Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 2/2008

Informacje | 4

Od lutego długo oczekiwane konkursy; Bezpłatne ortofotomapy!; 80 lat Ligi Ochrony Przyrody; Profesor Broda wyróżniony statuetką Przeglądu; 30 lat RDLP w Pile; Nagroda za rzekotkę w Leśnych Fotografiach

Z zagranicy | 7

Energetyka wiatrowa w lasach; Niemiecki monitoring węgla; Finowie chronią najściślej; Wyroby drzewne chronią klimat

Wiele do poprawy | 8

Z Jerzym Piątkowskim, nowym dyrektorem generalnym Lasów Państwowych rozmawia Krzysztof Kajzer.

Drewno ciągle budzi emocje | 12

Ogólna konkluzja z poznańskiej konferencji Rynek drewna w Polsce – w drodze ku stabilizacji (4–5 grudnia 2007 r.) jest taka, że portal leśno-drzewny nie jest taki zły. Trzeba w nim tylko poprawić kilka rzeczy. I oczywiście udostępnić rynkowi więcej drewna – póki trwa koniunktura.

Julio, pomocy! | 13

Około 1700 odwołań to bilans rokowań internetowych w portalu leśno-drzewnym. Organizacje reprezentujące niepocieszonych właścicieli przedsiębiorstw drzewnych protestują publikując listy otwarte.

Listy do Lasu Polskiego | 14

O leśnych kurakach i leśnych ludziach raz jeszcze; Głuszec w odwrocie – kilka słów prawdy z terenu; Nadleśniczy nie wiedział

Leśnictwo stymulatorem rozwoju regionalnego | 15

Wzrastająca po wejściu do UE rola leśnictwa w rozwoju obszarów wiejskich oraz polityce regionalnej doczekała się wreszcie solidnej analizy. Jej autorki (Gabriela Bidzińska, Ewa Ratajczak, Aleksandra Szostak) reprezentują Instytut Technologii Drewna, a ich pracą słusznie zainteresowała się DGLP, na której zlecenie wydano tę blisko 250-stronicową książkę.

Ochrona lasów przed pożarami | 15

Pożary są obecnie jednym z najważniejszych zagrożeń dla lasów. Szacunkowo ok. 40% lasów świata narażona jest na ich oddziaływanie. Dla Europy i Polski wskaźnik ten jest znacznie wyższy – odpowiednio 65% i 80%. W niektórych regionach naszego kraju płonące lasy stanowią aż połowę wszystkich rejestrowanych tam pożarów.

Schengen - na Litwę na grzyby | 16

Od 21 grudnia zniknęły kontrole na przejściach granicznych z krajami Unii. Wraz z wejściem Polski do strefy Schengen faktycznie ubyło nam przeszło 60% granic lądowych. Znaczna część tych granic przebiega przez tereny leśne. Co to oznacza dla leśników pracujących w nadgranicznych nadleśnictwach?

Dlaczego chcesz zostać leśnikiem? | 18

Pamiętam, gdy zadano mi to pytanie po raz pierwszy. Był wrzesień 1970 roku. Siedziałem w sali wykładowej Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii, a pytanie to skierował do grupy pierwszoroczniaków (ok. 130 studentów) dziekan Wydziału Leśnego.

Nowy sposób na stare problemy (1) | 20

Czeska technologia Field-Map to zintegrowane narzędzie do prowadzenia pomiarów w terenie, które zamiast mozolnego notowania danych, gromadzi je i automatycznie przetwarza w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie.

Korniki a zamieranie jesionów | 22

Od końca lat 90. ubiegłego wieku na obszarze całego kraju mamy do czynienia z zamieraniem jesiona wyniosłego. Owadzie szkodniki wtórne, które zasiedlają drzewa tego gatunku, obniżają odporność drzew i w rezultacie doprowadzają do ich zamierania. Warto podejmować działania, które mogłyby temu przeciwdziałać.

Magazyn Leśny Kujaw i Pomorza (DVD) | 24

Toruńska RDLP błysnęła pomysłem, a realizatorzy wykonaniem ciekawej płyty DVD, dołączonej do wydawanego przez dyrekcję Biuletynu nr 4/07. Zawiera ona 8 odcinków Magazynu Leśnego Kujaw i Pomorza, programu telewizyjnego – emitowanego przez TVP regionalną od 14 maja ub. roku – o charakterze edukacyjnym, przybliżającego różne aspekty pracy leśników.

Sam obal pochyłe drzewo | 24

Podczas ścinki najczęściej musimy obalić drzewo w konkretnym kierunku. Wszystko w porządku, jeśli rośnie prosto. A co kiedy mamy do czynienia z takim, na które nawet koza wskoczy?

Przykład dobrej roboty | 25

Szkółka kontenerowa w Rogozińcu (Nadleśnictwo Babimost) w trzech klimatyzowanych namiotach produkuje sadzonki mikoryzowane z zakrytym systemem korzeniowym. Plan na bieżący rok to ponad pół miliona sadzonek.

Zabitka czyli martwica | 26

Zabitka, nazywana obecnie także martwicą, jest przykładem wady drewna okrągłego z grupy wad budowy. Aktualnie oba te terminy znaczą dokładnie to samo, w przeszłości były to dwie różne wady drewna. A czy ktoś pamięta jeszcze czym była zabitka korowa? Dodam, że ze współczesnym pojęciem zabitki nie miała nic a nic wspólnego...

Wciąż Karnawał! | 28

Chociaż ten tekst ukaże się już po zapustach, tytuł nie jest wcale przeczasiały, bo chciałbym przedstawić nowy, rzeczywiście solidnie zmodernizowany, a nie tylko po liftingu, model Kia Carnival. Auto dla dużej rodziny.

Rany cięte i stłuczenia | 29

Podczas różnego rodzaju prac związanych z wyrębem lub obróbką drewna mogą zdarzyć się urazy, a rany cięte i stłuczenia należą – niestety – do najczęstszych urazów. Co należy robić, jeśli przetniemy skórę na znacznej długości?

Narciarze na szlaku bieszczadzkiej ciuchci | 30

W sobotę 12 stycznia z dawnego składu spedycyjnego drewna w Wetlinie wystartowało 103 uczestników II Bieszczadzkiego Biegu Narciarskiego Szlakiem Kolejki Leśnej Od Niedźwiedzia aż do Kija. Organizatorami imprezy byli: Piotr Ostrowski Niedźwiedź i Wojciech Gosztyła Kiju, zaś honorowy patronat nad nią objął Stanisław Kowalewski, dyrektor RDLP w Krośnie.

Uczcili jubileusz na boisku | 30

Jubileusz 30-lecia RDLP w Pile stał się również okazją do rozegrania I Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP. 5 stycznia areną zaciętej rywalizacji stała się hala w Kaczorach.

Z pamiętnika leśniczyny | 32

Świniak i inne czworonogi żyjąc w głębi lasu, z dala od ludzi, sklepów itp. trzeba też było posiąść sztukę przewidywania. Kilkanaście razy doświadczyłam tego dość boleśnie. Np. w trakcie pieczenia ciasta zabrakło proszku do pieczenia czy drożdży, tudzież cukru czy innych specjałów, a znaleźć otwarty sklep w najbliższej okolicy po godz. 16.00 było wyczynem nie lada.