Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 4/2018

Rugia bukiem i morzem szumiąca | 2

Rugia bukiem i morzem szumiąca

Informacje | 4

Ministerstwo Środowiska – Nowa wiceminister; Certyfikacja – FSC – reaktywacja!; Prawo łowieckie – Niespodziewana dezubekizacja PZŁ; SPL – List do dyrektora generalnego LP; Rajd Leśników – Jubileuszowa trzydziestka; Kilometrówka – Petycja w sprawie podwyżki; Handel detaliczny – Za drewno zapłacisz kartą

Wespół z niedźwiedziami | 7

Kiedy w latach 80. rozpoczynałem pracę w Nadleśnictwie Baligród, spotkanie niedźwiedzia, nawet w odległym ostępie, zdarzało się rzadko – mówi Kazimierz Nóżka, leśniczy leśnictwa Polanki.

Naturalne odnowienie sosny przy zastosowaniu samosiewu bocznego | 8

Czy warto podjąć próby tego typu odnowienia lasu, mając na względzie aspekt przyrodniczy i ekonomiczny? Oto rezultaty zastosowania tej metody przez leśników z terenu Nadleśnictwa Sławno, którzy przeanalizowali wszelkie jej wady i zalety.

Bezcenne nasiona | 12

Przeciętnemu Kowalskiemu cenne rzeczy kojarzą się zapewne z pieniędzmi, kamieniami lub metalami szlachetnymi. Bardziej skłonni do ryzyka wskażą być może na papiery wartościowe, a sentymentalni na pierwszym miejscu postawią pierścionek po babci. Prawdopodobnie jednak nikt nie wskaże… nasion. Pomysł przechowywania ich w banku także wyda się im niedorzeczny. Chyba nie można się bardziej pomylić.

Historia pewnego budynku | 15

Jak kraj długi i szeroki, budynki nadleśnictw nabierają blasku. Czasem dzięki temu, że ich szefowie decydują się na budowę nowego „biurowca”, niekiedy na skutek modernizacji istniejącego. Problem polega na tym, żeby w obu przypadkach zachować zdrowy rozsądek. I wykazać się odrobiną smaku.

Spacer w koronach | 17

W dziale zagranicznym wielokrotnie opisywaliśmy spiralne ścieżki przyrodniczo-leśne wiodące spacerowiczów pośród koron lasu. Zasmakowawszy w takich opisach, sami postanowiliśmy doświadczyć podobnej przechadzki. Za cel wybraliśmy malowniczą Rugię u naszych zachodnich sąsiadów.

Wynajem budynku od nadleśnictwa | 18

Czytelnik „Lasu Polskiego” przesłał do Redakcji list, w którym opisuje sytuację, w jakiej się ostatnio znalazł. Mianowicie od ponad 20 lat jest najemcą budynku położonego w Nadleśnictwie Choczewo, na terenie woj. pomorskiego. Niedawno nadleśniczy zdecydował o zakończeniu stosunku prawnego, wypowiadając umowę najmu. Na prośbę Czytelnika przybliżam prawne uwarunkowania zaistniałej sytuacji.

Rudy problem. Lisy mnożą się wściekle | 20

Są już obecne na terenach wszystkich miast Polski. W samej Warszawie wg oceny specjalistów żyje ich ponad 3 tys. Mieszkają nie tylko na peryferiach, lecz w całej aglomeracji. Prawdziwą eksplozję liczebności tego gatunku spowodowało masowe zwalczanie wścieklizny

O bezpieczeństwie w lesie | 22

Las to oaza spokoju, ciszy, czystego powietrza. Ostoja dla zwierząt, często przez nas podglądanych. To oczywiście drzewa, ale też związane z nimi organizmy – korniki lub grzyby, stanowiące nieodłączny element przyrody. Gdy zaczynają dominować, las zamiera. Spacerujmy więc po lesie, wdychajmy powietrze przepełnione olejkami eterycznymi. Czy da to nam poczucie bezpieczeństwa?

10 mitów na temat leśnictwa. Jak je obalić? | 24

Prasa, artykuły i wywiady, rozmowy telewizyjne i radiowe, fora i dyskusje internetowe. To tam mity na temat leśnictwa windowane są do poziomu „prawda”. Mit zawsze odwołuje się do emocji, dlatego walka z nim jest tak trudna. Najlepszą bronią wydaje się ten sam oręż.

