Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2008

Informacje | 4

Ptasia grypa zahaczyła o lasy; Reaktywacja na Podkarpaciu; Okrągły stół w sprawie Rospudy; Kodeks drogowy nie dla zwierząt?; Bez podatku za budynek nadleśnictwa

Organy władzy w lasach państwowych w Europie | 8

Państwowe gospodarstwa leśne w Europie mają różne formy organizacyjno-prawne. Mimo to można zaryzykować twierdzenie, że istnieje coś takiego, jak współczesny europejski standard organizacji władzy w lasach państwowych – przynajmniej w grupie tych państwowych gospodarstw leśnych, które aspirują do miana europejskiej awangardy leśnej.

Bajki o dobrych wilkach | 9

Płyta jest częścią projektu WWF pt. Duże drapieżniki w Polsce, poświęconego ochronie tych zwierząt oraz zmianie społecznego podejścia do nich. Z badań zamówionych przez WWF wynika, że 40% naszych rodaków wciąż wierzy, że wilki stanowią dla nich zagrożenie.

Czy rzeczywiście racjonalizacja? | 10

Czy zastąpienie 17 dyrekcji regionalnych 11 regionami administracyjnymi to racjonalizacja? Z artykułem Jerzego Szyndlera opublikowanym w numerze 15–16/2007 polemizuje profesor Andrzej Klocek.

Z zagranicy | 13

Rozwój plantacji w Brazylii

Wilki w Puszczy Bydgoskiej | 14

W lasach między Bydgoszczą a Toruniem, od kilku lat obserwuje się wilki. Na terenie o dużym zagęszczeniu jeleni, który stwarza dogodne warunki dla występowania tych drapieżników, nie widać (przynajmniej na razie) konfliktów w relacjach wilk–człowiek.

Zdrowotność dębów w latach 2004-2006 | 16

Monitoring zdrowotności drzewostanów dębowych na stałych powierzchniach obserwacyjnych utworzonych przez zespoły ochrony lasu prowadzony jest od 1985 roku. W ciągu ostatnich lat (2004–2006) zwiększył się na nich udział drzew zdrowych, jednak nadal odsetek drzew chorych i zamierających utrzymuje się na niepokojąco wysokim poziomie.

Potrzebowice, edukacja po klęsce | 18

Pożar w Potrzebowicach należy do tych pamiętnych tragedii, którymi żyła cała leśna Polska. Na miejscu, w nadleśnictwie, które ogień tak tragicznie doświadczył, ta historia wciąż trwa i jest przypominana choćby w działalności edukacyjnej.

Broń myśliwska | 19

Nowa książka znanego myśliwego i miłośnika broni jest łatwym w odbiorze poradnikiem pomagającym myśliwemu dokonać wyboru broni, amunicji i oprzyrządowania. Rozpoczyna się rozważaniami poświęconymi doborowi kalibru broni, zakupowi używanego sprzętu optycznego i sztucera.

Sztuka wabienia jeleni (film DVD) | 19

Film jest kolejną propozycją bliższego przyjrzenia się tajnikom łowiectwa. Autor zabiera nas w mistyczny świat jelenich godów. Korzystając z wieloletniego doświadczenia wytrawnych myśliwych-jeleniarzy Jerzego Ślusarskiego i Bogdana Michalaka, prezentuje tajniki polowania w czasie rykowiska.

Fuzja na stanie | 20

Ustawa o lasach mówi wprost, że strażnicy leśni mogą posługiwać się bronią długą. Ile jednostek jest jednak na wyposażeniu posterunków? Na pewno dwie – w Gdańsku i Kartuzach.

Nadleśnictwo Namysłów | 22

W ostatnich latach w Nadleśnictwie Namysłów zdarza się pewna prawidłowość – co dwa lata przez tamtejsze lasy przetacza się niszczycielski huragan. Mimo, że dezorganizuje to zaplanowaną pracę, leśnicy radzą sobie całkiem nieźle. Miejmy nadzieję, że huraganowa passa się skończy – ja na wszelki wypadek pukam w spód stołu...

Leśnik z zawodu, historyk z zamiłowania | 24

Wiesław Moliński z Nadleśnictwa Namysłów to także miłośnik historii. Jego zainteresowania i profesjonalne podejście do tematu to wartościowa rzecz: któż, jeśli nie miejscowy pasjonat mógłby dogłębnie zająć się dziejami Nadleśnictwa? Leśniczy szkółkarz przygotowuje właśnie monografię historyczną swojej jednostki.

Z zagranicy | 25

Rosjanie monitorują z orbity; Kornik widziany z kosmosu; Indonezja stawia na plantacje

Słój słojowi nierówny | 26

Nierównomierna szerokość słojów rocznych jest wadą, o której na kursach brakarskich mówi się niewiele. Jednak wpływ szerokości słoja rocznego i jej zmienności na jakość wytrzymałościową drewna jest niezwykle duży, a równosłoiste drewno niektórych gatunków (świerka, jawora) wykorzystywane jako drewno rezonansowe uzyskuje bardzo wysokie ceny.

Porady prawne | 28

Dwa domy leśniczego; Remonty leśniczówek

Rynek drzewny | 29

Drewno droższe; Zróżnicowany wzrost w przemyśle drzewnym; Barlinek inwestuje na wschodzie; Oszukali firmę na milion złotych; Konkurencyjne przedsiębiorstwa drzewne

Leśnicy z Katynia | 30

Los związał z pełnym tragedii Lasem Katyńskim dwóch ludzi – jeden z nich był jego właścicielem, drugi prawdopodobnie leśniczym. Tajemnica, której stali się mimowolnymi świadkami, odcisnęła piętno na ich losach.

Bogumił Młynarczyk | 31

Z głębokim smutkiem zawiadamiam, że w dniu 22 listopada 2007 r. w Mirosławcu zmarł nagle w wieku 60 lat inż. Bogumił Młynarczyk. Urodził się 2 maja 1947 r. w Potulicach. Idąc w ślady ojca i dziadka po ukończeniu szkoły podstawowej w 1961 r. rozpoczął naukę w Technikum Leśnym w Rzepinie.

Konkurs fotograficzny - listopad | 32

Liczeniu punktów w listopadowej edycji naszego konkursu towarzyszyły spore emocje. A to dlatego, że wielomiesięczne zmagania powoli zbliżają się wielkiego finału, w którym o zwycięstwie lub porażce decydować może nawet ułamek punktu.