Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2018

Informacje | 4

Zwalczanie ASF – Urlop na odstrzał dzików; RDLP w Radomiu – W zwartym szyku z policjantami; 100-lecie niepodległości Polski – Kalendarz dla Niepodległej; Ministerstwo Środowiska – Resort do likwidacji?; Siedziba DGLP – Hołd dla prof. Szujeckiego; – Resort do likwidacji?; Siedziba DGLP – Hołd dla prof. Szujeckiego.

Bartek i Bartusie | 7

Liczący blisko 700 lat dąb Bartek w Nadleśnictwie Zagnańsk można oglądać on-line. Mówi o tym dr Edyta Nowicka, kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów RDLP w Radomiu:

Nasze domy rosną w lesie | 8

Od 2019 r. nowe obiekty LP będą budowane wyłącznie w technologiach wykorzystujących drewno i materiały drewnopodobne. Ponadto w trosce o poprawę bilansu CO2 w atmosferze zostanie wdrożone szerokie spektrum działań mających na celu pobudzenie rozwoju budownictwa drewnianego

Leśnicy polegli za Polskę zostaną uhonorowani pomnikiem | 12

O idei powstania pomnika leśników, którzy zginęli w walce o wolną Polskę, rozmawiamy z Jerzym Sądlem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji LP w Lublinie, szefem zespołu ds. budowy pomnika.

Po co leśnikowi psycholog? | 13

Gdy zbierałem materiały na terenach poklęskowych w jednym z nadleśnictw RDLP w Toruniu, okazało się, że jego pracownicy mają właśnie spotkanie z… psychologiem.

Rewizja szwedzkiej ustawy o lasach | 16

Sposób, w jaki konwencja z Aarhus powinna być implementowana w szwedzkim porządku prawnym, budzi kontrowersje. Sądy bywają przychylne opinii, że konwencja ta przyznaje organizacjom ekologicznym prawo wnoszenia odwołań od decyzji wydawanych w postępowaniach dotyczących gospodarki leśnej.

Kim jest ekspert od przyrody? | 18

W dobie licznych ekspertyz wszelkiego rodzaju, dotyczących praktycznie każdego aspektu naszego życia, warto zadać sobie pytanie: kim tak naprawdę jest ekspert?

Pielęgnowanie odnowień grupowych jodły | 20

Pielęgnowanie odnowień jodłowych założonych metodą w grupach wymaga od leśnika odmiennego podejścia niż przy pielęgnacji odnowień utworzonych metodą tradycyjną.

Człowiek w zielonym mundurze | 23

Czas przywrócić w społeczeństwie świadomość wyjątkowej roli leśnictwa i gospodarki leśnej, a sobie samym poczucie misji i dumę z bycia leśnikiem.

Szwedzkie lasy bez gastarbeiterów? | 26

Szwedzki miesięcznik „Skogen”, kierowany do prywatnych właścicieli lasów w Szwecji, w każdym numerze zamieszcza „Pytanie miesiąca”. W nr. 11/2017 zapytał, czy szwedzkie leśnictwo poradzi sobie bez pracowników z zagranicy zatrudnianych m.in. przy wycinkach i odnowieniach.

Uprzątanie bez większych przeszkód | 27

Na terenie Nadleśnictwa Woziwoda ubiegłoroczny huragan położył ok. 380 tys. m3 masy drzewnej. Kluczowe zadanie to pozyskanie wartościowych sortymentów, ale niemałym przedsięwzięciem jest także uprzątnięcie powierzchni poklęskowych z pozostałości drzewnych.

Rekompensaty leśno-środowiskowe dla lasów prywatnych – przyszłe kierunki działań (cz. 2) | 28

W ostatnim artykule odniosłem się do możliwości uzyskiwania dotacji dla właścicieli lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa na prowadzenie działań prośrodowiskowych, zwłaszcza na obszarach form ochrony przyrody, na przykładzie rozwiązań prawnych obowiązujących w sąsiedniej Czechii. W niniejszym artykule chciałbym kontynuować wątek komparatystyczny dotyczący rozwiązań prawnych obowiązujących w sąsiedniej Słowacji.

Międzywydziałowa integracja studentów leśnictwa | 30

23–25 listopada 2017 r. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyła się II Konferencja Kół Naukowych Leśników. Pierwsze takie wydarzenie zorganizowało rok temu Koło Naukowe Leśników SGGW. Za tegoroczną edycję odpowiedzialni byli studenci z Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Leśnicy i drzewiarze doktorami honoris causa | 31

Doktor honoris causa (z łac. dla zaszczytu) to honorowy stopień naukowy, bardzo zaszczytne wyróżnienie, godność nadawana osobom szczególnie zasłużonym w rozwoju nauki, kultury, uczelni lub kraju.

Honda CR-V III – synonim jakości? | 32

Hondę kojarzymy najczęściej z niskim i poddanym tuningowi modelem Civic, rzadziej przywołamy na myśl Accord czy HRV/CR-V. A tymczasem już od ponad 20 lat na rynku są dostępne modele z segmentu SUV. Czy ten kojarzony z wysokoobrotowymi i bezawaryjnymi silnikami producent zagwarantuje nam wystarczającą dzielność terenową i pewność w terenie.

Edukator na Expo | 34

Jak zabłysnąć na tego formatu wystawie? Czasem warto porzucić rolę klasowego prymusa, który zna wszystkie fakty. Lepiej zachwycić i poruszyć odwiedzających. Niczym nie da się też zastąpić kontaktu z żywym człowiekiem.

Słodycz lasu z cukrowej masy | 35

Dwa lasy. Prawdziwy i taki, który z miłości można… zjeść. Takie rzeczy potrafi kobieta leśniczy, której „leśne torty” przypominają misterne cukiernicze arcydzieła.

Z zagranicy | 36

Finlandia - Przemienianie drewna w żywność; Kanada - Odstrzał łosi jako środek ochrony karibu?; Finlandia - Wytwarzanie posuszu stojącego; Szkocja, Wielka Brytania - Leśna terapia przeciwdziałająca demencji; Finlandia - Plan użytkowania państwowych zasobów naturalnych.

Rynek drzewny | 37

UOKiK - Kary dla producentów płyt; Sprzedaż drewna 2018 - PIGPD chce anulować wyniki.

Cudowna uprawa | 38

– Panie nadleśniczy! – w słuchawce zachrobotał głos podleśniczego Bolesława Kolano. – Niech pan czem prędzej przyjedzie na uprawę w oddz. 100b! Cud prawdziwy! Cud, mówię panu!