Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 3/2017

Żubry wybrały poligon | 2

Na terenie Nadleśnictwa Drawsko bytuje obecnie ok. 100 żubrów. To dwa starsze stada, trzymające się terenu poligonu wojskowego, oraz nowo utworzone (w 2015 r.) stado satelitarne, wypuszczone w zagrodzie adaptacyjnej na trzy miesiące na teren leśnictwa Jałowcówka.

Z pewnej ręki | 7

Pierwsze miejsce w strzelaniu precyzyjnym podczas IX Strzeleckich Mistrzostw Polski Straży Leśnej zajął Marek Pacek, komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Krzeszowice

Gospodarka leśna a sekwestracja węgla | 8-11

Idealnego rozwiązania uniwersalnego nie ma. Niemniej jednak ważne jest, żeby polityka i analizy opierały się na spójnych założeniach teoretycznych. Podstawą rozliczania gospodarki leśnej mogą być albo zmiany w przyroście, albo zmiany w zasobach zakumulowanego węgla, ale nie jedne i drugie.

Przetargi a faktyczne parametry olejów stosowanych w lasach | 12-13

Od lat przy okazji przetargów powraca problem używanych przez zule olejów. Wymóg stosowania tych biodegradowalnych stał się powszechny. Czy ktoś jednak ową biodegradowalność kontroluje?

Dokarmianie – tradycja czy konieczność? | 14-15

Dziś przy pomocy dokarmiania próbuje się przydać myśliwym humanitaryzmu. Tymczasem zimowe dożywianie zwierzyny wywodzi się wprost z XIX-wiecznej chęci utrzymania wysokiego pogłowia na potrzebę atrakcyjnych polowań arystokracji.

Opcje strategiczne dla leśnych instytucji w Polsce | 16-17

Benchmarking to metoda analityczna powszechnie przyjęta w zarządzaniu biznesem. Trzej pracownicy placówek naukowych z Norwegii, Niemiec i Serbii dokonali na jej podstawie oceny działalności polskich Lasów Państwowych i Ministerstwa Środowiska.

Nadleśniczy a drzewa obumarłe – przypadek Puszczy Białowieskiej | 18-19

Opublikowany niedawno tekst dotyczący ogólnych zasad odpowiedzialności za wypadki w lesie spotkał się z dużym zainteresowaniem Czytelników i zrodził następne pytanie, mające genezę w Puszczy Białowieskiej, a konkretnie w licznie występujących w niej drzewach obumarłych.

Wśród lasów i kanionów gór Tara | 20-22

Nazwę geograficzną Tara wielu z nas utożsamia z rzeką, która płynie najgłębszym w Europie kanionem w górach Durmitoru w Czarnogórze i na granicy z Bośnią i Hercegowiną. Ale niecałe 100 km na północny wschód znajdują się porośnięte lasami góry o tej samej nazwie.

Restytucja tradycji PWL w Rogozińcu | 23

Technikum Leśne w Rogozińcu prowadzi dla uczniów zajęcia z zakresu wojskowości. Nawiązuje tym samym do przedwojennej tradycji Przysposobienia Wojskowego Leśników.

Jak bezpiecznie stosować monitoring i przetwarzać dane osobowe? | 24-25

Monitoring wizyjny towarzyszy nam w codziennym życiu, jest też coraz powszechniej stosowany w jednostkach Lasów Państwowych, a brakuje w tym zakresie jasnych uregulowań. Jakie działania należy podjąć, by nie zostać posądzonym o przetwarzanie danych osobowych w sposób niezgodny z prawem?

Zabezpieczanie upraw świerkowych wełną owczą | 26-27

Metoda zabezpieczania upraw leśnych wełną owczą jest dobrze znana w praktyce leśnej i powszechnie stosowana. Gdy zdecydujemy się na jej wykorzystanie, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Nowy pomysł na szeliniaka | 28-29

Tę pułapkę można wykonać samemu. W stosunku do tradycyjnie stosowanych wałków jej zaletami są trwałość i możliwość rzadszych kontroli.

Dwutlenek węgla – nawóz dla lasów całego świata | 29

Źródło: Norby R. J., E. H. DeLucia, B. Gielen et al. 2005. Forest response to elevated CO2 is conserved across a broad range of productivity. "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”, vol. 102, no. 50.

