Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 3/2018

Fotoreportaż | 2

Wody po uszy

Informacje | 4

Prawo łowieckie – Spotkanie konsultacyjne; „Kredki zamiast kwiatka” – Inicjatywa studentów z Poznania; Konwencja Ramsarska – Trzy nowe obszary; Reintrodukcja dropia – Wielki powrót do Polski; Lasy dla parków – Na co poszło milionowe wsparcie?; Fundacja „Pomoc Leśnikom” – Pomaga i prosi o wsparcie.

Krotoszyn górą! | 7

Renoma krotoszyńskich drzewostanów dębowych ma swoje źródło w decyzjach i aktywności książęcej rodziny Thurn und Taxis władającej Księstwem Krotoszyńskim w latach 1819–27. Mówi Przemysław Świerblewski, inż. nadzoru w Nadleśnictwie Krotoszyn:

Sparaliżowani nadmiarem wody | 8

Przed 2015 r. trudno było usłyszeć, by ktoś z braci leśnej się uskarżał, że ma na swoim terenie za dużo wody. Mówiło się raczej o trwającej suszy, problemach z mroźnymi i bezśnieżnymi zimami, a leśnicy martwili się o zasoby wilgoci w glebie do wiosennych nasadzeń. Teraz sytuacja się odwróciła. Ale czy w ogóle można mówić, że wody w lesie jest za dużo?

Las a zwierzyna na terenach poklęskowych | 12

Jak opracować plan odbudowy drzewostanów, który uwzględni bytowanie zwierzyny i umożliwi prowadzenie zrównoważonej gospodarki łowieckiej? Z pewnością trzeba zacząć od przygotowania wytycznych w zakresie odtwarzania dawnego i zaprojektowania przyszłego zagospodarowania łowieckiego oraz zarządzania populacjami zwierząt łownych na tych terenach.

„Armagedon” sensu lato | 14

Artykuł „Armagedon w Borach Tucholskich” („Las Polski” nr 23/2017) zawiera wiele ryzykownych opinii i dowolnych skojarzeń, okraszonych znajomością literatury pięknej, których nie sposób komentować, chociaż nie powinno się ignorować. Zawiera jednak również nieprawdę, której z pewnością pominąć milczeniem nie można.

Wyniki Bawarskich Lasów Państwowych w roku obrachunkowym 2016/2017 | 17

Blisko 32% drewna wyrobionego w lasach państwowych Bawarii pozyskali pilarkami robotnicy leśni zatrudnieni w regionalnych gospodarstwach leśnych. Gros sprzedaży surowca drzewnego zostało zrealizowane za pośrednictwem opiekunów klienta, działających na skalę ponadregionalną.

Grzyby, które leczą | 20

Od tysiącleci były znane ze swych właściwości prozdrowotnych. Stosowano je zarówno w Azji, jak i europejskiej medycynie klasztornej, ceniąc tkwiące w nich siły. Dziś pozyskiwane z nich leki wykorzystuje się oficjalnie w leczeniu nowotworów.

Mądry leśnik | 22

Kilka razy słyszałem, gdy mówiono o kimś, „mądry leśniczy”, „mądry nadleśniczy”, „mądry leśnik”.

Powrót do kompostu z kory? | 23

Na początku lat 70. ub. wieku naukowcy z Instytutu Użytkowania Lasu Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu wymyślili i opatentowali metodę produkcji kompostu na bazie kory sosnowej i świerkowej. Dlaczego dziś nie wrócić do tego pomysłu?

Peter i jego sekret | 24

Jak doszło do tego, że Peter Wohlleben, niemiecki leśnik, opierając się na garści informacji z zakresu ekologii lasu i fizjologii roślin, które zna każdy uczeń technikum leśnego i każdy student leśnictwa, stał się objawieniem dla polskich czytelników?

Prawne uwarunkowania zwiększenia odporności ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska | 26

Kwestia rozwoju obszarów leśnych i poprawy żywotności lasów została pozytywnie zaopiniowana w formie uchwały przez Komitet Monitorujący PROW na lata 2014–20. Dofinansowanie określonych działań podejmowanych przez właścicieli prywatnych gruntów leśnych zostanie wprowadzone w życie, jako działanie pilotażowe, w przyszłym roku.

Ludzie lasów Doliny Odry | 28

Leżące na prawym brzegu Odry Nadleśnictwo Wołów (RDLP we Wrocławiu) postanowiło zaprezentować szerszemu gronu braci leśnej swoją bogatą historię, przygotowując ilustrowaną monografię.

Potyczki z czeremchą | 28

Huragan, który przeszedł przez Polskę w sierpniu 2017 r., zahaczył również o lasy Nadleśnictwa Solec Kujawski (RDLP w Toruniu). Pojedyncze szkody od wiatru wystąpiły na terenie całej jednostki organizacyjnej (łącznie została powalona lub uszkodzona masa drzewna wielkości ok. 150 tys. m3). Ale tylko w położonym najbardziej na południe leśnictwie Dobromierz doszło do zniszczenia ok. 150 ha lasu o szacunkowej masie 50 tys. m3.

Z Puszczy Białowieskiej na Sybir | 29

Jak co roku nadchodzi 10 lutego. A my jak zwykle wspominamy tę datę i rok 1940. Przywracamy pamięć o tysiącach leśników i ich rodzin, wywożonych z ziem zajętych przez sowietów w głąb ZSRR. Poniżej prezentujemy fragment wspomnień leśniczyny Anieli z Awtuszewskich Parowiczowej, którą wojenna nawałnica rzuciła z leśniczówki Nieznany Bór w Puszczy Białowieskiej do syberyjskiego posiołka Gramatucha.

Check engine, czyli kontrolka silnika. Co to oznacza? | 32

Co robić, gdy na desce rozdzielczej naszego auta nagle zapali się na żółto check engine? Przede wszystkim tego nie ignorować, ale nie można też panikować. Zapalenie się takiej kontrolki na ogół oznacza kłopoty, na szczęście nie zawsze duże.

Wszystkie kredki Magdy | 34

Las, fotografia, konie, kynologia i ratowanie zwierząt. Jak połączyć te wszystkie pasje? Magdalena Mol znalazła na to sposób! Łączy je, tworząc sugestywne i misterne pastele, oddające jej pasję, wrażliwość, zdolność dostrzegania szczegółów.

Żałobna karta | 34

Marian Suwała (1942–2018)

Z celi do lasu | 35

Jesteś edukatorem? Popadasz w rutynę i szukasz wyzwań? A może brakuje rąk do pracy w terenie? Okazuje się, że można efektywnie edukować, pracować i… resocjalizować.

Z zagranicy | 36

Finlandia - Wideo prezentujące szlaki w parkach narodowych; Finlandia - Przyrodniczy prezent na 100-lecie niepodległości; Szwecja - O 120 mln drzew liściastych więcej; Turyngia, Niemcy - Wyłączą 5% lasów z użytkowania; Brandenburgia, Niemcy - Premia za pozyskanie dzików skutkuje; Holandia - Orły kontra drony – fiasko projektu

Rynek drzewny | 37

Porządki po nawałnicach - Drewno trafia za morze; Pfleiderer - Zakład w Leutkirch z nową linią lakierniczą; Produkcja pelletu - Stelmet drugi w Polsce.

Chłop żywemu nie przepuści! | 38

– Panie nadleśniczy! – w słuchawce telefonu zabrzmiał głos podleśniczego Bolesława Kolano. – Dawaj pan tu, a chyżo! Sprawa jest i to niecierpiąca zwłoki!