Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 4/2017

Świerk czuje się tu dobrze | 2

Program testowania potomstwa wyłączonych drzewostanów nasiennych, drzew doborowych, plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych realizowany jest od 2005 roku. Dotychczas powstało w Polsce już 185 powierzchni, gdzie bada się cechy potomstwa doborowych sosen, świerków, buków i jodeł. Jedną z nich jest uprawa założona w maju 2011 r. w Nadleśnictwie Gołdap.

Polubiły Góry Sowie | 7

Od kilku lat nietoperze bytujące na terenie Nadleśnictwa Świdnica stały się obiektem badawczym naukowców z Wrocławia. Mówi o tym Malwina Boncol, starszy referent ds. zagospodarowania turystycznego, dzierżaw gruntów i komunikacji społecznej

NATO ostro ćwiczy w Drawsku | 8-10

Na największym w kraju poligonie, który znajduje na terenie Nadleśnictwa Drawsko, ruch. W ubiegłym roku odbywały się tu manewry „Anakonda”, największe, jakie widziała Polska po 1989 roku. Ćwiczą tu żołnierze w najrozmaitszych mundurach. Ile miejsca zostaje leśnikom?

Wojsko wraca | 12-13

18 z 30 tys. ha poligonów, które wróciły w użytkowanie Lasów Państwowych przed 2010 r., przechodzi w ponowne użytkowanie wojska. Dlaczego i na jakich zasadach?

Leśny porządek, uznane wartości! | 14-16

Gdyby za LP nie odpowiadał personalnie dyrektor generalny a za nadleśnictwo jednoosobowo nadleśniczy, lecz ich rolę przejęłyby tzw. gremia zarządcze, to pojawiłoby się wiele rozstrzygnięć szkodliwych dla lasów i leśnych wartości – mówi Jan Kosiorowski, dyrektor RDLP w Krakowie.

ForBioSensing – po raz pierwszy tak kompleksowo | 17-19

Jakkolwiek Puszcza Białowieska nie narzeka na brak opracowań naukowych, to projekt badawczy ForBioSensing imponuje wyjątkową skalą obserwacji. Zautomatyzowane narzędzia badawcze umożliwiają pozyskiwanie danych w niespotykanym dotąd wymiarze. Dzięki umowom z parkiem narodowym i Lasami Państwowymi informacja będzie jednolita, niezależnie od formy ochrony i zarządzającego terenem. Śmiało można powiedzieć, że tak kompleksowy projekt realizowany jest w Puszczy Białowieskiej po raz pierwszy.

Kampinoskie bagna | 20-21

W Kampinoskim Parku Narodowym trwa budowa obiektów hydrotechnicznych. W sumie na terenie Parku powstanie kilkadziesiąt zastawek, brodów i przepustów. Po co taka ingerencja w chronione obszary?

Szwedzki patent – krążki nasienne | 22-24

Wyglądem przypominają nieco krążki hokejowe. Służą do odnawiania drzewostanów, a badania z ich użyciem prowadzone w Skandynawii zapowiadają obiecujące wyniki.

Seks w wielkim lesie | 25-27

Nie, ten artykuł to nie kontynuacja znanej książki Zbigniewa Nienackiego. Nie jest to także scenariusz kolejnego sezonu słynnego serialu o obyczajowości mieszkańców wielkich metropolii. To próba przedstawienia niezwykle ciekawego i złożonego procesu, jakim jest rozmnażanie roślin nasiennych. Każdej wiosny tuż nad naszymi głowami dochodzi do ogromnej wymiany genów, której większość ludzi nawet sobie nie uświadamia.

Z notatnika AG | 27

„Kto je mięso jelenia, nie może nazywać się człowiekiem”

Porozumienie paryskie stawia nowe wyzwania przed europejskimi lasami | 28-29

Zwiększenie pochłaniania CO2 przez lasy niewątpliwie powinno stać się priorytetem, ale musi ono być działaniem równoległym, a nie zastępującym krajowe przedsięwzięcia na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej.

Organizacja zrzeszeń leśnych – wnioski na przyszłość | 30-31

W numerze 2/2017 „Lasu Polskiego” zasygnalizowałem, że istniejące mankamenty prawne dotyczące polskich zrzeszeń leśnych generują konieczność dokonania w przyszłości systemowych zmian prawnych. Poniżej przedstawiam działania, które należałoby podjąć.

Las tropikalny znaleziony w Norwegii | 32

Svalbard jest terytorium autonomicznym Norwegii i największym obszarem zaliczanym do zamorskich posiadłości wchodzących w skład kontynentu europejskiego.

Jak przyszły leśnik walczył w Solidarności | 34-35

Pracownik Nadleśnictwa Łobez Krzysztof Malinowski został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności. Niemal 35 lat temu, jako student Wydziału Leśnego AR w Poznaniu, nie wahał się wyrazić sprzeciwu wobec ówczesnej sytuacji w kraju.

Żałobna karta | 35

Antoni Rzeźnik (1953–2017)

Rynek drzewny | 37

Zakupy drewna Małym pulom zaradzi cesja Procedura uzupełniająca Niemal 50% dla przyszłych nabywców
Drewno energetyczne Jak powstaje nowa definicja

Leśne Pendolino | 38

Jest rzeczą nieomalże pewną, że postęp techniczny zupełnie wyeliminuje potrzebę zatrudniania ludzi w leśnictwie. Począwszy od leśnika, skończywszy na pracownikach zbierających szyszki sosnowe a nawet świerkowe.

Kadr z przeszłości | 38

Na szkółce w Białokrynicy

Z wydawnictw - Łowieckie emocje i Na właściwym tropie | 32

Co roku zalewa nas potok folderów promujących nadleśnictwa, LKP-y czy regionalne dyrekcje. Wszystkie kolorowe, błyszczące i nierzadko bardzo do siebie podobne. I oto pojawiają się dwa prospekty wydane przez RDLP w Toruniu, które błyszczą niczym najjaśniejsza gwiazda, ale nie dosłownie – bo wydrukowano je nietypowo na matowym kredowym papierze. Pełna treść >>>

Z wydawnictw - Las Katyński | 31

Martyrologia leśników czasów II wojny światowej to temat, w którym specjalizuje się autor. Do tego stopnia, że poświęcił mu, a konkretnie leśnikom w niemieckich obozach dla jeńców wojskowych, rozprawę doktorską. Obecny wicedyrektor RDLP w Szczecinku kontynuuje swoją szlachetną pasję dokumentalisty. W obszernym tomie podsumował wiedzę o martyrologii leśników na wschodzie. Pełna treść >>>

Informacje | 4

BULiGL – W resorcie środowiska; Puszcza Białowieska – Zakazy wstępu; Nadleśnictwo Mielec – Na biegówkach przez las; Nadleśnictwo Biała Podlaska – Biosfera w klimacie współpracy; Leśnik roku – Za edukację dla edukacji; Nadleśnictwo Gdańsk – Pomniki pomników przyrody; Przegląd resortów – Czas na środowisko.

Z zagranicy | 36

Niemcy - Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o lasach; Czechy - Wpłata do budżetu za 2016 rok; Szwecja - Rekordowe dostawy tarcicy do Polski.