Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 21/2017

Na wagę złota | 2

Nadleśnictwo Rytel jest jednym z najsilniej dotkniętych skutkami sierpniowej burzy.

Informacje | 4

Nadleśnictwo Łopuchówko – Jubileusz 70-lecia; Lasy tropikalne – Wielki emiter CO2; Moratorium na łosia – Minister się wycofał?; Pomniki przyrody – Będą kryteria; Puszcza Białowieska – Kolejne wysłuchanie w TSUE; Targi „Las i My” – Ryk pilarek i targowe nagrody.

Strażnik na rowerze | 7

Czy rower na użytek strzeżenia lasu wykazuje duże walory? Zapytaliśmy Krystiana Baranowskiego, strażnika leśnego w Nadleśnictwie Korpele:

Oszczędniej i bardziej ekologicznie | 8

W ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych zaplanowano w latach 2017–18 termomodernizację 125 obiektów oraz instalację 137 odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2 MW, co ma przynieść oszczędności energii ok. 35 tys. GJ rocznie. Efekty energetyczne muszą współgrać (to wymóg projektu) z korzyściami ekologicznymi i ekonomicznymi.

Lasy. Nasze wspólne dobro | 11

Obchodzony po raz czwarty Europejski Tydzień Leśny, towarzyszący wspólnej Sesji Komitetu ds. Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ i Europejskiej Komisji ds. Leśnictwa FAO „Las 2017”, zawitał do Polski.

Kornik ostrozębny – rozwój, znaczenie i ograniczanie populacji w lasach Polski | 14

W Polsce występuje 114 gatunków korników. Niektóre z nich zaliczane są do najgroźniejszych wtórnych szkodników drzew. W ostatnich latach do tej grupy dołączył kornik ostrozębny – Ips acuminatus (Gyll.).

Innowacje w drogownictwie | 17

Niektóre nowe rozwiązania podnoszące standard dróg leśnych zostały wdrożone. Inne są testowane lub znajdują się w fazie badań. Do wykonania wciąż pozostają prace nad katalogiem dobrych praktyk w leśnym drogownictwie, w tym gotowych rozwiązań projektowych z uwzględnieniem różnych wariantów nośności podłoża.

Prognozowanie zagrożenia drzewostanów dębowych | 20

Choć Instrukcja Ochrony Lasu wskazuje na konieczność wykonania kontroli występowania szkodników liściożernych w drzewostanach liściastych, to jednak nie zawiera wskazań, w jaki sposób należy taką kontrolę przeprowadzić. IBL podjął próbę wypracowania metody.

W Szepietowie o lasach prywatnych | 22

Na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyła się (7 i 8 października) piąta edycja Targów Leśnych „Las i My”. Dużo uwagi poświęcono na nich prywatnym właścicielom lasów.

Amazonia utraciła swoje dziewictwo wiele lat temu | 25

Wykorzystanie dronów w leśnictwie zaczęło nabierać sporego tempa. Tym razem pomogły one naukowcom nie tylko odkryć nowe.

Organizacja nade wszystko | 25

Co jest najważniejsze w nadleśnictwie, w którym pada ok. 40% drzewostanów różnych klas wieku i składów gatunkowych, łącznie z potężnymi dębami i bukami?

Z wydawnictw | 26

„Las” Adam hr. Stadnicki; Bóbr – pracowity mąciwoda Wojciech Misiukiewicz; Archeologia sarbskich lasów A. Michałowski (red.) i in.

Następstwa nielegalnego pozyskania drewna we własnym lesie | 27

Pozyskanie drewna niezgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu będzie stanowiło naruszenie istoty prowadzenia gospodarki leśnej, związanej z trwałością i zrównoważonym korzystaniem z dóbr leśnych. Zostaną one naruszone również w przypadku pozyskiwania drzew w lesie bez wymaganych do tego pozwoleń.

Jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż cała rozległa, rosnąca puszcza | 29

Przypomniałem sobie to stare hinduskie przysłowie, gdy zestawiam dokonania pokoleń leśników, choćby z okresu ostatnich 70 lat, od zakończenia II wojny światowej, w stosunku do niektórych opinii o naszym zawodzie, wypowiadanych obecnie i widzianych poprzez konflikt co do sposobów ochrony Puszczy Białowieskiej.

(Nie)chciany pomnik rozbiorą leśnicy | 30

Nadleśnictwo Baligród musi rozebrać pomnik generała Karola Świerczewskiego w bieszczadzkich Jabłonkach. Taki obowiązek nakłada Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Koszt demontażu: 65 tys. zł.

Części oryginalne czy zamienniki? | 32

Oto jest pytanie. Nasze auta użytkowane w warunkach leśnych są znacznie bardziej narażone na zużycie w zasadzie wszystkich elementów. Mowa tu właściwie o każdej części… Po stwierdzeniu zużycia bądź awarii stajemy przed dylematem, co kupić. Oryginał, zamiennik czy też może element regenerowany?

Kancelarie z drewna | 34

Gdy żona leśniczego nie widzi się w roli gospodyni domowej doglądającej inwentarza przy leśniczówce i nie zgadza się na przeprowadzkę, a w nadleśnictwie brakuje wolnych kwater, rozwiązaniem wydają się być coraz popularniejsze kancelarie leśniczych. W tym zakresie na pewno czeka nas rozwój budownictwa z wykorzystaniem drewna i materiałów drewnopochodnych.

Narodziny filozofii drewna | 35

Na naszych oczach rodzi się swoista filozofia drewna. Flagowy produkt Lasów Państwowych to doskonały łącznik i narzędzie komunikacji ze społeczeństwem – wykorzystujmy ten potencjał.

Z zagranicy | 36

Bawaria, Niemcy - Bartnictwo w lasach państwowych; Badenia-Wirtembergia, Niemcy - Bezpośrednie subsydiowanie lasów niepaństwowych; Dania - Pierwsze szczenięta wilka od 200 lat; Hesja, Niemcy - Lasy Hesji przyjazne rodzinie.

Rynek drzewny | 37

Paged - Po 86 latach pożegnanie z Lasami; Pozyskanie ‘2018 - 40,5 mln m3 i obawy; Huragany - To nie koniec szkód.

Po nas choćby i postęp! | 38

– To jest po prostu koniec świata, panie nadleśniczy! – powiedział podleśniczy Bolesław Kolano do Rajmunda Jelonka. – Ja rozumiem, że to wszystko rozwój i cywilizacja zachodnia, ale sam czart stworzył taką maszynę i to na naszą zgubę!

Proporzec dla najlepszych | 38

Po II wojnie światowej w Lasach Państwowych zagościło współzawodnictwo pracy, wywodzące się niewątpliwie z tradycji radzieckich.