Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 18/2016

Biomasa w odwrocie? | 7

Wskutek ograniczenia popytu na biomasę drzewną w Polsce, jak i niestabilnej sytuacji we wschodnich Niemczech oraz w Czechach, rynek tego surowca przeżywa największy kryzys od czasu jego powstania. Tak ocenia to Krzysztof Marzec, menedżer firmy Eco-Wood w Gozdnicy (woj. lubuskie)

Właściciele lasów czy wyrobnicy na rzecz dobra publicznego? | 8-11

Tercet posłów wytyka podwójne standardy, obowiązujące w stosowaniu przepisów regulujących inwestycje budowlane na gruntach leśnych. LP budują ich zdaniem na takich gruntach nawet centra pałacowe pod szyldem edukacji leśnej, podczas gdy urzędy i co gorsza sądy administracyjne, kierując się powszechną i nieuzasadnioną nieufnością wobec właścicieli prywatnych lasów, a priori traktują ich projekty budowlane jako niezwiązane z gospodarką leśną.

Analiza w GIS w zasięgu (i od) ręki | 12-13

Analiza danych w GIS ad hoc? To możliwe. Po tegorocznym huraganie w Puszczy Knyszyńskiej w programie QGIS samodzielnie przetworzyłem surowe dane i przygotowałem kompozycję w barwach naturalnych. To pokazuje, że taki warsztat jest w zasięgu każdego pracownika Lasów Państwowych.

Leśne Big Data | 14-16

Analiza wielkich zbiorów danych daje tak samo potężne możliwości. SILP to przypuszczalnie największy system informatyczny na świecie, pomagający zarządzać obszarami leśnymi. Czy potrafimy efektywnie z tych zasobów korzystać? Warto się tego nauczyć, ale też przeprowadzić w leśnych danych swego rodzaju inwentaryzację.

Nowe możliwości Banku Danych o Lasach | 17-19

Bank Danych o Lasach stał się już trwałym elementem pejzażu polskiego leśnictwa. Z każdym rokiem pojawiają się też ulepszenia i całkowicie nowe funkcjonalności.

Teledetekcja w praktyce leśnej – o wdrożeniowym projekcie REMBIOFOR | 20-22

Teledetekcja od dawna była obecna w leśnictwie. Lotnicze skanowanie laserowe spowodowało rewolucję, umożliwiając pomiar wybranych cech lasu w sposób szybki i dokładny. Ta technologia znalazła również najszersze zastosowanie w projekcie REMBIOFOR. W niniejszym artykule chcielibyśmy szerzej opisać cele projektu oraz skupić się na wykorzystaniu danych teledetekcyjnych w analizach obszarów leśnych.

Co IBL bada w Sudetach i Beskidach? | 23-25

W 12 nadleśnictwach RDLP w Katowicach i Wrocławiu projekt „Utworzenie dla obszaru Sudetów i Beskidu Zachodniego leśnego systemu informacyjnego w zakresie monitoringu i oceny stanu lasu” pozwala testować i wdrażać najnowsze dostępne na świecie technologie. Jak to wygląda w praktyce?

Umowy ramowe nie takie straszne | 26-27

Sześć nadleśnictw w kraju stosuje umowy ramowe na usługi leśne. Ich szefowie wyszli przed szereg i zdecydowali się na wprowadzenie elastycznego dla obu stron rozwiązania. Czy się opłacało?

Min nie ma, problemy zostały | 28-29

W temacie projektu dotyczącego rozpoznania i oczyszczenia saperskiego terenów popoligonowych znajdujących się w administracji PGL LP powiedziano i napisano już wiele. Okazuje się jednak, że to „temat rzeka”, który wciąż meandruje i co jakiś czas wylewa.

Kierunek działań | 30

W sytuacji, w jakiej znajdują się polscy właściciele lasów, zrzeszanie się to oczywista konieczność. Niemniej istniejąca forma stowarzyszeń to struktura nieadekwatna dla osiągnięcia ich celów.

Leśny ogród botaniczny inaczej – jak zacząć? | 31

„Marszewo” to prężny ośrodek, prowadzący edukację przyrodniczo-leśną wśród mieszkańców Trójmiasta. Taki efekt był możliwy dzięki współpracy leśników z botanikami, a także architektami krajobrazu.

Umiał czytać las | 35

Był nauczycielem, który posiadł niezwykłą umiejętność czytania lasu. Pozbawiony buty i profesorskiej powagi w nadmiarze nigdy nie obrażał się i nie spoglądał na studenta z nastawieniem, że nic nie umie. On chciał uczyć i uczył, był zdeterminowany w tym, by nauczanie łączyć z wyzwalaniem u młodego człowieka poczucia dumy z racji dojrzenia do roli leśnika.

Adama Loreta ścieżka do Białowieży | 32-34

Mija 90 lat, od kiedy Adam Loret, twórca Lasów Państwowych, przeprowadził inspekcję lasów Puszczy Białowieskiej, i biorąc pod uwagę dewastacyjną politykę angielskiej firmy „Century”, podjął starania przedterminowego rozwiązania umowy koncesyjnej. Warto o tym pamiętać w świetle dzisiejszego sporu o przyszłość Puszczy Białowieskiej.

Z wydawnictw | 33

Sekretne życie drzew
Ars Silvestris – Ogólnopolski Przegląd Twórczości Amatorskiej Leśników OPTAL w l. 1988–2012

Rynek drzewny | 37

LVL z Polski Steico rozbudowuje zakład OZE Wątpliwa ekologia pelletu z USA Drewno egzotyczne „Przekręt” z VAT-em

Leśnikowi wszystko wilkiem | 38

Kiedy się nad tym głębiej zastanowić, to polskiego leśnika dręczy w zasadzie wszystko. Nie ma chyba takiej rzeczy w świecie (ożywionym i nieożywionym), która nie przysparzałaby mu trosk, zmarszczek na obliczu i nie narażałaby na zawał mięśnia sercowego.

Z Królestwa. | 38

(…) Ceny drzewa idą coraz wyżej, bo i lasy ciągle znikają z powierzchni; dzisiaj płacimy loco tartak 34 kop. za sześcian reinlandzki desek a 12 do 16 kop. za sześcian drzewa stojącego; Półsześcienny sążeń drzewa sosnowego sprzedają po 6 rs. 20 kop. a brzozowego po 7 rs. 34 kop.