Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 8/2017

Cena za ekspresówkę | 2

W związku z budową obwodnicy Bydgoszczy (droga ekspresowa S5) Nadleśnictwo Żołędowo stanęło przed potężnym wyzwaniem.

Od redakcji | 3

Przy okazji osławionych zmian w ustawie o ochronie przyrody, znoszących w większości przypadków konieczność uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew, powstało całkiem niezłe zamieszanie.

Informacje | 4

Technikum Leśne w Starościnie – Mistrzowscy uczniowie, Nadleśnictwo Żednia (RDLP w Białymstoku) – By wróciło życie, PTL – 90 lat oddziału w Warszawie, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych – Nowy przewodniczący w działaniu, SPL – Kalkulator stawki minimalnej, Ustawa o ochronie przyrody – Milcząca zgoda na wycinkę, Ślubowanie leśników – Powrót do tradycji,

Wieluń z dofinansowaniem | 7

Starostwo powiatowe w Wieluniu jest jednym z pierwszych beneficjentów dofinansowania uproszonych planów urządzenia lasu z funduszu leśnego zgodnie z zarządzeniem nr 49/2016 DGLP. Mówi Zenon Kowalczyk, naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Drożdże czy kij w mrowisko? | 8

„Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena może być dla specjalistów książką trudną do zaakceptowania, ale równocześnie może ich inspirować. Jest też na swój sposób znakomita, gdyż upowszechnia bardzo trudną wiedzę o różnorodności i złożoności przyrody – mówi dr Paweł Kojs, odmarcabr. dyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

Świerk w Puszczy Białowieskiej – historia zapisana w genach | 11

Posiadając coraz doskonalsze metody biologii molekularnej, można poznać historię, pochodzenie, procesy adaptacyjne drzew leśnych, określić trasy ich przemieszczania się po okresie zlodowacenia i dzięki tej wiedzy chronić rzadkie ekotypy. Dzięki nowoczesnym metodom badawczym saga rodzimego świerka z Puszczy Białowieskiej jest pisana na nowo.

Historia zwalczania pędraków chrabąszczowatych | 14

Nie jest to problem nowy, bo odkąd zaczęto w leśnictwie i rolnictwie poznawać i opisywać szkodniki, patogeny oraz szkody przez nie wyrządzane, pędraki chrabąszczowatych znajdują tam poczesne i stałe miejsce. Cały czas podejmowano próby ich zwalczania i zapobiegania szkodom.

W stronę klasyfikacji fitosocjologicznej | 17

Nie typologia leśna, a klasyfikacja fitosocjologiczna jest podstawą w hodowli lasu na terenie Nadleśnictwa Wejherowo. Zmiana typowej optyki okazała się owocna w skutki i niezbędna w warunkach pracy w leśnym kompleksie promocyjnym.

Co nam mówią pożarzyska? | 20

W Nadleśnictwie Myszyniec odbyła się konferencja (24 marca) poświęcona zagospodarowaniu pożarzysk leśnych, zorganizowana przez Ciechanowsko-Ostrołęcki Oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego. Spotkanie stało się okazją do przedstawienia założeń postępowania gospodarczego na pożarzysku oraz metodyki i wstępnych wyników prowadzonych tu prac badawczych.

Woda na wagę złota | 22

To najważniejsza substancja chemiczna na Ziemi. I choć najbardziej pospolita, to zarazem najbardziej wrażliwa. Jej braki są natychmiast odczuwane przez ekosystemy, zwłaszcza torfowiska. Dlatego coraz więcej uwagi poświęca się problemom związanym m.in. z retencjonowaniem wody.

Smog i lasy węglowe | 24

Lasy węglowe – to nowy koncept, który odkrywa szerokim masom nowe możliwości fizjologii roślin i fotosyntezy. To cenne zacięcie edukacyjne tym bardziej, że wcześniej dokładano starań, by w szkołach marginalizować jej znaczenie. Co jest rzeczą oczywistą, gdyż stoją przed nimi znacznie poważniejsze wyzwania.

„Spaliniarze” w lesie – problem, który powraca | 28

Rodzinna wycieczka do lasu? Czemu nie! Planujący taki wypad turyści z terenu Nadleśnictwa Ujsoły ze zdziwieniem przeczytali komunikat ostrzegający ich przed niespodziewanymi spotkaniami z użytkownikami skuterów. Co wtedy, gdy na naszej drodze pojawia się taki skuter śnieżny, quad lub motocykl? Wtedy zaczynają się „schody”. Dla wszystkich.

Fundusz leśny sfinansuje gospodarkę leśną w lasach niepaństwowych? | 30

Zmieniły się przepisy w zakresie wydatkowania środków funduszu leśnego. Jednym z głównych ich celów jest stworzenie możliwości przeznaczania środków z funduszu leśnego na sporządzanie uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa. Czy wprowadzone zmiany faktycznie usprawnią realizację gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych?

Żubry przed sądem | 32

Żubry, duma carskiego imperium, stanowiły także nie lada utrapienie dla utrzymującej się z rolnictwa puszczańskiej ludności. 120 lat temu miał miejsce pierwszy proces o odszkodowanie za straty spowodowane przez króla Puszczy. Jak się zakończył?

Czym jest las? | 34

Las jest najlepszym placem zabaw dla wszystkich. Przestrzenią egalitarną, gdzie każdy może rozbawić swoje „wewnętrzne dziecko”. Las może nauczyć nas nie tylko zasad funkcjonowania ekosystemów, ale też wiele o nas samych.

Kiedy drzewom chce się pić… | 35

Kiedy jesteśmy odwodnieni, głównym symptomem, potrzebnym do spełnienia podstawowych funkcji życiowych, jest pragnienie.

Święta Hildegarda z Bingen – prekursorka grzybolecznictwa | 35

Św. Hildegarda (1098–79) to wyjątkowo wybitna kobieta okresu średniowiecznej Europy: benedyktynka z Nadrenii, wizjonerka, mistyczka, badaczka przyrody, lekarka, zielarka, kompozytorka muzyki kościelnej, autorka książek medycznych.

Z zagranicy | 36

Czechy - Sprzedają zbędne budynki, kupują lasy; Finlandia - Wytwarzanie ogłowionego posuszu stojącego; Szwecja - Rekompensaty dla właścicieli lasów w 2016 roku; Słowacja - Za dużo żubrów.

Rynek drzewny | 37

Ceny drewna - Rekordowe wyniki I kwartału; Paged - Kolejny wzrost produkcji; Rynek meblarski - W 2016 r. wzrost wartości produkcji o 8%.

Najważniejsza jest w lesie perspektywa | 38

Kiedy człowiek przemierza, na pokładzie tańszych czy droższych linii lotniczych, przestwór niebieski nad naszą wspaniałą Ojczyzną, ma okazję ujrzeć na własne oczy, jak ciemnozielone połacie naszych lasów podziurawione są niczym przysłowiowy ser szwajcarski.

BK3 – pierwsza w polskich lasach | 38

Gdy dziś o pozyskaniu drewna z użyciem pilarki spalinowej mówimy „ręczne”, zapominamy, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu „ręcznie” znaczyło przy pomocy piły moja-twoja i siekiery.