Test dla leśników | 27

Leśne instrukcje opisują przyrodniczą rzeczywistość uporządkowaną i przewidywalną, ale i ona wymaga od pracowników Służby Leśnej ogromnego wysiłku zwłaszcza przy spiętrzeniu prac sezonowych. Leśnicy stają wręcz w obliczu weryfikacji swojego leśnego powołania, gdy nawałnica kładzie ponad 600 ha lasu (prawie 200 tys. m3), co zdarzyło się w Nadleśnictwie Gołąbki.

Arktyka Włodzimierza Puchalskiego (DVD) | 27

Już po raz kolejny Lasy Państwowe i Wytwórnia Filmów Oświatowych postanowiły wspólnie przypomnieć filmowe dzieła Włodzimierza Puchalskiego, zasłużonego fotografa przyrody. Tym razem wraz z reżyserem widzowie wyruszą na podbój Arktyki, by ujrzeć jej wszelkie wspaniałości i różnorodność, burząc tym samym obrośnięty mitami obraz niedostępnej i martwej lodowej krainy. Nawet sam autor był zdziwiony, jak bardzo arktyczna rzeczywistość różniła się od wyimaginowanego na podstawie opowieści obrazu.

Całe życie z owadami | 28

Dla entomologa sezon trwa cały rok – z krótką przerwą, która właśnie dobiega końca. Już wkrótce można ruszać na nocny odłów motyli. – Pierwsze wiosenne gatunki pojawiają się już w lutym – sygnalizuje Dariusz Wasiluk, leśniczy z entomologicznym zacięciem, kierujący leśnictwem Huszlew w Nadleśnictwie Sarnaki.

Bale leśnika | 30

Statut Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego z 1895 r. (w kolejności drugi) stanowi, że: celem Towarzystwa jest wpływanie na rozwój gospodarstwa leśnego w kraju, popieranie interesów leśnictwa i wzajemne kształcenie się w zawodzie leśniczym.

Rok leśniczego | 30

Nadleśnictwo Wołów chyba chwyciło wiatr w wydawnicze żagle, bowiem obok swojej pokaźnej monografii opublikowało mniej okazałą, ale z perspektywy poprawy wizerunku gospodarki leśnej w oczach społeczeństwa może nawet bardziej istotną, pozycję.

Drewno. I kropka | 31

Minimalizm w drewnie, szaleństwo w barwach – tak opisują swoje prace Kasia i Marek Kozerowie, twórcy Drewna&Kropki.

Zbliża się Międzynarodowa Konferencja Biznesu Leśnego 2018 | 31

Już za niespełna cztery miesiące rusza najważniejsza w Europie konferencja poświęcona branży leśnej – International Forest Business Conference 2018 (Międzynarodowa Konferencja Biznesu Leśnego 2018).

Jedna z najważniejszych dat II wojny światowej | 32

O krzywdach leśników-sybiraków i ich rodzin milczano oficjalnie jeszcze niemal trzy dekady temu. Dziś rocznica 10 lutego 1940 r., związana z wywózką leśników polskich na Syberię, powinna być wspominana obok 1 i 17 września 1939 r. jako jedna z najważniejszych dat II wojny światowej.

Sonda „Lasu Polskiego”: czy zamierzasz pracować w Lasach? | 34

Zapytaliśmy studentów o ich plany po skończeniu studiów na wydziałach leśnych.

Badanie jakości nieformalnej edukacji ekologicznej – wyniki | 35

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad obserwujemy znaczny wzrost liczby organizacji oferujących różnorodne usługi wramach nieformalnej edukacji ekologicznej. Stąd też dostrzeżono potrzebę stworzenia narzędzia do badania jej jakości.

Z zagranicy | 36

Litwa - Ochrona państwowej własności leśnej; Litwa - Wyniki sprzedaży drewna na I połowę 2018 roku; Czechy - Blisko pół miliarda zł daniny budżetowej; Finlandia - Program społecznej odpowiedzialności biznesu; Finlandia - Rozwój turystyki w lasach gospodarczych.


Rynek drzewny | 37

RDLP w Krośnie - Większy poziom pozyskania; UOKiK - Oskarżone o zmowę spółki się odwołują;  Submisja w Krotoszynie - Dąb w cenie;  Ceny drewna na świecie - W USA drożej niż kiedykolwiek.


Od pucybuta do dyrektora | 38

W amerykańskim filmie, jeśli już gdzieś kogoś przyjmą do pracy, musi się ów nowo zatrudniony nieborak tak namęczyć, że kiedy ogląda się tę jego katorgę, zastanawia się człowiek nad tym, czy czasem bezrobocie nie lepsze od takiego harowania i czy życie ma jakiś sens.