Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 11/2017

Informacje | 4

XXX konkurs „Mój Las” – Las oczyma młodzieży; RDLP w Lublinie – VI pielgrzymka leśników i myśliwych Podlasia; Ekologiczne Forum Młodzieży – Pierwsze spotkanie; Nadleśnictwo Durowo – Podpalacz ujęty dzięki fotopułapce; Senat – W obronie polskiego modelu łowiectwa; Nadleśnictwo Browsk – „Inka” wróciła do domu;

Rybołów powrócił | 7

Dlaczego zasiedlenie sztucznej platformy lęgowej przez rybołowa na terenie Nadleśnictwa Międzychód uważa się za sukces? Zapytaliśmy nadleśniczego Piotra Bielanowskiego:

Stawiam na zarządzanie partnerskie | 8

O polityce kadrowej i budowaniu rezerw, edukacji, public relations, „tatuażu” Solidarności, klęskach w lasach oraz maszynach leśnych z logiem LP rozmawiamy z dyrektorem RDLP w Katowicach Wiesławem Kucharskim.

Usługi leśne 2015–17 | 11

Elektroniczna ankieta dla nadleśnictw „Usługi leśne” funkcjonuje od trzech lat. Jak wypadły wyniki przetargów w 2017 roku? Jakie zmiany i tendencje na przyszłość możemy dzięki niej dostrzec?

Święto Lasu 2017 | 14

Dziękuję polskim leśnikom za profesjonalną i rzetelną pracę – napisał w okolicznościowym liście do leśników z okazji Święta Lasu prezydent Andrzej Duda.

Olej nie taki straszny? Pora obalić mity | 16

W „Lesie Polskim” (nr 9/2017) ukazał się artykuł „Olej – nie taki straszny” autorstwa Macieja Ligockiego. Porusza on zagadnienie olejów do smarowania układów tnących pilarek łańcuchowych. Chciałbym odnieść się do przedstawionych w nim kwestii.

Obfity plon z profesorskiego siewu | 18

Lasy półnaturalne, leśnictwo wielofunkcyjne, dobre rozpoznanie siedliskowe, będące podstawą planowania hodowlanego powiązanego z zasadą rozproszonego ryzyka, to tylko niektóre standardy gospodarki leśnej lansowane przez prof. Eugeniusza Bernadzkiego. Współtworzą one podstawę funkcjonowania polskiego leśnictwa, a są szczególnie żywe w jodłowych lasach świętokrzyskich, które uczony wyjątkowo sobie upodobał.

Żubry i paralaksa | 21

Belgijskie stowarzyszenie ekologiczne „Foret & Naturalite” opublikowało w Internecie reportaż o Puszczy Białowieskiej, z którego wynika, że w tym „lesie pierwotnym” na dużą skalę wycinane są drzewa ze względów ekonomicznych. Organizacja, której ideą jest obrona „najdzikszych terenów”, oparła się na relacjach polskich aktywistów ekologicznych prowadzących obecnie akcję „ratowania Puszczy”. Ideowe zaangażowanie sprawiło, że zarówno autorzy reportażu, jak i ich informatorzy ulegli zjawisku paralaksy, czyli widzeniu niedającemu rzeczywistego obrazu.

Zwierzyna wolna w klatce? | 24

Skoro za humanitarną uchodzi zagłada zwierząt w fabrykach chowu przemysłowego, a za bestialstwo śmierć zadana nożem w chlewiku czy w wyniku strzału w lesie, to czym jest „zacięcie łowieckie”, by strzelać do „wolnej” zwierzyny w klatkach?

Lasy i leśnictwo z perspektywy prawa międzynarodowego i Unii Europejskiej | 26

Współczesne krajowe systemy prawne pozostają pod znaczącym wpływem prawa „zewnętrznego”, przez które można rozumieć prawo międzynarodowe, prawo organizacji ponadnarodowych oraz porządki prawne innych państw. W jakim zakresie prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej determinują kształt polskiej regulacji prawnej odnoszącej się do lasów i leśnictwa?

Pierwszy prezes warszawskiego oddziału PTL | 28

Zygmunt Stefan Marian Pius hr. Broël-Plater to postać wielkich zasług dla polskiego leśnictwa. Jego uporowi zawdzięczamy utworzenie Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Suzuki SX4, Fiat Sedici – bliźniaki nie tylko na asfalt? | 30

Auta miejskie udające samochody uterenowione czy nawet terenowe zyskują od lat na popularności. Nic dziwnego, że pojawiły się w ofercie Fiata i Suzuki. Choć pierwszym maluchem 4x4 Fiata była Panda, to właśnie Suzuki SX4 i bliźniaczy Fiat Sedici zapoczątkowały nową generację samochodów uterenowionych.

O przebaczeniu w Auschwitz-Birkenau | 32

Od 2 do 4 czerwca w Oświęcimiu Harmężach odbyły się Dni Skupienia Leśników, których tematem było przebaczanie. Chciałbym podzielić się z Czytelnikami „Lasu Polskiego” moimi przemyśleniami.

Las cichy i tętniący życiem | 33

Obszary leśne dość powszechnie traktowane są przez społeczeństwo jako miejsce zaciszne, pozbawione hałasu, zgiełku, pośpiechu, nadmiernej krzątaniny, dlatego na ich łonie poszukujemy wypoczynku, odprężenia, harmonii, „naładowania akumulatorów”, natchnienia twórczego, inspiracji duchowej i religijnej, naturalności.

Z wydawnictw | 33

Filmy Włodzimierza Puchalskiego

Czy warto organizować przyrodnicze eventy? | 34

Nadleśnictwa często organizują zajęcia edukacyjne oraz różnego rodzaju pikniki, festyny i rajdy. Jakie korzyści niosą ze sobą takie inicjatywy?

Kornik nie popiera pożarów w lasach! | 35

Jednym z największych wyzwań współczesnej ekologii jest przewidywanie konsekwencji zmian klimatycznych na istniejące ekosystemy. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie jest powiązanie między gradacjami korników a występowaniem pożarów w lasach?

Z zagranicy | 36

Austria - Ptasie wyspy leśne; Finlandia - Społeczne funkcje lasów państwowych; Irlandia - Kredyt na zalesienia i drogi leśne.

Rynek drzewny | 37

Pula inwestycyjna - Zdrada tajemnic handlowych?; Energia z drewna - Przestaje się opłacać?; Stelmet - Produkcja pelletu w Grudziądzu.

Bezbolesne strzały w stopę | 38

Nadleśniczy Jelonek siedział za swoim biurkiem i oczekiwał przyjazdu podleśniczego Bolesława Kolano, z którym umówił się na spotkanie.

Żywiczarze | 38

To określenie przeszło już do słownika historycznych terminów leśnych.