Transakcja stulecia na przeszło 105 tys. ha | 30-31

Największa transakcja gruntami leśnymi miała miejsce 81 lat temu, gdy na własność Skarbu Państwa przeszło 105 tys. ha lasów dóbr chotynicko-rzepichowskich. W efekcie za jednym zamachem powierzchnia lasów państwowych zwiększyła się o 3%.

Jak napisać informację prasową? | 32

Otwierasz ścieżkę przyrodniczo-leśną, skończyłeś ważny projekt i masz ciekawe wnioski, organizujesz plenerową imprezę rodzinną? Co zrobić, żeby jak najwięcej ludzi o tym usłyszało? Powiedzieć o tym w mediach! Napisz informację prasową. Jasną, krótką i atrakcyjną. Musi mieć chwytliwy tytuł, newsa, lead i identyfikację instytucjonalną. Nie zapomnij o osobie do kontaktu.

Rewolucja w usuwaniu drzew lub krzewów | 33

Przepisy związane z wycinaniem drzew i krzewów na gruntach nieleśnych zmieniły się diametralnie. Przedmiotowe podejście do tematu zastąpiło podejście podmiotowe. W obecnej rzeczywistości prawnej to nie „obiekt” jest najważniejszy, a status jego „posiadacza”.

Mitsubishi Pajero IV – kontynuacja sukcesu | 34-35

Pajero III w momencie debiutu w 2000 r. oferowało walory klasycznej terenówki połączone z samonośnym nadwoziem – jego spora bryła wpadała w oko. Po blisko sześciu latach produkcji na rynku zadebiutowała kolejna generacja. Czy to duże auto z porządnym układem napędowym 4 x 4 podtrzymuje tradycje Mitsubishi w klasie terenówek?

Rynek drzewny | 37

Uwagi do systemu sprzedaży drewna Przemysł drzewny atakuje... ...dyrektor odpiera atak

Niewinni kłusownicy | 38

Kiedy nadleśniczy Rajmund Jelonek odebrał telefon, usłyszał zaaferowany głos podleśniczego Bolesława Kolano

Kadr z przeszłości | 38

Deportacja leśników

Na biegówkach „Tropem Wilka” | 39

Ponadmetrowa warstwa śniegu, niebieskie niebo oraz słońce niczym w alpejskim Chamonix powitały uczestników III edycji zawodów w narciarstwie biegowym „Tropem Wilka”, zorganizowanych przez Nadleśnictwo Cisna pod honorowym patronatem Grażyny Zagrobelnej, dyrektora RDLP w Krośnie. 80 zawodników ścigało się na trasach długości 10 km (open) i 2,5 km (junior) poprowadzonych przez malownicze tereny u podnóża góry Smerek.

Z wydawnictw - Rok leśniczego | 15

Ta książka, autorstwa jednego z wielu, a jednak niezwyczajnego leśniczego, jest na tyle wielowątkowa, dotyka tak wielu spraw, że trafi swoją treścią do każdego. I nie może być inaczej, bo Jarosław Szałata, od 33 lat leśniczy w leśnictwie Pszczew, Nadleśnictwo Trzciel (woj. lubuskie), to człowiek o niezliczonych pasjach, które ujawniają się na każdej stronie książki. Pełna treść >>>

Z wydawnictw - Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939-1945 | 27

Jak pisze we wstępie prof. Władysław Chałupka: Rozproszenie informacji w licznych, często lokalnych publikacjach, utrudnia całościowy ogląd tematu udziału leśników wielkopolskich w konspiracji czasu II wojny światowej. Pełna treść >>>

Informacje | 4

ubry w Polsce – Przeprowadzka ku wolności; Odstrzał żubrów – Posłowie pytają; Nadleśnictwo Browsk – Białowiescy leśnicy w CZD; Instytuty badawcze – Współpraca branż; Raporty oddziaływania na środowisko – Leśnik specem; Fundacja „Pomoc Leśnikom” – Pomaga i oczekuje wsparcia; Związek Leśników Polskich w RP – Szkolili się z komunikacji.Z zagranicy | 36

Szwecja - Stanowisko rządu w sprawie sektorów LULUCF; Francja - Nowa karta lasów samorządowych; Hesja, Niemcy - Submisja drewna… opałowego; Finlandia - Dzień Przyrody dniem wywieszania flagi.