Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 15-16/2017

Tragedia w Suszku | 2

11/12 sierpnia 2017 roku

Informacje | 4

Huragan nad Lasami – Siła wyższa; Bory Tucholskie – Relacja świadka huraganu; Raport NIK – Zapobieganie katastrofom w lasach; Technikum Leśne w Mojej Woli – Pamięć trwa; Zawody Super Drwal – Pół żartem, pół serio;

Feralny plan natury | 7

11 sierpnia lasy Nadleśnictwa Gniezno zostały dotknięte klęską na niebywałą dotąd skalę. Mówi nadleśniczy Michał Michalak:

Leśnicy mogą skorzystać na otwartym dialogu | 8

Istnieją dwa kluczowe poziomy, na których powinno się dostrzegać inne wizje lasu: uczelnie i kierownictwo LP. Gdy coś tam drgnie, nie widzę przeszkód dla bardziej otwartego i dialogicznego leśnictwa na poziomie codziennej pracy leśnika – mówi antropolog Agata Konczal.

Pełne harcerzy Bory | 11

Po okresie spadku popularności młodzież znów garnie się do harcerstwa. Co roku w pomorskich lasach na letnich obozach przebywa ok. 20 tys. osób. Wydaje się, że szczególnie upodobali sobie Bory Tucholskie, gdzie goszczą już od kilkudziesięciu lat.

Musimy lepiej wykorzystać bogactwo naszych lasów | 14

Rozmowa z Kazimierzem Szablą, kierownikiem programu „Zdrowa żywność z polskich lasów”, promującego dziczyznę, jagody, grzyby, a w niedalekiej przyszłości także miód.

Właściwy kierunek, ale sporo błędów | 16

Posłowie z Klubu Poselskiego Kukiz`15 opowiadają się za nowelizacją ustawy o lasach w części dotyczącej pierwokupu gruntów leśnych przez LP. Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Sądownictwa oceniają, że to krok we właściwym kierunku, choć proponowany projekt zmian nie jest wolny od mankamentów prawnych.

Wyniki Lasów Republiki Czeskiej w 2016 roku | 21

Przyjrzyjmy się, jak kształtują się wyniki finansowe Lasów Republiki Czeskiej za ubiegły rok, czym jeżdżą, ile zarabiają i jakie mundury noszą nasi południowi sąsiedzi.

Artefakty w szwedzkich lasach | 24

Lasy od zarania dziejów człowieka stanowiły kryjówkę, źródło pokarmu, miejsce kultu. Dzięki lasom wiele śladów naszych przodków miało szansę się zachować i dziś zdradzić nam sekrety ich życia. O tym, że warto tych śladów szukać, wiedzą dobrze w szwedzkich lasach. I to od czterech stuleci.

Smok rzuca wyzwania smogowi | 27

Czym jest smog? To swoisty stan atmosfery – pisze dr hab. inż. Bogusława Łapczyńska-Kordon („Las Polski” nr 7/2017). Smok to element bajki, podania, legendy i stanu umysłu, gdy wciąż patrzy się nań oczyma kilkulatka. Kilka refleksji do wywiadu.

Koniec łowiectwa? | 28

Cywilizowany człowiek nie akceptuje śmierci zwierząt zadanej ludzką ręką i dlatego, gdy tylko pojawi się inny sposób regulowania populacji dzikich stworzeń, łowiectwo przejdzie do lamusa – pisze w najnowszej książce dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo i myśliwy. Czy to nieuchronne?

Ochrona przyrody w lesie | 30

Uważny Czytelnik dostrzegł niedawną nowelizację ustawy o lasach i zapytał o nowy art. 14b (przepis uchwalono w grudniu 2016 r., a wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.). W szczególności chodziło mu o relację gospodarki leśnej z ochroną przyrody i zmiany, które w tym zakresie wynikają z nowego prawa. Zadane pytanie dało asumpt do rozważań na temat prawnych uwarunkowań ochrony przyrody w lasach.

