Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 24/2017

Fotoreportaż | 2

Zrozumieć skalę zniszczeń

Informacje | 6

„Nowe” nadleśnictwo w Szczecinku – Biuro zamiast garaży; Exposé premiera – O roli lasów i leśników; Dobre z lasu – Pierwszy sklep otwarty.

W stronę seniorów | 7

Czy należy edukować seniorów na niwie leśnej? Zapytaliśmy Ryszarda Grzywińskiego, nadleśniczego Nadleśnictwa Stare Jabłonki.

Vigilare znaczy czuwać… | 8

Święta Bożego Narodzenia u leśników w Karpatach, na Kurpiach, w kręgu borowiackim czy na skraju Puszczy Bolimowskiej były i są głęboko religijne w treści i wielobarwne dzięki zwyczajom i lokalnym tradycjom często przesiąkniętym tchnieniem leśnej przyrody.

Las źródłem dobrej wody | 12

Nie mamy wpływu na budowę geologiczną. Pokrywę glebową możemy tylko częściowo modyfikować wskutek wieloletniej gospodarki leśnej. Ale dobór składu gatunkowego w zbiornikach alimentacyjnych pozwala nam istotnie oddziaływać na jakość wody w źródłach i ciekach powierzchniowych – mówi prof. dr hab. Stanisław Małek, kierownik Zakładu Ekologii Lasu i Rekultywacji w Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Promocja dziczyzny – sukces rodzi się w bólach | 15

Przy nadleśnictwach podległych RDLP w Olsztynie działa już dziewięć punktów bezpośredniej sprzedaży ubitej dziczyzny. Przybywa ich także w innych rejonach Polski. Najczęściej kupowany jest dzik, najrzadziej – sarna.

Wyniki niemieckich państwowych gospodarstw leśnych w 2016 roku | 17

Zwiększone pozyskanie kompensowało obniżkę cen surowca drzewnego. Największa uzyskana nadwyżka przychodów ze sprzedaży drewna nad kosztami jego pozyskania wyniosła ponad 46 euro/m3, najmniejsza – 32 euro/m3.

Wzrost lesistości bez zalesień? | 20

Mimo znaczącego spadku zainteresowania rolników zalesieniami powierzchnia lasów w Polsce systematycznie wzrasta. Na szczegółowy wgląd w przyczyny przeklasyfikowywania gruntów rolnych na leśne oraz pochodzenie lasu na tych gruntach pozwoliły badania przeprowadzone przez autorów niniejszego artykułu.

Każda kartka papieru to cząstka przetworzonego lasu | 23

Papier ma już bardzo długą historię. Dość powszechnie przyjmuje się, że jego wytwarzanie rozpoczęto w Chinach na początku naszej ery, chociaż badania archeologiczne wykazują, że był znany jeszcze wcześniej.

Jak chronić to, co żyje w usuwanych drzewach? | 24

Aby wydać decyzję w sprawie usunięcia drzewa, trzeba najpierw określić jego potencjał dla gatunków chronionych. By móc to zrobić, należy mieć przynajmniej szczątkową wiedzę o organizmach, które można z nim skojarzyć. A taką uzyskuje się poprzez lata praktyki i ciągłe szkolenie.

Czy istnieje alternatywa dla statusu Lasów Państwowych? | 25

PGL LP jest państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, co wg pracowników Katedry Ekonomiki Leśnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym (KEL UP) w Poznaniu jest słabo umocowane w systemie społeczno-gospodarczym Polski.

Temat ucichł, problemy pozostały | 26

Niemal po czterech miesiącach od nawałnicy stulecia, która w sierpniu spustoszyła polskie lasy, temat w mediach przycichł. Problemy jednak pozostały. Sesja wyjazdowa zorganizowana w Borach Tucholskich, w tym przejazd po terenach klęski, miały uzmysłowić decydentom skalę zniszczeń i ogrom wyzwań stojących przed Służbą Leśną.

Lasy i leśnictwo z perspektywy prawa polskiego | 28

Kilka miesięcy temu na łamach „Lasu Polskiego” opublikowałem tekst dotyczący lasów i leśnictwa w perspektywie prawa ponad krajowego (przepisów międzynarodowych i Unii Europejskiej). Głosy Czytelników skłoniły mnie ku niejako domknięciu tematu poprzez ukazanie miejsca lasów i leśnictwa przez pryzmat prawa krajowego (polskiego).

Drogi nie wytrzymują | 30

W Nadleśnictwie Szubin, gdzie nawałnica zniszczyła całkowicie 3 tys. ha lasu, łamiąc i wywracając drzewa o szacunkowej masie 500 tys. m3, utrzymanie przejezdności leśnych dróg wywozowych urosło do rangi wyzwania.

Kadry rezerwowe – cieszy, że pomysł odżył | 31

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł Bartosza Szpojdy „Kadry rezerwowe – nowy projekt w katowickiej RDLP” („Las Polski” nr 22/2017). Chciałbym nadmienić parę słów nt. moich własnych doświadczeń związanych z tym pomysłem.

Drewno jak klejnot | 31

Wszystko zaczęło się od przyjaciela, lasu i… patyków. Hanna Grzyś opowiada o tym, jak po raz pierwszy w sosnowej gałęzi dostrzegła niepowtarzalność i piękno.

Wiesz, co to PR? Nie, ale wiem, co to las | 32

Od pewnego czasu szum medialny owija swoją nicią polskie lasy i pracujących w pocie czoła leśników. Czwarta władza nie próżnuje. Jej zgrzyt jest w stanie zagłuszyć melodyjną opowieść, którą niosą drzewostany, jedne z najlepiej gospodarowanych w Europie.

Studenci leśnictwa podnoszą kompetencje dzięki środkom unijnym | 33

Od br. Katedra Leśnictwa i Ekologii Lasu na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie prowadzi projekt skierowany do studentów leśnictwa pt. „Podniesienie kompetencji studentów leśnictwa UWM w Olsztynie”.

Żałobna karta | 33

Stanisław Mazur (1937–2017)

Światowe problemy leśnictwa na AgroSym | 34

Naukowcy z 85 krajów świata podczas VIII Międzynarodowego Naukowego Sympozjum Rolniczego dyskutowali w bośniackiej Jahorinie (5–8 października) o zrównoważonym rozwoju w sektorach leśnictwa, rolnictwa i rybołówstwa.

Moc eteru – o współpracy z radiem | 35

Portale internetowe, społecznościowe, informacyjne, liczne i coraz częściej profilowane kanały telewizyjne. Czy w tym wszystkim jest jeszcze miejsce na radio? Kto dziś go słucha?

Z zagranicy | 36

Brandenburgia, Niemcy - Uchodźcy kandydatami na pilarzy; Finlandia - Narzędzia internetowe w planowaniu leśnym; Łotwa -Edukacja ekologiczna w Łotewskich LP; Niemcy - Szacowanie zasobów węgla w drewnie martwym Państwowy Federalny Instytut Badawczy; Meklemburgia-Pomorze Przednie, Niemcy - Lasy kuracyjne i lecznicze umocowane prawnie.

Rynek drzewny | 37

Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Drzewnego - Przeciwwaga dla monopolu PGL LP?; Sprzedaż drewna - Wyniki etapu zasadnicze; RDLP w Białymstoku - Certyfikat PEFC na cenzurowanym.

Tradycyjny zabór mienia | 38

Jednym z najstarszych zwyczajów w polskim modelu leśnictwa jest akcja, urządzana rokrocznie przed Bożym Narodzeniem, o wielce zdradliwym tytule „Choinka”.