą nie ma problemu, jej wymiary znamy. Trudniejszy staje się wybór felgi, a rozszyfrowanie umieszczonych na nich oznaczeń poza średnicą, szerokością i ET nie jest takie proste.

Opinie o stażu rocznym | 34

Staż w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych jest okresem przygotowującym absolwentów szkół leśnych do pracy. Program przewiduje, że w ciągu 12 miesięcy zdobędą oni szeroką wiedzę i umiejętności, jakimi powinien wyróżniać się leśniczy, a sposób funkcjonowania nadleśnictwa poznają od podszewki. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście im się to udaje, pytając, czy staż roczny odpowiednio przygotowuje do pracy w LP.

Leśne strachy – upgrade | 35

Ciemny tunel, a w nim kleszcze, żmije, pająki, dziki. Dziecko wchodzi do niego jedynie
z ulubioną zabawką. Co to takiego? To nowy pomysł słowackich edukatorów na oswajanie leśnych strachów.

Z zagranicy | 36

Szwecja - Wzrost liczebności ptaków leśnych; Czechy - Skupują lasy, sprzedają zbędne składniki majątku; Słowacja - Nowe zasady sprzedaży drewna; Litwa - Nowa forma organizacyjna lasów państwowych.

Rynek drzewny | 37

Polskie meblarstwo - Produkcja rośnie; Drewno klejone - FKD celuje w giełdę; Budownictwo drewniane - Danwood na giełdzie.

Kosmiczna dłużyca! | 38

Nadleśniczy Rajmund Jelonek rozpoczął naradę gospodarczą, prosząc wszystkich zgromadzonych o wzmożoną pracę umysłową: