Wyszukiwarka
Rocznik 2017
Święto Lasu w Jabłonnej | 2
Wspólne sadzenie lasu z ministrem środowiska Janem Szyszko nie udało się w Białowieży (21 kwietnia obowiązki zatrzymały go w stolicy), doszło jednak do skutku w Nadleśnictwie Jabłonna
Informacje | 4
Bractwo Bartne – Warsztaty na Białorusi; Wydział Leśny UP w Poznaniu – Testują paulownię;
RDLP w Szczecinku – Jak prowadzić letni odstrzał jeleni?; ZLP w RP – Stypendia dla najlepszych; Konferencja w Toruniu – Leśnictwo filarem polskiej suwerenności; Jubileuszowa Konferencja
Studentów Leśnictwa – O edukacji i promocji.
Ranga sekretarza | 7
Czy sekretarz powinien być zaliczony do kierownictwa nadleśnictwa z uposażeniem co najmniej głównego księgowego? Delegat na XXII WZD KSPL NSZZ „Solidarność” Zygmunt Nowikowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Nowogród:
Żeby zawsze byli chętni do grania | 8
Siła orkiestry dętej to nie tylko nauka muzyki, ale i wspólnota, którą tworzymy – mówi Mirosław Pałczyński, kapelmistrz Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych przy Zespole Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi, która obchodzi w tym roku 50-lecie.
Ekspresówka w tempie ekspresowym | 11
Przez tereny Nadleśnictwa Żołędowo (RDLP w Toruniu) przebiegać będzie trasa S5. O tym, jak gigantyczne to przedsięwzięcie, niech świadczy 40 tys. m³ drewna pozyskane w miesiąc. Każdy wie, że nowe drogi są niezbędne, mimo to, gdy las wycinany jest pod ich budowę, w sercu pozostaje żal. Coś ginie bezpowrotnie. I to w tempie ekspresowym.
Olej – nie taki straszny | 14
Nawet jeśli oleje służące do smarowania łańcuchów pilarek spalinowych powodują szkody w środowisku, to czy za rozwiązanie tego problemu winny odpowiadać Lasy Państwowe? Czy olej pryskający z łańcucha pilarki w lesie prywatnym lub parku narodowym jest mniej szkodliwy?
Krzew, który lubi wydmy | 17
Ta roślina to w Polsce rzadkość. Występuje tylko w kilku miejscach i zawdzięcza życie m.in. leśnikom z Kolbuszowej. Wawrzynek główkowy zdobi dziś piaszczyste wydmy na północy Podkarpacia i zdaje się być w coraz lepszej kondycji.
Użytkowanie bez rewolucji | 18
Dwa lata temu w DGLP powstał Wydział Użytkowania Lasu. W ramach jego działań mają się już ku końcowi prace nad uproszczeniem sortymentacji i opracowaniem standardu pozyskiwanego surowca. – Projekt nie jest rewolucyjny. To raczej ewolucja dotychczas obowiązującego systemu – mówi Robert Wielgosz, naczelnik wydziału.
Modelowanie sektora leśno-drzewnego bez ryzyka? | 21
Modelowanie całego sektora leśnego-drzewnego, czyli relacji między leśnictwem (podaż surowca) i przemysłem drzewnym (popyt), to temat kompletnie nowy dla Polski.
Biomasa korzeni drzew jako magazyn CO2 | 22
Przez wiele dziesięcioleci temat karpiny rozpatrywany był w kontekście użytkowania z przeznaczeniem jej do przerobu chemicznego bądź na opał. Dziś podziemny magazyn biomasy może pomóc w walce ze zmianami klimatu.
Inwentaryzacja dzików przy pomocy wyników polowań zbiorowych | 24
Blisko 35% dzików jest pozyskiwane w naszym kraju przy pomocy polowań zbiorowych, podczas których w ciągu jednego sezonu łowieckiego wykonuje się pędzenia ok. 125 tys. miotów. Wykorzystanie tych danych do ogólnopolskiej inwentaryzacji zależy od efektywnej współpracy naukowców z myśliwymi.
Hodowla lasu na terenie LKP-u | 26
Jak realizuje się hodowlę lasu na terenie Nadleśnictwa Wejherowo? Testowane rozwiązania, odmienne od modelowych podstaw, udowadniają, że leśne kompleksy promocyjne z powodzeniem zajmują się nie tylko edukacją.
Konsekwencje prawne nielegalnego usuwania drzew poza lasem i kradzieży drewna | 28
Jakie przepisy należy stosować do określania wartości naruszonego dobra, a tym samym ustalenia, czy mamy do czynienia jeszcze z wykroczeniem, czy już z przestępstwem?
Kościół z białą wieżą | 30
Turystów przybywających do Białowieży zadziwia kościół z lat międzywojennych, wyglądający jak zamek z obronną wieżą. Przed jubileuszem 100-lecia białowieskiej parafii poszukiwania w archiwach odkryły niezwykłą symbolikę kościoła i zaangażowanie leśników II Rzeczypospolitej w jego budowę.
Subaru Outback – alternatywa dla Forestera? | 32
Model ten jest ogniwem łączącym Legacy i Forestera: z jednej strony to niby tylko podwyższone kombi, z drugiej – parametry terenowe lepsze niż w niejednej obecnej terenówce. Sławetne silniki bokser, stały napęd 4x4, duży bagażnik. Czy Outback jest alternatywą dla Forestera i może służyć leśnikowi w jego pracy?
Ścieżki i tablice – w pogoni za ideałem | 34
Czy istnieją te idealne? Jak powinny wyglądać? O czym mówić? Takie pytania zadają sobie wszyscy edukatorzy leśni.
Dukt | 35
Dukt, przecinka, przecieka, przecierz, tryba, ducht, linia gospodarcza, linia oddziałowa, linia ostępowa – to dawne i współczesne nazwy linii przeciętej w drzewostanach, będących elementami podziału powierzchniowego kompleksu leśnego.
Z zagranicy | 36
Litwa - Fotooptyczny pomiar drewna w lesie; Słowacja - Nowe zasady dostaw drewna; Finlandia - Wyniki finansowe Metsähallitusa w 2016 roku;
Rynek drzewny | 37
Ceny drewna? - Najdroższy dąb; Budownictwo - Wzrost liczby domów ze szkieletem drewnianym; Stora Enso - Nie dojdzie do inwestycji w Ostrołęce; Import drewna z Kanady - USA wprowadzi cło wyrównawcze.
Nawet w lesie karma wraca | 38
Inspektor spoglądał na nadleśniczego srogo. Wychodził z założenia, że należy go na początek uświadomić, że ma do czynienia z człowiekiem w najwyższym stopniu poważnym oraz takim, przed którym nic się nie ukryje.
Pozyskiwanie karpiny | 38
Odbywało się niegdyś w Polsce na skalę przemysłową. Uzyskiwano z niej kalafonię i terpentynę oraz olej flotacyjny.