Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 17/2016

O szlaki zabiegaliśmy od lat | 7

Zarządzenie nr 35/2016 Dyrektora Generalnego LP w sprawie szlaków zrywkowych wprowadza obowiązek ich zakładania we wszystkich nadleśnictwach. Cztero-, pięciometrowej szerokości linie mają być rozmieszczone co 20 m. To ważna i długo wyczekiwana regulacja. Romuald Roman, wiceprezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych

Ożywczy powiew wokół Lasów | 8-11

„Dobra zmiana” to ożywczy powiew wokół LP. Dziś leśnicy nie muszą się lękać, że zostanie im dołożona nowa danina. Z najmroczniejszych snów mogą wymazać obawy o majstrowanie przy statusie prawno-organizacyjnym Lasów lub próbę włączenia PGL LP do sektora finansów publicznych, nie mówiąc o prywatyzacji – mówi dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu.

W draśniętej Puszczy Knyszyńskiej | 12-14

Szkody, jakie spowodowała w Puszczy Knyszyńskiej nawałnica z 17 czerwca br., to zaledwie ułamek skutków takiego zjawiska sprzed 14 lat w Puszczy Piskiej. Ale i tak masa obalonych i połamanych w ciągu kilku minut drzew osiągnęła wielkość od jedno- do trzyletniego pozyskania w najbardziej poszkodowanych nadleśnictwach.

Z tradycją w nowoczesność | 15-17

By zarządzać placówką, w której rokrocznie uczy się ok. 200 młodych ludzi, jej dyrektor powinien być swego rodzaju menedżerem, ciągle podnosić poprzeczkę dotyczącą warunków życia i edukacji – mówi Jadwiga Szylak, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Lesku.

Bobry – odstrzał czy odłów? | 18-20

W przypadku racjonalnego gospodarowania populacją bobra pytanie brzmi już nie „czy”, ale „jak”. Oprócz realizowania przyznanej liczby odstrzałów, nie zawsze skutecznych w efekcie przerwania reprodukcji, możemy też stosować traperskie metody odłowu.

Kancelaria – zdecydują lokalne potrzeby | 21-23

Co kryje się pod pojęciem „standard pomieszczeń biurowych leśnictwa”, które wprowadziło ubiegłoroczne zarządzenie dyrektora generalnego LP? Popatrzmy, jak wyglądają typowe leśniczówki z kancelarią w jednym z nadleśnictw w RDLP w Krośnie. W jaki sposób nadleśnictwo modernizuje swoją infrastrukturę, dostosowując się do kolejnych zarządzeń Dyrektora Generalnego LP?

Koszty utrzymania samodzielnych kancelarii i leśniczówek | 24-25

Na terenie RDLP we Wrocławiu występuje bodaj najwięcej przypadków, gdy kancelaria leśnictwa mieści się w odrębnym, samodzielnym budynku. Jak wyglądają koszty utrzymania tego typu obiektów i klasycznych leśniczówek?

Puszcza Białowieska – prokuratura zbada decyzje | 26

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące Puszczy Białowieskiej. Śledczy badają, czy wydając w 2012 r. decyzję w sprawie planów urządzenia lasu dla trzech nadleśnictw puszczańskich minister środowiska przekroczył swoje uprawnienia.

Wiadomość od bielików | 27

Leśniczowie często narzekają, że nie mogą prowadzić gospodarki leśnej w strefach ochronnych wokół gniazd ptaków lub stanowisk porostów. 200 m to wedle obecnych przepisów maksymalna odległość granicy ochrony całorocznej od gniazda. A tymczasem…

Niemieckie sposoby na nasiona | 28-29

Wyłuszczarnia nasion w Oerrel preparuje i przechowuje nasiona drzew leśnych na potrzeby Lasów Państwowych Dolnej Saksonii. Działa przy niej Centrum Doradztwa, które uczy leśników, jak pozyskać odpowiedni materiał siewny i go nie uszkodzić.

Kia Sorento 2016 – flagowy SUV rodem z Korei | 30-31

Dzięki uprzejmości Kia Motors Polska Sp. z o.o. z Warszawy miałem przyjemność testować przez tydzień tegoroczny model Sorento w topowej wersji. Przemierzyłem autem ponad 1500 km zarówno po autostradach, jak i po drogach lokalnych oraz leśnych.

Dziennikarz, który został leśnikiem | 32-33

Zjawił się w Bieszczadach z końcem lat 60. Podobno miał napisać książkę o leśnikach, ale nigdy jej nie ukończył. Za to na podstawie jego relacji powstało kilka niezłych opowiadań i scenariuszy filmowych.

Deficyt natury i słowackie dzieci | 34

Modne stało się ostatnio określenie „zespół deficytu natury”. Odmieniane przez wszystkie przypadki przez edukatorów ekologicznych, nauczycieli i często rodziców. Chciałabym je dziś nieco przybliżyć czytelnikom naszej rubryki.

Z wydawnictw | 35

Zrzeszenia leśne jako podmioty administrujące lasami – analiza aksjologiczno-prawna
Historia lasów gdańskich. Od dóbr oliwskich i puckich do Nadleśnictwa Gdańsk

Żałobna karta | 35

Dorota Mordarska (1961–2016)

Rynek drzewny | 37

IKEA Retail Polka nowym prezesem Rynkowa dekoniunktura Spadek eksportu iglastego
Ministerstwo Rozwoju Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Drzewnego

Chłop w lesie to przeżytek | 38

Rajmund Jelonek na naradzie w dyrekcji nie mógł się opędzić od kolegów nadleśniczych. – Czemuś tyle bab pozatrudniał w terenowej Służbie Leśnej?! – dopytywali. – I to na odpowiedzialnym i ciężkim stanowisku leśniczego! Mało to na rynku pracy mężczyzn?

Krudowanie i zdobywanie gruntów | 38

Powszechna u nas jest chęć i zwyczaj zamieniania lasów, zarośli na pola. Szczególniej widzieć się to daje u panów, u właścicieli folwarków, wsi, dóbr. Mają pola obszerne, źle uprawne, mało ugnojone, a stąd mały z nich zysk, mają także kawał lasu, który niedbale, nieporządnie utrzymują; wycinają bez żadnej uwagi, bez ładu. W jednem miejscu drzewo stare próchnieje bezużytecznie, stoi gęsto jedno przy drugiem, żadna młodzież między niem zakrzewić się nie może, a jak znowu całą przestrzeń staro-drzewu od razu wytną, czy to na spław czy na budulec albo też na opał, na węgle lub na popiół, zrobi się nagle golizna, nie ma starego drzewa z któregoby się nasienie rozsiało i znowu cały las zakrzewił, nie ma cienia pod którym młode drzewka róść mogły. (…).

Prewencja z kajaka | 39

Płynąca przez Bory Tucholskie Brda jest najważniejszym i najpopularniejszym szlakiem kajakowym na Pomorzu. Można nią spłynąć na długości 233 km – od jeziora Głębokie w okolicach Miastka, aż do Wisły w Bydgoszczy. Górny bieg rzeki przebiega przez tereny leśne Nadleśnictwa Niedźwiady, które z roku na rok obserwuje wzrost zainteresowania tą formą turystyki. Jak się szacuje tylko w długi sierpniowy weekend przez wspomniany odcinek Brdy przewinęło się ponad 2 tys. kajakowiczów.