Szkolenie i pokaz terenowy stosowania metody sztucznych luk | 32

Zakład Ochrony Lasu IBL od wielu lat zajmuje się tematyką drzewostanów sosnowych rosnących na gruntach porolnych i zagrożonych przez hubę korzeni. W końcowym etapie projekt przewidywał szkolenie wraz z pokazem zastosowania metody sztucznych luk. Oba odbyły się na terenie Nadleśnictwa Bielsk (RDLP w Białymstoku).

Nieznany świat polskiej fauny i flory | 34

W mediach roi się od egzotyki, której zwykły śmiertelnik nie ma szansy zobaczyć. Urzeka nas piękno dżungli amazońskiej, pasjonuje anakonda czy antylopa gnu, przejmujemy się komercjalizacją Himalajów. A czy krajowe fauna i flora są nieatrakcyjne, szare i monotonne? Polska przyroda – zwłaszcza na terenach leśnych – jest pełna nietuzinkowej egzotyki.

Słoje drzew wskazują – świat się ochładza od 2000 lat | 36

W 2012 r. międzynarodowa grupa badawcza opublikowała studium, w którym zrekonstruowała klimat w północnej Europie dla ubiegłych 2000 lat.

Las zakrył i przechował ślady i miejsca strasznej zbrodni | 37

W Puszczy Bolimowskiej nad Bzurą i Rawką, na terenie Nadleśnictwa Radziwiłłów (RDLP w Łodzi), podczas I wojny światowej, w latach 1914–15, rozgrywały się bardzo zacięte i krwawe walki między wojskami rosyjskimi i niemieckimi, jeden z większych dramatów tamtej wojny.

Pociskiem w Pociska, czyli historia sprzed pół wieku | 38

Pomimo obowiązującej w łowiectwie żelaznej zasady, że do nierozpoznanego celu się nie strzela, niektórzy w myśliwskim rozgorączkowaniu za szybko pociągają za spust. Sprawa nabiera szczególnej wagi, gdy ofiarą staje się gatunek chroniony. Dokładnie 50 lat temu znaleziono w Puszczy Białowieskiej padłego żubra z pociskiem w sercu…

Lada Niva – wieloletni klasyk | 40

Czy jest ktoś, kto nie kojarzy tej marki? Ladę Nivę należy uznać za auto pionierskie w swojej epoce. Mimo wielu wad to cały czas samochód godny uwagi. Docenić też należy pozytywne aspekty starszej technologii – każdy mechanik poradzi sobie z naprawą Nivy.

Warsztaty dla nauczycieli – refleksje | 42

W poprzednim numerze mogliście przeczytać tekst Karoliny Prange o tym, jak przygotowałyśmy (we trzy, razem z Karoliną Kapałką-Boratyńską) warsztaty dla nauczycieli w Nadleśnictwie Łopuchówko. Tym razem chciałabym opisać, co mnie zdziwiło, i wysnuć parę związanych z tym refleksji.

Rynek drzewny | 43

Portal Leśno-Drzewny - Nowe warunki techniczne surowca; Stelmet SA - Statkiem taniej; Sezon pożarowy - Poszkodowane dwa zakłady; Nordic Paper Holding AB - Chińczycy przejmują szwedzki papier; Forte SA - 10 mln zł dla lotniska w Suwałkach; Drewno na cenzurowanym - Ekolodzy obserwują aukcje.

Z zagranicy | 44

Czechy - Brak robotników leśnych; Austria - Leśne 2017 piwem czeremchowym; Turyngia, Niemcy - Wsiedlanie szwedzkich głuszców; Finlandia - Rynek kompensacji strat ekologicznych; Szwecja - Cyfryzacja produkcji sadzonek.

Konflikt pierwotny | 46

Gdyby świętej pamięci król Władysław Jagiełło, niezapomniany pogromca Krzyżaków, mógł przewidzieć, jakie hece będą się wyprawiały w związku z Puszczą Białowieską i jak głęboko podzieli ona społeczeństwo, kazałby ją niechybnie wyciąć, a to, co pozostało, spalić, żeby nawet śladu po niej nie było.

W ordynacji na Polesiu | 46

W polowaniu w dobrach poleskich księcia Karola Radziwiłła (stoi z fajką) uczestniczy prezydent RP Ignacy Mościcki (obok).

Z wydawnictw | 37

„Z puszcz i lasów” J. J. Karpiński