Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 19/2016

Konieczne treningi | 7

Na ostatnich, 32. Mistrzostwach Świata Drwali w Wiśle najlepsze miejsce (26.) spośród członków kadry polskiej zajął Tomasz Bilski, pracownik Zakładu Usług Leśnych Roberta Lassoty:

Mistrzostwa Świata Drwali | 2

Po ponad 35 latach po raz drugi w Polsce miało miejsce święto tych, którzy swoją ciężką i niebezpieczną robotę wykonują w leśnych ostępach, z dala od ludzkiego wzroku. Do urokliwej Wisły zjechało 28 drużyn z 27 krajów świata.

Planowanie urządzeniowe podstawą koegzystencji człowieka z lasem | 8-11

Dane o stanie polskich lasów zebrane z okresu działalności BULiGL, tj. z ostatnich 60 lat, potwierdzają właściwą koegzystencję człowieka z odnawialnymi ekosystemami leśnymi, u podstaw której leży prawidłowe planowanie urządzeniowe i skuteczna realizacja tych planów.

Nowe narzędzia, stara idea | 11-12

Przejście BULiGL, w związku z planowaną likwidacją Ministerstwa Skarbu, pod nadzór Ministra Środowiska nie naruszy jego struktury organizacyjnej ani rynkowej relacji z LP. Zależność ta, budowana przez 25 lat na partnerstwie i efektywnym współdziałaniu, jest na miarę systemowych realiów, w jakich funkcjonuje polskie leśnictwo i gospodarka w ogóle – mówi Adam Szempliński, dyrektor BULiGL-u w latach 1985–2008.

Lubelska odsłona EKO-LAS 2016 | 14-15

Była Tuchola, były Mostki, przyszedł czas na Janów Lubelski. 15. Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS (1–3 września) zawitały na Lubelszczyznę.

Kształcenie leśne – w rwącym nurcie cywilizacji | 16-18

Absolwent studiów leśnych, udając się na leśną prowincję, zabiera ze sobą nie tylko wiedzę fachową, ale i wartość duchową, jaką stanowi to wszystko, co zyskał w latach studiów. Maturzysta sam musi odpowiedzieć na pytanie, jaki ośrodek akademicki przybliży go do elity społecznej – mówi dr hab. inż. Marcin Pietrzykowski, prof. UR, dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

32. Mistrzostwa Świata Drwali Pod dyktando STIHL-a! | 19

W dniach 8–11 września w Wiśle rozegrane zostały 32. Mistrzostwa Świata Drwali. W rywalizacji uczestniczyło 110 zawodników z 27 krajów. Po rozegraniu pięciu konkurencji stało się jasne, że najlepsi drwale świata wybrali pilarki STIHL!

Porównanie wyników lasów państwowych w UE | 20-21

Jak wysoki był w 2015 r. poziom obligatoryjnych obciążeń finansowych dużych samofinansujących się państwowych gospodarstw leśnych w UE? Jak kształtowały się wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na stanowiskach nierobotniczych w lasach państwowych?

Smakowita inwazja w nadmorskich lasach | 22-23

Nie tylko w faunie i florze mamy do czynienia z pojawianiem się gatunków obcych. W tym roku na Pomorzu możemy obserwować masowe występowanie „wrzosowego prawdziwka”.

Klupa ze smartfonem | 24-25

Na targach EKO-LAS w Janowie Lubelskim nie brakowało nowości. Jedną z nich był elektroniczny średnicomierz sprzężony ze smartfonem leśniczego i kilka aplikacji do szacunków brakarskich.

Testament głupoty | 25

Pojedyncze buty stanowią nagminny widok. Puszki i butelki tym bardziej. Trochę trudniej o zepsuty telewizor czy monitor, ale to też już widziałam. Lodówka porzucona na brzegu lasu obala powszechny stereotyp o Polakach. Ten, który ją tam przytaszczył, z pewnością nie był człowiekiem leniwym!

Przywilej czy kula u nogi? | 26

W ostatnich trzech numerach „Lasu Polskiego” przedstawiono kilka koncepcji leśniczówek i kancelarii wolno stojących, ale również podejście związków zawodowych i naszych dygnitarzy do tematu sprzedaży leśniczówek. Jako pracownik LP chciałbym w kilku zdaniach przedstawić moją historię i związane z tym przemyślenia.

Pierwszy polski forwarder | 27-28

Rynek forwarderów opanowały zagraniczne marki. Ich ceny są jednak na tyle wysokie, że mało który polski przedsiębiorca leśny decyduje się na zakup nowej maszyny. A co, jeśli do dyspozycji miałby pojazd o porównywalnych parametrach w cenie konkurencyjnej do forwarderów innych producentów? I do tego rodzimej produkcji?

Problematyka lasów prywatnych. Definiowanie pojęć | 28-29

Jedną z istotnych kwestii jest niewłaściwe unormowanie bądź brak unormowania podstawowych pojęć i instytucji związanych z działalnością zrzeszeń leśnych, czyli pojęć „lasu” i „gospodarki leśnej”.

Nissan Qashqai 2016 – kontynuacja sukcesu rynkowego | 30-31

Dzięki uprzejmości Nissan Sales CEE Kft. z Warszawy miałem przyjemność testować przez kilka dni tegoroczny model Qashqaia w topowej wersji z manualną skrzynią biegów. Pokonałem tym autem 1500 km po autostradach, drogach lokalnych i leśnych duktach.

Jak zorganizować wystawę? | 32

Wymyśla się temat, wypożycza eksponaty, otwiera i gotowe? Potem pozostaje już tylko chwalenie się liczbą uczestników w raportach rocznych czy prezentacjach, nad którymi każdy edukator musi się pochylić. Ale jak zorganizować dobrą wystawę? Taką, która zrealizuje cele edukacji leśnej? Od czego zacząć?

Z wydawnictw | 33

Puchalski. Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego

Żałobna karta | 33

Czesław Okołów (1935–2016)

Batalion „Las” rozbraja bratanków | 34-35

W 1944 r. w Maluszynie (powiat radomszczański) byłem uczestnikiem nietypowego spotkania żołnierzy węgierskich z oddziałem Armii Krajowej. Węgrzy przekazali wówczas dużo broni, amunicji i zaopatrzenia batalionowi „Las”.

Rynek drzewny | 37

Meble Zagraniczna produkcja przenosi się do kraju Przezroczyste drewno Epoksydy w miejsce ligniny Lepsze wyniki przemysłu Niskie ceny surowca pozwalają na większy zysk

Ogólnopolski Rajd na Kucykach | 38

Trudno nawet opisać, jak bardzo zdziwiony był nadleśniczy Rajmund Jelonek, kiedy dowiedział się, że regionalna dyrekcja pragnie zorganizować Ogólnopolski Rajd na Kucykach właśnie w zarządzanym przez niego nadleśnictwie.

O urządzaniu lasów prywatnych | 38

Odmładzanie lasów, czyli zagajanie wyciętych porębów, dziać się może rozlicznemi sposobami

Strzeleckie emocje | 39

Już 24. raz na strzelnicy myśliwskiej w Plaskoszu k. Tucholi odbyły się Zawody Strzeleckie Leśników RDLP w Toruniu. Do rywalizacji przystąpiło 21 trzyosobowych drużyn i trzech zawodników w klasyfikacji indywidualnej. Strzelcy zmagali się w czwórboju myśliwskim w konkurencjach: oś myśliwska, krąg myśliwski, zając i bażant.