Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 2/2018

Informacje | 4

Ministerstwo Środowiska – Zmiana u steru; ROLP – Dziękują ministrowi Szyszko; DGLP – Nowy szef Lasów; OKL w Gołuchowie – Poszukiwani leśni artyści; Ranking szkół ponadgimnazjalnych – Tuchola najlepsza!; Budżet obywatelski – Mieszkańcy wsparli zwierzęta. 

Bogato na zwałowiskach | 7

Jak się zachowują i jak rokują zalesienia rekultywacyjne na zwałowisku po kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie? Zapytaliśmy Arkadiusza Karbowskiego, naczelnika Wydziału Gospodarki Leśnej i Ochrony Lasu RDLP w Łodzi:

Bieszczady polską marką? | 8

W Programie Strategicznego Rozwoju Bieszczad została zmarginalizowana rola lasów, mimo że zajmują one ok. 80% powierzchni i stanowią przyrodniczy unikat. Kluczowym wyzwaniem zdaje się umiejętne połączenie gospodarki leśnej z ochroną bioróżnorodności i krajobrazu oraz coraz szersze udostępnianie zasobów dla stale rosnącej rzeszy turystów.

Aplikacja do pomiaru objętości drewna w stosach firmy Timbeter | 12

Badania nad wykorzystaniem metod fotooptycznych przy pomiarach drewna są prowadzone przez naukowców, przedstawicieli LP, a także prywatne przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest estońska firma Timbeter, która za pośrednictwem „Lasu Polskiego” zwróciła się do nas z propozycją sprawdzenia aplikacji do pomiaru drewna. Test odbył się na terenie Nadleśnictwa Węgliniec.

Oleje biodegradowalne – krok w tył? | 16

Od 1 stycznia 2018 r. w gdańskiej RDLP wytyczne stosowania biodegradowalnych w 100% olejów do smarowania układów tnących wykorzystywanych w pracach leśnych w podległych jednostkach organizacyjnych nie są już obligatoryjne.

Czy polski leśnik może powtórzyć sukces „polskiego hydraulika”? | 18

Co ludzie chcą wiedzieć o gospodarce leśnej i jak im to przekazać? Nie czarujmy się, izby leśne i ścieżki edukacyjne, choć bardzo ważne, nie są narzędziem, dzięki któremu można by wypromować leśnictwo. Nowa edukacja leśna wymaga nowych metod.

Tajemnice leśnej biokomunikacji | 20

To, co człowiek osiąga przez wyznaczanie granic, dróg komunikacyjnych, stawianie ogrodzeń, zamykanie drzwi lub stawianie tablic informacyjnych, zwierzęta w swoim środowisku realizują za pomocą feromonów, które niosą zakodowane informacje i z góry ustalone zachowania.

Zrównoważona gospodarka łosiem | 23

W styczniu br. rozpoczęto realizację 3,5-letniego programu badawczo-wdrożeniowego pt. „Wypracowanie i wdrożenie modelu zrównoważonej gospodarki łowieckiej populacją łosia Alces alces w Polsce”, którego głównym celem jest zbadanie możliwości wznowienia polowań na łosie.

Z wydawnictw | 22

Myślistwo jasną stroną życia - Ryszard Dzięciołowski, Jata.  Rezerwat przyrody, miejsce pamięci - Roman Zielony

Instrumenty muzyczne wielu orkiestr miały swój początek w lesie | 24

Surowiec rezonansowy w polskich lasach przygotowuje się w korze z odziomkowej części pni wybranych drzew w określonym wieku.

Czy użytkowanie biomasy wspomaga rozwój obszarów wiejskich? | 25

Ekonomiści leśnictwa z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie (OSU) postawili sobie za cel zbadanie, czy użytkowanie biomasy leśnej może być źródłem tworzenia nowych miejsc pracy w obszarach wiejskich w najbliższej przyszłości.

Archeolog w Puszczy | 26

W Centrum Edukacji KPN w Izabelinie 5 grudnia 2017 r. odbyło się seminarium naukowe „Materialne ślady działalności człowieka na terenie Puszczy Kampinoskiej – prezentacja projektu”. To pierwszy owoc współpracy, jaką Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie nawiązało z Kampinoskim Parkiem Narodowym.

Trybunał Sprawiedliwości UE o ochronie przyrody w Puszczy Białowieskiej – kolejne rozstrzygnięcie | 28

W jednym z ostatnich numerów „Lasu Polskiego” przedstawiłem postanowienie Wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące Puszczy Białowieskiej. Sprawa toczy się dalej, a jej najświeższym owocem jest wydane 20 listopada 2017 r. postanowienie Trybunału (C-441/17R).

Z wydawnictw | 30

Woda wróciła, czyli o małej retencji w Nadleśnictwie Kaliska słów kilka - Krzysztof Frydel

Porządkowanie zrębów | 30

Sierpniowy huragan powalił w Nadleśnictwie Jarocin ok. 180 tys. m3 grubizny. Do końca 2017 r. pozyskano jej 40 tys. m3, w tym harwesterami – 14 tys. m3. Plan na 2018 r. przewiduje 140 tys. m3 wyłącznie z wiatrołomów i wiatrowałów.

Drewno reaktywacja | 31

Pracownia Rob in Wood podąża na wznoszącej się fali nurtu DIY (do it yourself), pokazując sposób na przekształcenie pasji w zaangażowaną społecznie aktywność zawodową. To dowód na to, że kiedy lubisz majsterkować, a życie stawia Cię na zakręcie, możesz zacząć tworzyć piękne przedmioty, inspirując innych do działania.

Morderstwo w pociągu osobowym nr 816 | 32

inż. Stanisław Gadomski był urzędnikiem przedwojennej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży. Stał się jedną z ofiar bandyckich napadów, do których często dochodziło w rejonie Puszczy Białowieskiej w latach 20., a częściowo także 30.

Edukator regionalny | 35

Niecodzienny przewodnik po mieście okraszony regionalną gwarą, wspólne sadzenie drzew wzdłuż wiejskich dróg, wystawa ukazująca wykorzystanie lasu i drewna na przestrzeni epok – to tylko niektóre z pomysłów realizowanych przy udziale leśników w ich małych ojczyznach.

Z zagranicy | 36

Islandia - Kłopoty z zalesianiem; Finlandia - Akceptacja wzrostu pozyskania drewna; Litwa - Perspektywa legalizacji pomiaru harwesterowego; Łotwa - Pierwsze stypendium artystyczne LVM; Bawaria, Niemcy - Trzeci prywatny rezerwat lasu naturalnego.

Rynek drzewny | 37

Grupa Egger - Powstaje nowa fabryka; Fabryka Velux - Proekologiczna inwestycja w Namysłowie; Pfleiderer - Odwołanie od kary UOKiK.

Leśnik burżujem | 38

Czasem człowiek nie chce wierzyć w to, co przeczytał. I nie chodzi tutaj o podręczniki do fizyki kwantowej czy zeszyt naszej latorośli z nader krytycznymi uwagami pani od wiadomej matematyki.